29/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2017 - 19:23

Τιμώρησε τον φλύαρο Παναιγιάλειο η ψυχωμένη Καλλιθέα (video)

Μάγκες οι «κυανόλευκοι» πήραν την πρώτη τους νίκη (2-1) στο πρωτάθλημα με γκολ στο 90’ από τον Ταλέντο! * Δείτε τα στιγμιότυπα του ματς

Όποιος δεν έχει μυαλό έχει… πόδια. Και αυτό ισχύει πέρα ως πέρα για τον Παναιγιάλειο, ο οποίος ηττήθηκε από την Καλλιθέα με 2-1 το απόγευμα της Δευτέρας (4/12) στο «Ελ Πάσο» αν και καλύτερος από τους νικητές!

Οι Αιγιώτες πλήρωσαν με πικρό τρόπο την φλυαρία τους, καθώς το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση της 6 ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής επιτεύχθηκε από τους γηπεδούχους στο 90’!

Και όλα αυτά σε ένα ματς, που εξ αρχής οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έδειχναν πως είναι πιο ποιοτική ομάδα, αλλά ήταν φλύαροι.

Η Καλλιθέα αντίθετα κατάφερε με τρεις τελικές να πετύχει δύο γκολ και να πανηγυρίσει την παρθενική της φετινή νίκη, που της δίνει ψυχολογική ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια στη μάχη παραμονής.

Φυσικά, το κλειδί του αγώνα, πέρα από την έλλειψη ουσίας και καθαρού μυαλού των «μελανόλευκων» ήταν και το πάθος των «κυανόλευκων»… Κάτι, που δεν είχαν ι παίκτες του Παναιγιάλειου, οι οποίοι λανθασμένα πίστεψαν ότι επειδή ήταν ανώτεροι εύκολα ή δύσκολα στο φινάλε θα επικρατούσαν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14’ με το Σμυρλή και κόντρα στη ροή του ματς! Αυτό το τέρμα έδωσε θάρρος στην Καλλιθέα, που άρχισε να μπαίνει με μεγαλύτερη δύναμη στις φάσεις μέχρι το φινάλε του α’ ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτο, από τα πρώτα λεπτά φαινόταν ότι η ισοφάριση είναι θέμα χρόνου και πραγματικά στο 68’ ο νεοεισελθών Κόκκορης με ένα εντυπωσιακό γκολ έφερε το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, αλλά δεν τελείωναν σωστά τις φάσεις, που δημιουργήσουν και στο τελευταίο λεπτό η Καλλιθέα «χτύπησε» με διαγώνιο σουτ Ταλέντο, έπειτα από υπέροχη πάσα του Μίγγου γράφοντας το 2-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουναλάκης του Συνδέσμου Ηρακλείου με βοηθούς τον Κουρέντα του Συνδέσμου Τρικάλων και τον Πασπάτη του Συνδέσμου Σάμου.

Κίτρινες: 7' Γαβριηλίδης, 50' Τσερκέζος.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μαρσέλο Τροΐζι): Κουτογλίδης, Παπαγγελής, Βασιλείου, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Μίγγος, Μήλιος (76' Ξόμπλιος), Καντέ, Μάκο (59' Χοτζάλι), Ταλέντο, Σμυρλής (76' Γκέτσι).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Αθανασίου, Βλάχος, Στίκας, Γαβριηλίδης, Γεωργακόπουλος, Παπαχρήστος, Τσερκέζος (86 λ. τρ. Ρέλλας), Κασναφέρης, Αρναρέλλης, Μπρους (61' Σταματής), Σκαρτσίλας (55' Κόκκορης).