26/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2018 - 01:54

Καταιγιστικός για ένα ημίχρονο ο Ερμής

Σάρωσε με 4-0 τον Ολυμπιακό Λευκωσίας * Η ταυτότητα της 21ης αγωνιστικής

Άνετο έργο είχε τη Δευτέρα (22/1) ο Ερμής Αραδίππου, παίρνοντας επιβλητική εντός έδρας νίκη με 4-0 ενάντια στον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Στο τελευταίο ματς για την 21η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα τέσσερα γκολ τους.

Ο Ταραλίδης άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 12', για να γίνει το 2-0 από τον Μαρτίνιουκ, που βρήκε δίχτυα στο 25ο λεπτό με σουτ λίγο έξω από την περιοχή.

Στο 33' ήταν η σειρά του Αρτάμπε να σκοράρει για το 3-0 και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 45'+1 και πάλι ο Μαρτίνιουκ.

Με 21 βαθμούς ο Ερμής μοιράζεται την 9η θέση με την Πάφο, στη 12η θέση με 17 οι φιλοξενούμενοι, που έμειναν στο 53' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τρίμπο.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ψάλτης, Νταμτσέφσκι (63' Τσίνα), Αρτάμπε, Ταραλίδης, Ζαχάρια, Ιμερέγκοφ, Μαρτίνιουκ (78' Πούνας), Εμεγκάρα, Μοντέιρο, Τσούμου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κωνσταντίνου, Παχίπης (46' Κάστρο), Σαμάρας (46' Σωτηρίου), Χριστοφίδης, Αντωνίου, Ζιαμπάρης, Βαλικάεφ, Πολίτσι, Μιγκελίτο (46' Πεχλιβάνης), Τριμπό, Τόρες.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Σάββατο (20/1)

ΑΕΛ - Ομόνοια 2-3 (36’ Αβραάμ, 40’ Αρουαμπαρένα - 18’ Ντάρμπισιρ, 61’, 86’ Καντέ)

Δόξα Κατωκοπιάς - Αλκή 0-1 (28’ Ρούκα)

Ανόρθωση - Εθνικός Άχνας 3-1 (49’ Ντουγκλάο, 59’ πεν. Σεϊχού, 88’ Καμαρά - 62’ Ηλία)

Κυριακή (21/1)

Νέα Σαλαμίνα - Πάφος 3-0 (22’ Καρλάο, 72’ Κορέια, 87’ Σάντος)

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ Λάρνακας 3-1(31’ πεν. Μοράις, 75’ Εφραίμ, 90+2’ Ενσούε – 21’ Τολμές)

Άρης Λεμεσού - Απόλλων Λεμεσού 0-1 (23’ Σκέμπρι)

Δευτέρα (22/1)

Ερμής - Ολυμπιακός Λευκωσίας 4-0 (12' Ταραλίδης, 25', 45'+1 Μαρτίνιουκ, 33' Αρτάμπε)