26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018 - 18:00

Φρένο Τρικάλων στις Σέρρες…

Ο ΑΟΤ έμεινε στο 1-1 με τον Πανσερραϊκό * Απίστευτο λάθος Αποστολίδη στο γκολ των γηπεδούχων, που όμως, στη συνέχεια έσωσε δύο φορές τους φιλοξενούμενους * Φωνάζουν δικαίως για πέναλτι στο 88’ οι Θεσσαλοί

Πέντε στα πέντε μετρούσαν τα Τρίκαλα, αλλά το νικηφόρο σερί τους σταμάτησε στο δημοτικό γήπεδο Σερρών το απόγευμα της Κυριακής (21/1) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Ο Πανσερραϊκός αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι και φρέναρε τον ΑΟΤ με το τελικό 1-1, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να πετάξουν στον κάλαθο των αχρήστων την εκτός προγράμματος γκέλα του Άρη για να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο την προνομιούχο δυάδα.

Οι Θεσσαλοί, ωστόσο, φωνάζουν δικαίως για πέναλτι, που δεν τους δόθηκε στο 88’ όταν ο Ρούτσης ανέτρεψε τον Γιαννιτσάνη, αλλά ο διαιτητής Γιαννουλάκης (ΦΩΤΟ) έκλεισε τα μάτια αγνοώντας την εμφανή παράβαση.

Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι σε γενικές γραμμές το ματς ήταν ισορροπημένο, αλλά οι φιλοξενούμενοι πατούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου ελαφρώς καλύτερα.

Παρόλα αυτά, όμως, τα «λιοντάρια» ευτύχησαν να προηγηθούν από το… πουθενά, χάρη σε μια απίστευτη – γκάφα του Αποστολίδη (ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ) στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου. Και αυτό, διότι, ο πολύπειρος γκολκίπερ αν και έλεγχε την μπάλα αρχικά στην αγκαλιά του σε σέντρα του Κάκκο, την έχασε και έδωσε άθελα του πάσα στον Γκούρτσα, ο οποίος μόνος σε κενή εστία με κεφαλιά έκανε το 1-0 στο 45’+3!

Αυτό το γκολ ήρθε σε κακή στιγμή για τα Τρίκαλα και προκάλεσε εκνευρισμό στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου. Διάστημα, που οι Σερραίοι λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά ο Αποστολίδης έδειξε την κλάση του στο 47’ και κράτησε το 1-0 σε τετ α τετ με τον Ρούτση, ενώ είχε άλλη μια καθοριστική επέμβαση στο 77’ σε σουτ του Δούμτσου.

Στο ενδιάμεσο, ωστόσο, ο ΑΟΤ ανέβασε στροφές, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει σοβαρά τον Πανσερραϊκό με εξαίρεση την ισοφάριση στο 64’ από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τόμιτς μετά την καθαρή παράβαση, στην οποία είχε υποπέσει ένα λεπτό πριν ο Τσαμούρης πάνω στον Γροντή.

Ο ΑΟΤ, βέβαια, στο φινάλε πίεσε και είχε δύο φάσεις για να πάρει το τρίποντο… Αρχικά στο 88’ σε φάουλ του Χιντζίδη, που πήγαινε απευθείας… μέσα και στο 90’+2 σε σουτ του Μιλοσάβλιεβ, όπου και στις δύο περιπτώσεις «καθάρισε» ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Ρίστιτς.

Έτσι, μοιραία τα Τρίκαλα, είναι δυσαρεστημένα από το Χ (σε συνδυασμό με το δεύτερο πέναλτι που δεν τους δόθηκε όπως έπρεπε), ενώ ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, που θα τον βοηθήσουν στη μάχη για την παραμονή του στην κατηγορία.

Καλύτερος από τους γηπεδούχους ο Γκούρτσας με συμπαραστάτες τους Κάκκο και Κρητικό, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γιαννιτσάνης, Τόμιτς μεσοεπιθετικά και οι ακραίοι Πάνος - Χιντζίδης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Με το σοβαρό λάθος του μη καταλογισμού του πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 88’ η διαιτησία του Γιαννουλάκη (Χανίων), αλλά με σωστές υποδείξεις οι βοηθοί Τζιαμπάσης (Κοζάνης) και Κουβαλάκης (Δράμας).

Κίτρινες: 37’ Ορφανίδης, 63’ Τσαμούρης, 70’ Ιωαννίδης, 80’ Ρούστης, 82’ Αναστασόπουλος - 50’ Μιλοσάβλιεβ, 88’ Γροντής, 88’ Γιαννιτσάνης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Ορφανίδης, Ιωαννίδης, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος, Τσιμίκας, Στέβιτς (24’ λ.τρ. Ρούτσης), Κάκκο (68’ Δούμτσος), Κρητικός, Γκούρτσας (62’ λ.τρ. Πόζογλου).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Χιντζίδης, Βέρτζος, Κοτσώνης, Ανδρεόπουλος (46’ Ζγκούρι), Τζόκιτς (80’ Μάκος), Μιλοσάβλιεβ, Γιαννιτσάνης, Τόμιτς, Ντακόλ (60’ Γροντής).