19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018 - 19:22

Όρθιος και στο... θρίλερ των «Ζωσιμάδων» ο Ατρόμητος!

Σε ματς με συγκλονιστικό φινάλε, οι Περιστεριώτες αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τον ΠΑΣ Γιάννινα * Έκαναν την ανατροπή σε δύο λεπτά οι Ηπειρώτες, τους... έκοψε το γέλιο στο φινάλε ο Καρασαλίδης

Μπορεί η φράση «ματς ακατάλληλο για καρδιακούς» να ακούγεται κλισέ, αλλά βρίσκει πλήρη εφαρμογή στα όσα συνέβησαν στους «Ζωσιμάδες» το απόγευμα της Κυριακής (21/1)!

Ο Ατρόμητος βρισκόταν αγκαλιά με τη νίκη μέχρι το 87' χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του... μοιραίου νωρίτερα Ντάουντα, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να κάνει την πλήρη ανατροπή.

Και εκεί που οι κερκίδες είχαν πάρει... φωτιά έτοιμες να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη έπειτα από οκτώ αγωνιστικές, ήρθε στις καθυστερήσεις ο Καρασαλίδης, ελέω και της λάθος εκτίμησης του πολύ καλού κατά τ' άλλα Γιαννίκογλου, για να διαμορφώσει το τελικό 2-2, κρατώντας τον εντυπωσιακό φέτος Ατρόμητο όρθιο εκτός έδρας σε άλλο ένα ματς.

Νωρίτερα, οι δύο ομάδες που δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα και κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος, είχαν και από ένα δοκάρι.

Δεν είχαν ρυθμό, είχαν δοκάρια

Διστακτικά ξεκίνησε ο Ατρόμητος, με τον ΠΑΣ να έχει την υπεροχή, αλλά όχι κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Οι Περιστεριώτες δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν, την ώρα που οι Ηπειρώτες είχαν ωραίες εμπνεύσεις, αλλά δεν μπορούσαν να τις μετατρέψουν σε ευκαιρίες, αφού έβρισκαν απέναντί τους την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η καλύτερη στιγμή τους ήρθε από στημένη φάση, με τον Κόντε να εκτελεί ωραία φάουλ, αλλά την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Αυτό δεν ταρακούνησε μόνο την εστία του Γιαννιώτη, αλλά και τους συμπαίκτες του, που σταδιακά άρχισαν να ανεβαίνουν και εκεί που μετρούσαν μόλις μία τελική στο μισάωρο, έφτασαν τις τέσσερις μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Το αποκορύφωμα, πάντως, ήταν το δοκάρι του Ντάουντα στο 43ο λεπτό, που, όμως, απλά ισοφάρισε τις μεγάλες ευκαιρίες, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα.

Κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος μπήκε σαφώς βελτιωμένος. Ήδη από το ξεκίνημα απείλησε με τον Ντιγκινί, αλλά ο Γιαννίκογλου αποδείχθηκε σε ετοιμότητα. Ο Ντάουντα ήταν μοιραίος σε άλλη μία φάση, αλλά αποφάσισε να εξιλεωθεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Μπουσούλατζιτς, παρά την εντολή του Κάναντι να το εκτελέσει ο Ούμπιδες. Παρά τις χαμένες ευκαιρίες είχε ψυχολογία και άνοιξε το σκορ στο 71', με το ματς να αποκτά άγρια ομορφιά στη συνέχεια.

Ο Γιαννίκογλου συνέχισε να... αντιστέκεται και οι συμπαίκτες του τον δικαίωσαν, καθώς μέσα σε δύο λεπτά, από το 87' μέχρι το 89' έκαναν την πλήρη ανατροπή χάρη στα γκολ των Κόντε και Μπετρά.

Παρόλα αυτά, ο Ατρόμητος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική ίσως λάθος εκτίμηση του αντίπαλου γκολκίπερ και τη μαχητικότητα του Μπουσούλατζιτς και έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με τον Καρασαλίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, φεύγοντας με έναν σπουδαίο βαθμό από μια δύσκολη έδρα.

Διαιτητής ήταν ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), με βοηθούς τους Τρύφωνα Πετρόπουλο (Αρκαδίας) και Δημήτρη Βεργέτη (Αρκαδίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας).

Κίτρινες: 28' Βιντάλ, 41' Λίλα, 69' Γιάκος, 90'+4 Μπετρά - 41' Σάκιτς, 56' Χατζηισαΐας

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Γιάκος, Λίλα (63' Χαλκιαδάκης), Γαρουφαλιάς, Μανθάτης (54' Σολτάνι), Βιντάλ (79' Μπετρά), Κόντε.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Σάκιτς, Γιαννούλης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Μάντσον, Ούμπιδες (83' Καρασαλίδης), Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης, Ντάουντα (81' Βασιλείου), Ντιγκινί.