30/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 - 19:18

«Βόλτα» του Αστέρα στα Περιβόλια

Οι Αρκάδες «βύθισαν» στην τελευταία θέση τον Πλατανιά με 3-0

Το παρθενικό του διπλό πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης που έφυγε θριαμβευτής το απόγευμα της Κυριακής (19/11) από τα Περιβόλια συντρίβοντας με 3-0 τον Πλατανιά στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας. Τα τέρματα που πέτυχαν οι Γκοντό (11’) και Πασαλίδης (45+1’) έκριναν το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όπου οι Χανιώτες έμοιαζαν ωσεί παρόντες. Το 3-0 έγινε με αυτογκόλ του Μπούτνικ στο 72ο λεπτό. Σημειώνεται ό, τι οι Χανιώτες «βυθίστηκαν» ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα αγνοώντας την εντός έδρας νίκη για τον φετινό «μαραθώνιο».

Ο Αστέρας Τρίπολης ήλεγχε πλήρως το ματς σκοράροντας για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν σε πρώτο ημίχρονο αναμέτρησης πρωταθλήματος. Χαρακτηριστικά, ο Τόνσο μοίρασε ιδανική ασίστ στον Γκοντό που άνοιξε λογαριασμό στη Σούπερ Λίγκα πλασάροντας άψογα τον Κοκκαλά στο 11ο λεπτό.

Στον αντίποδα, εμφανίστηκε ένας Πλατανιάς που υπέφερε στην οργάνωση και ανάπτυξη παιχνιδιού. Οι Χανιώτες κατέφευγαν πολλάκις σε γεμίσματα όντας ακίνδυνοι απέναντι στους Αρκάδες που έκαναν σωστά τα βασικά κλείνοντας τους χώρους προς τα μετόπισθεν.

Παράλληλα, οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Παντελίδη μπορούσαν κάλλιστα να φτάσουν σε δεύτερο γκολ έχοντας ως σημείο αναφοράς τον Γκοντό που σπατάλησαν δύο κλασσικές ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού (29’, 30’). Λίγο αργότερα, ο Κοκκαλάς έσωσε την εστία του έπειτα από κοντινή κεφαλιά του Ιγκλέσιας σε εκτέλεση κόρνερ του Τόνσο (40’).

Από τα πόδια του Αργεντινού ξεκινούσαν οι περισσότερες επιθέσεις του Αστέρα που έκανε πολύ καλή δουλειά στη μεσαία γραμμή με τους Μουνάφο και Ιγκλέσιας να βγάζουν εκτός ρυθμού αγώνα τον Ενσικουλού για τον Πλατανιά.

Το δεύτερο γκολ έμοιαζε με θέμα χρόνου για τους φιλοξενούμενους που χτύπησαν από τις στατικές φάσεις αυτή τη φορά. Μία εκτέλεση φάουλ του Καλτσά από δεξιά έφερε σε θέση βολής τον προωθημένο Πασαλίδη που έκανε το 2-0 με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι όφειλαν ν’ αλλάξουν πάρα πολλά προκειμένου να διεκδικούσαν οποιοδήποτε βαθμολογικό όφελος από το ματς όντας άοσμοι, άχρωμοι και ακίνδυνοι επιθετικά.

Στην εκκίνηση του β’ ημιχρόνου μπήκε ο Ντεβέσα στο ματς που εμφανίστηκε ιδιαίτερα ορεξάτος. Ο Ισπανός συμμετείχε στις δύο πρώτες εύστοχες τελικές προσπάθειες του Πλατανιά στο ματς βρίσκοντας σε ετοιμότητα τον Αθανασιάδη.

Ο Αστέρας Τρίπολης οπισθοχώρησε μερικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αναχαιτίζοντας όλες τις επιθετικές απόπειρες των γηπεδούχων.

Η έλευση του Μανουέλ Ρόκα δε συνέβαλλε στο ελάχιστο σε ενδεχόμενη βελτίωση για τον Πλατανιά. Μία ακόμη αδυναμία έπειτα από στατική φάση και εκτέλεση κόρνερ του Τσιλιανίδη απέφερε το τελικό 3-0 με αυτογκόλ του Μπούτνικ στην οξυδερκή κίνηση του Μανιά στο 72ο λεπτό. Ο 27χρονος επιθετικός που είχε περάσει ως αλλαγή άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του.

Τα εναπομείναντα λεπτά αποδείχθηκαν διαδικαστικά με τον Αστέρα να φτάνει στην ευκολότερη φετινή του νίκη.

Το ματς διηύθυνε ο Παπαδόπουλος από τον Σύνδεσμο Διαιτητών Μακεδονίας έχοντας ως βοηθούς τους Κοντιζάς (Πειραιά), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής) -άπαντες άριστοι- με τέταρτο τον Νεοφυτιάδη (Κορινθίας).

Κίτρινες: 78’ Ιγκόρ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Στάθης, Ντικαμονά, Στάμου, Βάντερσον, Δημούτσος (81’ Στανισάβλιεβιτς), Αγγελόπουλος (46’ Ντεβέσα), Πατράλης, Ενσικουλού (73’ Γκρζέλτσακ), Κοροβέσης, Μπούτνικ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς (82’ Τσουκαλάς), Τσιλιανίδης, Τόνσο (89’ Σελίν), Γκοντό (69’ Μανιάς).