06/05/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2018 - 21:31

Ατρομητάρα, σκόρπισε τις σκιές του Απόλλωνα!

Για… πλάκα 0-3 από τους Περιστεριώτες μέσα στη Ριζούπολη, που παραμένουν πάντα κοντά στην κορυφή * Τραγική η «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Πάει και αυτός για πρωτάθλημα! Αυτό δείχνει κάθε αγωνιστική ο Ατρόμητος και το επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά το βράδυ της Δευτέρας (8/1), όταν πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από τη Ριζούπολη κερδίζοντας με 3-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Οι Περιστεριώτες έκαναν επίδειξη δύναμης καταφέρνοντας ουσιαστικά να καθαρίσουν το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο. Πέτυχαν δύο γκολ σε εκείνο το χρονικό διάστημα και στη συνέχεια δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν για να έρθει το τρίποντο.

Αμυντικά ήταν άψογοι οι φιλοξενούμενοι, επιθετικά ο Ουάρντα έκανε και πάλι μερικές πολύ ωραίες ενέργειες και το αποτέλεσμα ήταν να έρθει η τέταρτη σερί νίκη και να πάει ο Ατρόμητος στους 33 βαθμούς, δηλαδή στο -2 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και στο -1 από τους ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Από την άλλη, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έδειξε πως θα χρειαστεί πολλή δουλειά στη συνέχεια. Δεν είχε την παραμικρή αντίδραση μετά τα γρήγορα γκολ που δέχτηκε με αποτέλεσμα να επιστρέψει στις ήττες και κυρίως στις κακές εμφανίσεις. Παραμένει, συνεπώς, μόλις στο +1 από την Κέρκυρα.

Από τα πρώτα λεπτά κρίθηκαν όλα στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο να μπαίνει συγκεντρωμένος και να καθαρίζει το ματς. Μόλις στο 5' ο Ντιγκινί βρήκε τον Ντάουντα και εκείνος με κεφαλιά εκτέλεσε τον Τσόβιτς σε μία φάση δουλεμένη στην προπόνηση. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κύργιας έκανε λάθος διώξιμο, ο Ουάρντα εκτέλεσε αμέσως και διαμόρφωσε το 0-2.

Αυτομάτως ο Απόλλων κλήθηκε να ανέβει ένα βουνό και έδειξε να μην μπορεί. Σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν κατάφερε να κοντρολάρει το ματς και να γίνει απειλητικός έστω και αν ο Γιώργος Παράσχος προχώρησε σε διάφορες αλλαγές κατά τη διάρκεια.

Αρχικά γύρισε το σύστημα σε 3-5-2 σε μία παραδοχή του λάθους του. Από τη στιγμή που του είχε πάει καλά με την ΑΕΚ, έπρεπε να το διατηρήσει και εκ του αποτελέσματος φάνηκε ότι δεν του βγήκε η επιλογή του 4-2-3-1. Ο Κοντοές πήγε τρίτος στόπερ, ο Στάθης πήρε όλη την πλευρά, αλλά ούτε αυτό λειτούργησε.

Το διαπίστωσε γρήγορα ο Καστοριανός τεχνικός και μόλις στο 34' έβγαλε τον Κούρο ανακατεύοντας ξανά την τράπουλα. Ο τελευταίος παρεμπιπτόντως δεν το πήρε και πολύ καλά και δεν έκρυψε τα νεύρα του. Με την είσοδο του Ντεβέσα ο Ανιέτε πήγε στα πλάγια, αλλά το αποτέλεσμα ήταν σταθερά το ίδιο, ο Απόλλων να παρουσιάζεται υπερβολικά προβλέψιμος και ο Ατρόμητος να πηγαίνει το παιχνίδι όπως θέλει.

Για να αλλάξει κάτι στην εικόνα της αναμέτρησης θα έπρεπε οι γηπεδούχοι να βρουν ένα γκολ, όμως, αυτό δεν συνέβη. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους μπήκε ο Μάατσεν αντί του Ανιέτε προκειμένου να υπάρχει ένας εξτρέμ που να δώσει πλάτος στις επιθέσεις τους, αλλά ούτε ο Ολλανδός έκανε κάτι επιβεβαιώνοντας για άλλη μία φορά πως δεν.. μπορεί.

Ένα ολόκληρο 45λεπτο είχαν μπροστά τους οι «κυανόλευκοι» και σε αυτό το μόνο που κατάφεραν ήταν να απειλήσουν με δύο ακρινά σουτ των Παπάζογλου και Αλμπάνη. Καμία συνεργασία, κανένας αυτοματισμός και καμία φαντασία στο παιχνίδι τους με τον Ατρόμητο να κρατά με σβηστές μηχανές. Ήταν εμφανές πως αν πατούσαν γκάζι οι φιλοξενούμενοι, το κοντέρ θα έγραφε μεγαλύτερο σκορ.

Οι παίκτες του Νταμίρ Κάναντι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό μέχρι τέλους. Δεν έδειχναν διάθεση να πάνε για άλλο γκολ, αλλά στο 72' έχασαν μία καλή στιγμή με τον Ουάρντα. Τρία λεπτά μετά ο Αυστριακός τεχνικός έκανε μία από τις αγαπημένες του αλλαγές περνώντας και άλλο στόπερ, τον Καρασαλίδη, για να κλειδώσει το ματς, κάτι που κατάφερε.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης ο Απόλλων είχε μόνο μία αδύναμη κεφαλιά και τις... καραμπόλες στις καθυστερήσεις. Δεν έβαλε γκολ ούτε έτσι, ενώ στο 86' δέχτηκε τρίτο τέρμα από τον Ντιγκινί. Λίγο μετά ο Ουάρντα προσέφερε θέαμα περνώντας σα σταματημένο τον Μπαρτολίνι με αποτέλεσμα να αποθεωθεί από τον κόσμο του Ατρομήτου, ο οποίος μετά το τέλος του αγώνα καταχειροκρότησε τους παίκτες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), βοηθοί του οι Καραβασίλης (Καβάλας) και Νικολαΐδης (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ο Ρατσιάτος (Αργολίδας)

Κίτρινες: 82' Μπαρτολίνι - 41' Ούμπιντες, 58' Γιαννούλης, 65' Ουάρντα

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Στάθης, Μπαρτολίνι, Κύργιας, Κούρος (34' Ντεβέσα), Παπάζογλου, Κοντοές, Κονέ, Αλμπάνης, Ανιέτε (46' Μάατσεν), Ελμπάζ (75' Καστιγέχος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (ΝΤΑΜΙΡ ΚΑΝΑΝΤΙ): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (12' λ. τρ. Σάκιτς), Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς, Ουμπίντες, Βασιλακάκης, Ντιγκινί, Ουάρντα (88' Μπαστακός), Ντάουντα (64' Καρασαλίδης).