25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018 - 19:12

Χρυσό τρίποντο από τον πάγκο για Λαμία

Ο Καραγιάννης μπήκε στο ματς στο 67' και πέντε λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα, χαρίζοντας στους Φθιώτες τη σπουδαία νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης * Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες

Είχε καιρό να χαρεί στο πρωτάθλημα και χαμογέλασε για πρώτη φορά μέσα στο 2018... Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια να εξασφαλίσει γρήγορα την παραμονή της πέτυχε η Λαμία την Κυριακή (21/1), κερδίζοντας με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο ΔΑΚ για τη 18η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας.

Αυτό ήταν το τρίτο εντός έδρας τρίποντο των Φθιωτών στη φετινή σεζόν και το πρώτο γενικά ύστερα από την 9η αγωνιστική, όταν και είχε επιβληθεί με 2-0 του Πλατανιά.

Με 19 βαθμούς οι νεοφώτιστοι μοιράζονται την 11η θέση με τον Παναιτωλικό και τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, που με τη σειρά της δεν είχε χάσει από την 9η αγωνιστική και έπειτα, με 26 πόντους βρίσκεται μόνη στην 6η θέση.

Ο Καραγιάννης αναμφίβολα παίρνει τον τίτλο του ΜVP, αφού σκόραρε λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα, ο Κυριακόπουλος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης από πλευράς φιλοξενούμενων.

Μοναδική καλή στιγμή το δοκάρι...

Το πρώτο ημίχρονο δεν επεφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις σε όσους το παρακολούθησαν, σε ένα ματς που μέχρι το 25' δεν είχε τίποτα αξιοσημείωτο να επιδείξει.

Σταδιακά ο Αστέρας προσπάθησε να φανεί απειλητικός και στο 28' ο Κυριακόπουλος σημάδεψε το δοκάρι με μακρινό σουτ, αφού άλλωστε μόνο με τέτοια σουτ θα μπορούσαν οι Αρκάδες να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει κάθε διάδρομο προς την εστία του Παπαδόπουλου.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Τεννέ ήταν... αναιμικοί επιθετικά, με τους νεοαποκτηθέντες Ορτέγκα και Μπούντνικ να μην απασχολούν σημαντικά την άμυνα των φιλοξενούμενων και την μπάλα να περνά κυρίως από τα πόδια του Πίτι και του Βάντερσον.

Είχε έμπνευση ο Τεννές...

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δυσκολευόταν και πάλι να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της Λαμίας, που ήθελε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Στο 62' λίγο έλειψε να έρθει το 1-0, καθώς ο Μπούντνικ με κεφαλιά ισοφάρισε τα δοκάρια στον αγώνα, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Τεννές έριξε στο παιχνίδι τον Καραγιάννη αντί του Ορτέγκα και αποδείχθηκε ότι είχε έμπνευση.

Στο 72', λοιπόν, ο άλλοτε άσος του Άρη εκμεταλλεύθηκε την τραγική ολιγωρία των αμυντικών των Πελοποννήσιων και, κερδίζοντας τις κόντρες από τον Αθανασιάδη με την μπάλα να βρίσκει άθελά του και στο χέρι, βρήκε δίχτυα σε κενή εστία.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απαντήσεις να δώσουν στα εναπομείναντα λεπτά κι έτσι η ήττα δεν απεφεύχθη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατσικογιάννης του Συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς τον Τάτση του Συνδέσμου Ηπείρου και τον Κελάζογλου του Συνδέσμου Χαλκιδικής.

Κίτρινες: 73' Καραγιάννης, 90'+4 Μπούντνικ - 41' Μπέρτος.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Όμο, Μπλάζιτς, Ορτέγκα (67' Καραγιάννης), Πίτι (58' Ακόστα), Βάντερσον (80' Κουτρομάνος), Μπούντνικ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος (75' Γκοντό), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Ντουντού (81' Μαντίντα), Ισνάλντο (46' Κώτσιρας), Τσιλιανίδης, Τόνσο, Μανιάς.