29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2017 - 17:08

Πλατέλλας λαμπρός τον οδηγεί...

Ένα γκολ και μία ασίστ για τον 28χρονο εξτρέμ του Άρη και πέμπτη σερί νίκη για τους «κίτρινους», που επικράτησαν με 2-1 της Παναχαϊκής με νέα ανατροπή

Από νίκη σε νίκη οδεύει ο Άρης στο φετινό πρωτάθλημα της Β' Εθνικής και το Σάββατο (25/11) ξεπέρασε με 2-1 και το εμπόδιο της Παναχαϊκής στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 5η αγωνιστική.

Αναμφίβολα, μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Βαγγέλης Πλατέλλας, με τον 28χρονο εξτρέμ να σκοράρει όταν έπρεπε και να «σερβίρει» το νικητήριο γκολ στον Δεληζήση.

Ο βιρτουόζος άσος ήταν απολαυστικός, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, αναστάτωνε διαρκώς την άμυνα των φιλοξενούμενων και έδειξε ότι αξίζει να αγωνίζεται σε ομάδα Σούπερ Λίγκας.

Πολύ καλός ήταν και ο Μουμίν στο χώρο του κέντρου, αρκετά δραστήριος και ο Ντούνης όσο είχε δυνάμεις, με τους «κίτρινους» να κάνουν το πέντε στα πέντε και με νέα ανατροπή ύστερα από αυτή κόντρα στον Εργοτέλη, παραμένοντας στην κορυφή με 15 βαθμούς.

Από την πλευρά της, η Παναχαϊκή είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με κεφάτους τους Μωραΐτη, Γκίνο και Φωτάκη, ωστόσο η ισοφάριση στο 45'+1 την έριξε τελείως ψυχολογικά, με αποτέλεσμα να είναι εξαφανισμένη από το γήπεδο στη συνέχεια.

Πρώτη φετινή ήττα για τους Αχαιούς, που με 10 βαθμούς είναι πλέον στην τρίτη θέση μαζί με τη Δόξα Δράμας, αφού προσπέρασε ο ΟΦΗ με 11 όντας δεύτερος.

Αιφνιδιασμός και ισοφάριση στις καθυστερήσεις...

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Αχαιούς να αιφνιδιάζουν τους γηπεδούχους, καθώς στο 7ο λεπτό ο Μωραΐτης βρήκε μεγάλο κενό από αριστερά και άνοιξε το σκορ.

Οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχαν πολύ καλή συμπεριφορά ανασταλτικά και προσπάθησαν να «πληγώσουν» ξανά τους «κίτρινους», που ήταν ευάλωτοι αμυντικά, ιδίως από τη δεξιά πλευρά.

Ο Αποστολόπουλος έχασε σημαντική ευκαιρία για το 0-2 στο 19', με τους Θεσσαλονικείς να έχουν από εκεί και πέρα την πρωτοβουλία των κινήσεων, όντας ανήμποροι όμως να βρουν διαδρόμους προς τα καρέ του Βρονταρά.

Ωστόσο, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού φάνηκε τυχερή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς ο Μουμίν «τρύπησε» την άμυνα των «κοκκινόμαυρων», που μια φορά αδράνησε και το πλήρωσε, με τον Πλατέλλα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ να φέρνει το ματς στα ίσα σε καίριο χρονικό σημείο.

Ήταν ανώτερος και πήρε το τρίποντο...

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης ήταν εμφανώς καλύτερος και πίεσε από τα πρώτα λεπτά για το δεύτερο γκολ, με Ντούνη και Καπνίδη να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες.

Ο Σπανός επέλεξε εν συνεχεία να παίξει δίχως καθαρό φορ, με τον Κάσσο να περνά στη θέση του Καπνίδη και αυτή ήταν μια κίνηση που έφερε ανισορροπία στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Πλατέλλας βρήκε μεγάλο πεδίο δράσης και ήταν αυτός που κέρδισε φάουλ από τον Λουμπαρδέα στο 76', το εκτέλεσε ένα λεπτό αργότερα και ο Δεληζήσης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Οφρυδόπουλος προσπάθησε ρίχνοντας στο ματς τους Γκέσιο και Κυνηγόπουλο να δώσει μια επιθετική πνοή στην ομάδα του, χωρίς αποτέλεσμα όμως και με τους Πατρινούς να χάνονται στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης από το γήπεδο, για να προκύψει φυσιολογικά η ήττα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φουκάκης του Συνδέσμου Ηρακλείου με βοηθούς τον Κεσίσογλου του Συνδέσμου Πέλλας και τον Θεοδώρου του Συνδέσμου Πιερίας.

Κίτρινες: 15' Ντούνης, 85' Πλατέλλας - 24' Φωτάκης, 41' Πολίμος, 47' Φουρλάνος, 52' Πολυχρόνης, 76' Λουμπαρδέας.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης (82' λ. τρ. Μπούρμπος), Βαλεριάνος, Σόoυζα, Δεηληζήσης, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πλατέλλας, Ντούνης (73' Παυλίδης), Πασάς (79' Μαραγκός), Καπνίδης (70' Κάσσος).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μουστακόπουλος (84' Κυνηγόπουλος), Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Φωτάκης, Φουρλάνος, Γκίνο, Αποστολόπουλος (46' Πολυχρόνης), Μωραΐτης (64' Γκέσιος).