08/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 9 Ιανουαρίου 2018 - 19:24

Με το στανιό και με σφυρίγματα ο ΠΑΟΚ...

Τα Τρίκαλα μπλόκαραν τους Θεσσαλονικείς, που χρειάστηκαν πέναλτι-δώρο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για να κερδίσουν με 2-1 * Εξαιρετικός τακτικά ο ΑΟΤ που είχε και δοκάρι

Έβγαλε την αγγαρεία, αλλά κάποιοι εκτέθηκαν ξανά... Σε ένα κακό ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του ο μέτριος ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 2-1 των Τρικάλων το απόγευμα της Τρίτης (9/1) σφραγίζοντας έτσι την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Ούτως ή άλλως όλα είχαν κριθεί από το πρώτο ματς, όταν οι «ασπρόμαυροι» είχαν κερδίσει με 5-1, όμως ακόμη και σε αυτό το αδιάφορο παιχνίδι πήραν σφυρίγματα που δεν χρειάζονταν και γλίτωσαν την ισοπαλία χάρις σε πέναλτι-δώρο του Φωτιάδη!

Από εκεί και πέρα, δεν είναι παιχνίδι που μπορεί να βγάλει συμπεράσματα κανείς το συγκεκριμένο. Πρίγιοβιτς και Μπίσεσβαρ ήταν καλοί, αλλά γενικά οι Θεσσαλονικείς το πήγαν στο ρελαντί και τα καλά στημένα Τρίκαλα τους έβαλαν δύσκολα.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πως το ματς θα είναι... ταλαιπωρία και για τους δύο. Για τα Τρίκαλα ήταν βέβαια πρόκληση το να πάρουν θετικό αποτέλεσμα στην Τούμπα. Προσπάθησαν να κλείσουν τους χώρους και να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους τον ΠΑΟΚ παγώνοντας και τον ρυθμό όποτε χρειαζόταν.

Μετά το 10ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει στροφές και να χάνει ευκαιρίες. Αρκετά κινητικός ήταν ο Μπίσεσβαρ, ο οποίος έπαιρνε πολλές προσπάθειες πάνω του, ενώ σημείο αναφοράς αποτελούσε ο Πρίγιοβιτς, ο οποίος δεν τελείωνε μόνο τις φάσεις, αλλά προσπαθούσε να σπάει μπάλες και για τους συμπαίκτες του.

Οι τελικές διαδέχονταν η μία την άλλη για τους γηπεδούχους με τον Αποστολίδη να είναι σε καλή κατάσταση και να μην επιτρέπει να παραβιαστεί η εστία του. Η πίεση προς τα καρέ του ήταν μεγάλη και η μοναδική απάντηση του ΑΟΤ ήταν μία καλή στιγμή σε αντεπίθεση με τον Ζγκούρι.

Το ματς παιζόταν στο 1/3 του γηπέδου, ο ΠΑΟΚ έκανε κάποιες ακόμη τελικές με τους Μπίσεσβαρ και Πρίγιοβιτς, είχε την κατοχή της μπάλας στο 62%, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει απέναντι σε μία ομάδα που στεκόταν καλά τηρουμένων των αναλογιών.

Στο ίδιο μοτίβο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο. Η έλλειψη διάθεσης ήταν εμφανής στους παίκτες του ΠΑΟΚ, αλλά ο Λουτσέσκου ήθελε το ματς και αυτό φάνηκε από τις αλλαγές του. Έβαλε αρχικά τον Μυστακίδη κάνοντας πιο επιθετικό το σχήμα της ομάδας του και στη συνέχεια τον Κουλούρη.

Αυτό λειτούργησε και από το 70' και μετά είδαμε άλλο ματς. Οι Θεσσαλονικείς πάτησαν γκάζι και μέχρι το σφύριγμα της λήξης οι φάσεις ήταν αρκετές. Η αρχή έγινε με τις καλές στιγμές των Σάκχοφ και Πρίγιοβιτς. Στα επόμενα λεπτά ο Αποστολίδης είχε πολλή δουλειά και τελικά νικήθηκε στο 77' από τον Πρίγιοβιτς.

Κάπου εκεί τα Τρίκαλα έψαξαν την ισοφάριση. Ο Μιλοσάλβιεφ με την είσοδό του δημιούργησε αρκετά προβλήματα, ταλαιπώρησε τους αντίπαλους αμυντικούς και τελικά στο 90'+2 με εξαιρετικό πλασέ ισοφάρισε. Τρία λεπτά πριν είχε προηγηθεί και δοκάρι του Γροντή μετά από επέμβαση του Σιαμπάνη.

Ο ΠΑΟΚ, πάντως, κατάφερε να πάρει τη νίκη με πέναλτι του Πρίγιοβιτς στο 90'+4. Το υπέδειξε με χαρακτηριστική καθυστέρηση ο Φωτιάδης κι ενώ ο Κοτσώνης μάζεψε εμφανώς το χέρι του στη σέντρα που έκανε ο Μυστακίδης. Και βέβαια, οι λιγοστοί οπαδοί των Θεσσαλονικέων αποδοκίμασαν κατά διαστήματα την ομάδα τους από το 50' και μετά, ενώ κάποιοι σφύριξαν, δείχνοντας την αντίθεση τους και στην υπόδειξη του ρέφερι στο 90'+3 για τη φερόμενη παράβαση-πέναλτι, που ένα λεπτό αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 2-1...

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάδης (Καστοριάς), βοηθοί του οι Παρασίου (Ημαθίας) και Κόλλιας (Ηπείρου), ενώ τέταρτος ο Μαλουτας (Ημαθίας)

Κίτρινες: 8' Κρέσπο - 36' Τσιάρας

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Σιαμπάνης, Πούγγουρας, Δεληγιαννίδης, Κρέσπο (60' Μυστακίδης), Μαλεζάς, Τσίμιροτ (81' Πέλκας), Σάκχοφ, Λημνιός, Μακ (70' Κουλούρης), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Λεάντρο (73' λ.τρ. Βέρτζος), Κοτσώνης, Χιντζίδης, Τσιάρας, Ανδρεόπουλος, Ντίνας, Γροντής, Τόμιτς (62' Μιλοσάβλιεφ), Ζγκούρι (73' Ντακόλ).