07/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2017 - 17:09

Δόξα στην... Παναχαϊκή

Οι Πατρινοί υποχρέωσαν την ομάδα της Δράμας στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας 1-0 στην Αγυιά * Πρώτο γκολ που δέχονται οι «μαυραετοί», Αποστολόπουλος ο... εκτελεστής

«Μέσα στην Αγυιά δεν περνάει κανείς!» έλεγαν στην Παναχαϊκή μετά την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο και το κατάλαβε καλά και η Δόξα Δράμας την Κυριακή (3/12).

Οι Πατρινοί πήραν τη νίκη με 1-0 και υποχρέωσαν τους «μαυραετούς» στην πρώτη τους ήττα, πιάνοντάς τους στους 13 βαθμούς. Παράλληλα, τους... φιλοδώρησαν με το παρθενικό τους γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, αφού ο Αποστολόπουλος έγινε ο πρώτος παίκτης που παραβίασε την εστία των Δραμινών που ήταν... αλώβητη μέχρι την 6η αγωνιστική.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου πήρε αυτό που ήθελε καθώς πέτυχε πριν το μισάωρο γκολ και στη συνέχεια διαχειρίστηκε την πίεση των φιλοξενουμένων που ανέβηκαν κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς, όμως, την πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Η Παναχαϊκή μπήκε σαφώς πιο καλά στο ματς και κυκλοφορούσε καλά την μπάλα, κάνοντας το παιχνίδι της. Αυτό δεν σημαίνει ότι απειλούσε με μεγάλες αξιώσεις, αν και ο Στεργίδης δημιουργούσε αρκετά ρήγματα από τα δεξιά.

Αξιόλογη παρουσία είχε και ο Γκίνο που δημιούργησε πολλά προβλήματα, ενώ από αυτόν προήλθε και το μοναδικό γκολ του ματς, με τον Μωραΐτη να μην εκμεταλλεύεται το γέμισμά του από εκτέλεση φάουλ, αλλά τον Αποστολόπουλο να το κάνει στο 27'.

Μετά το τέρμα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, αλλά η Παναχαϊκή έλεγχε το παιχνίδι και χωρίς πρόβλημα κράτησε το 1-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι Δραμινοί μπήκαν σαφώς καλύτερα, αλλά ο Βρονταράς σταμάτησε την προσπάθεια του Σπυρόπουλου. Η Δόξα κυκλοφορούσε την μπάλα, αλλά αδυνατούσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, την ώρα που η Παναχαϊκή ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, αλλά δεν τα κατάφερνε στην τελική προσπάθεια.

Όσο περνούσε η ώρα, οι Πατρινοί κέρδιζαν χρόνο και κρατούσαν την μπάλα όποτε τους δινόταν η ευκαιρία, με τα νεύρα σταδιακά να αυξάνονται και στο τέλος να φέρνουν και την αποβολή του Λουμπαρδέα που, όμως, ήρθε στις καθυστερήσεις και δεν επηρέασε το τελικό 1-0.

Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Μαρκαντωνάτος (Ηλείας), με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Τριανταφύλλου (Αρκαδίας) και Ιωσήφ Νίκα (Αρκαδίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Σπυρίδων Σελίμος (Λακωνίας).

Κίτρινες: 25΄Αποστολόπουλος, 29' Φουρλάνος, 57΄, 90'+5 Λουμπαρδέας, 88' Μακρυδημήτρης, 90'+6 Βρονταράς - 26' Τσούτσης, 56' Γκότοβος, 72' Σπυρόπουλος, 86' Γουνδουλάκης, 90'+5 Κάσες

Κόκκινη: 90'+5 Λουμπαρδέας (2η κίτρινη)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος (61' λ.τ. Μπουτζίκος), Πολίμος, Φωτάκης (61' Αργυρόπουλος), Φουρλάνος, Γκίνο, Στεργίδης, Αποστολόπουλος (81' Ελευθεριάδης), Μωραΐτης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Ντιμιτρόφσκι, Γκότοβος, Σπυρόπουλος (82' Νατσιόπουλος), Πεταυράκης, Μαχαίρας (59' Γουνδουλάκης), Ριζογιάννης, Τσούτσης (46' Ματσούκας), Μπαϊκαρά, Κάσες, Μαρκόπουλος.