27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 - 17:02

Έλαμψε και στη Ριζούπολη...

Πέμπτη σερί νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης, που επιβλήθηκε με 3-1 του Απόλλωνα Σμύρνης * Μεγάλο ματς ο Καλτσάς, βοήθησε η αλλαγή του Ισνάλντο

Με σπασμένα φρένα... Σε τρομερή κατάσταση είναι ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος πέρασε το απόγευμα της Κυριακής (10/12) και από τη Ριζούπολη κερδίζοντας με 3-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης. Έτσι έμεινε στο κυνήγι της πεντάδας όντας στο -1 από τον Πανιώνιο, ενώ αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά στην ιστορία του στη Σούπερ Λίγκα που φτάνει τις πέντε σερί νίκες.

Οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και όταν πάτησαν γκάζι, το ματς τελείωσε. Φάνηκε εκεί η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων και των δύο πάγκων με τον Σάββα Παντελίδη να παίρνει την ταυτότητα του Ζόραν Βούλιτς.

Κλειδί η αλλαγή του Ισνάλντο στην εξέλιξη του αγώνα και η αδράνεια του Κροάτη τεχνικού από την άλλη. Διάβασε σωστά το ματς ο Παντελίδης και δικαιώθηκε. Μεγάλο ματς ο Καλτσάς, θετικός ο Μανιάς, ενώ είχε ανεβάσματα ο Ιγκόρ.

Από την άλλη ο Αλμπάνης είχε κάποιες εξάρσεις, ενώ ως έναν βαθμό συμπαθητικός ήταν ο Κύργιας. Σε άλλο γήπεδο ο Μπιτζιμίν, αόρατος ο Ανιέτε και απελπιστικά μόνος του ο Ελμπάζ. Χαμένος στα δεξιά ο Κονέ, ο οποίος δείχνει να δυσκολεύεται στον συγκεκριμένο ρόλο. Με τη συγκεκριμένη ήττα ο Απόλλων μένει πολύ χαμηλά και είναι πολύ πιθανό να υπάρξουν εξελίξεις.

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Απόλλων, ο οποίος ήταν πιο δραστήριος στο πρώτο τέταρτο. Κυκλοφορούσε την μπάλα και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 8' με τους Κονέ και Ανιέτε. Ωστόσο, δεν είχε διάρκεια η «Ελαφρά Ταξιαρχία» με τον Αστέρα σταδιακά να ανεβαίνει και να παίρνει μέτρα.

Οι Αρκάδες πάτησαν γκάζι, κέρδισαν κάποια στημένα και στο 21' με ένα εξ αυτών άνοιξαν το σκορ. Ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά μετά το φάουλ του Τόνσο και ο Καλτσάς εκτέλεσε τον Τσόβιτς βάζοντας μπροστά την ομάδα του και ταυτόχρονα αποσυντονίζοντας τους γηπεδούχους.

Δεν μπόρεσε να βγάλει ουσιαστική αντίδραση ο Απόλλων στη συνέχεια. Ήταν πολλά τα κόρνερ που κέρδισε όσο περνούσαν τα λεπτά, αλλά με εξαίρεη μια κεφαλιά του Μπιτζιμίν δεν μπορούσε να απειλήσει. Ο Ανιέτε ήταν καλά κλεισμένος και ο Αλμπάνης δεν είχε καλές τελικές επιλογές.

Ο Αστέρας φιανόταν να πηγαίνει το ματς στα μέτρα του. Άφησε την μπάλα στους «κυανόλευκους» και επιχείρησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, όπως στη φάση του 33' με τον Γιαννούλη. Δεν είχε άλλες ευκαιρίες, αλλά στα μετόπισθεν ήταν σοβαρός με αποτέλεσμα να μην κινδυνέψει.

Δεν ήταν ίδια η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Απόλλων ισοφάρισε πολύ γρήγορα. Με ωραία ατομική ενέργεια ο Αλμπάνης στο 51' έφερε το ματς στα ίσα εκθέτοντας όλη την αμυντική λειτουργία του Αστέρα, ο οποίος έως εκείνη τη στιγμή είχε πάρει καλό βαθμό.

Για λίγα λεπτά ακόμη οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι μέχρι να αντιδράσει ο Παντελίδης. Πέρασε στο ματς τον Ισνάλντο αντί του αρνητικού Τσιλιανίδη και η εικόνα του Αστέρα βελτιώθηκε αισθητά. Πήρε μέτρα στο γήπεδο και δεν άργησε να πάρει και κεφάλι στο σκορ.

Στο 70' ο Αργεντινός έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά, ο Καλτσάς γύρισε για τον Μανιά και εκείνος έκανε το 1-2. Μέχρι να συνέλθει ο Απόλλων είχε γίνει και το 1-3 για να τελειώσουν όλα. Στο 80' ο Καλτσάς εκμεταλλεύτηκε την τραγική αντίδραση του Μπιτζιμίν και τελείωσε τη φάση ωραία πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι παίκτες του Βούλιτς είχαν αδειάσει και ψυχολογικά και περίμεναν απλά το σφύριγμα της λήξης. Δεν κατάφεραν να κάνουν την παραμικρή ευκαιρία και έτσι ο Αστέρας πανηγύρισε την πέμπτη νίκη του στη σειρά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης (Ημαθίας), βοηθοί του οι Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) και Σίπκας (Σάμου), ενώ τέταρτος ο Μπλάνας (Μεσσηνίας).

Κίτρινες: 67' Παπάζογλου, 86' Κονέ - 54' Ιγκλέσιας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές (75' λ. τρ. Μάατσι), Κύργιας, Μπιτζιμίν, Κούρος, Παπάζογλου, Χουάρες (81' Κιταμπάλα), Κονέ, Ανιέτε, Αλμπάνης, Ελμπάζ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς (87' λ. τρ. Σελίν), Τόνσο, Τσιλιανίδης (58' Ισνάλντο), Μανιάς (77' Τσουκαλάς).