29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017 - 21:29

Αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στο Φάληρο και... 2-1

Σαφώς ανώτερος ο Ολυμπιακός, έχασε πολλές ευκαιρίες, ισοφαρίστηκε προσωρινά από τον Λεβαδειακό, αλλά στο 84’ με γκολ του Κούτρη λυτρώθηκε * Από κορυφαίος έγινε μοιραίος ο Επασί για τους Βοιωτούς

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά πήρε την τρίτη σερί νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός... Οι πρωταθλητές, λοιπόν, επιβλήθηκαν με 2-1 του Λεβαδειακού το βράδυ του Σαββάτου (18/11) και με 20 βαθμούς έπιασαν τον Ατρόμητο και την ΑΕΚ στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Στο ματς της 11ης «στροφής» η ομάδα του Τάκη Λεμονή ήταν σαφώς ανώτερη και θα μπορούσε να είχε φτάσει σε ευρεία επικράτηση, ωστόσο ήταν και άτυχη και άστοχη, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα, βέβαια, το χαμένο πέναλτι του Φορτούνη στο 52'.

Από την πλευρά τους, οι Βοιωτοί δεν είχαν τίποτα να χάσουν, εκμεταλλεύθηκαν μια στιγμή αδράνειας στα «ερυθρόλευκα» καρέ και ισοφάρισαν, για να δώσει τελικά τη λύση στον Ολυμπιακό ο Κούτρης, με τον Επασί να γίνεται από ωραίος μοιραίος...

Γενικότερα, οι Πειραιώτες δεν φάνηκαν επηρεασμένοι από τη διακοπή του πρωταθλήματος και άξια πήραν το τρίποντο, με τον Κούτρη να παίρνει δικαιωματικά τον τίτλο του mvp με το πρώτο του τέρμα με τα ερυθρόλευκα.

Ήταν κεφάτοι Φορτούνης και Μαρίν, δεν θα θέλει να θυμάται αυτό το παιχνίδι ο Ανσαριφάρντ, χάνοντας πολλές ευκαιρίες.

Το έβαλε ο Ζιλέ σε καίριο σημείο...

Tο πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για τους πρωταθλητές, που έψαξαν από τα πρώτα λεπτά το γκολ και με τους Βοιωτούς να αμύνονται όλοι πίσω από τη σέντρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» αναπτύσσονταν τόσο από τον άξονα όσο και από τις πτέρυγες, με τον Επασί, πάντως, να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και να αντιδρά αποτελεσματικά σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις.

Από την πλευρά του, ο Ανσαριφάρντ τα έβαζε με τον εαυτό του για την αστοχία του, για να δώσει τελικά τη λύση ο Ζιλέ σε καίριο χρονικό σημείο, στο 43ο λεπτό συγκεκριμένα.

Σεντερφορίσια κίνηση έκανε ο Βέλγος χαφ και οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0, που βάσει της εξέλιξης του αγώνα φάνταζε κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους.

Άστοχος, αλλά δεν το πλήρωσε...

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, τουλάχιστον μέχρι το 65', με τους πρωταθλητές να ψάχνουν διαρκώς το δεύτερο τέρμα για να «κλειδώσουν» τη νίκη τους.

Ωστόσο, ο Φορτούνης έχασε πέναλτι στο 52', ο Ανσαριφάρντ σπατάλησε και άλλη σπουδαία ευκαιρία και οι «πράσινοι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Γιακουμάκη στο 68'.

Ο φορ των Βοιωτών, που ήταν ο καλύτερος για την ομάδα του, φάνηκε απειλητικός και τέσσερα λεπτά αργότερα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να ροκανίσουν τον χρόνο εν συνεχεία με καθυστερήσεις.

Ο Λεμονής, από την πλευρά του, έβαλε τον Τζούρτζεβιτς αντί του Φορτούνη στο 80', έπαιξε με 4-4-2 και η επιθετικότητα των «ερυθρόλευκων» εντάθηκε.

Τελικά, ο Κούτρης νίκησε τον Επασί στο 84' με μακρινό σουτ και με τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού να αιφνιδιάζεται, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας με βοηθούς τον Καλφάκη του Συνδέσμου Χανίων και τον Βασιλόπουλο του Συνδέσμου Έβρου.

Κίτρινες: 52' Τριποτσέρης, 88' Oμπιόρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Κούτρης, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Ταχτσίδης (77' Μάρτινς), Ζιλέ, Καρσελά (60' Σεμπά), Μαρίν, Φορτούνης (80' Τζούρτζεβιτς), Ανσαριφάρντ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Ζαραδούκας (58' Σουμπίνιο), Τσαμπούρης, Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Φαβάρο, Ομπιόρα, Μητρόπουλος (89' Σίλβα), Γιουσούφ, Μπελγκαζουανί, Γιακουμάκης.