26/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017 - 22:07

Για… πλάκα ο Απόλλων Λεμεσού (video)

Οι «κυανόλευκοι» δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στην Αλκή (4-1) * «Πάρτι» στο Δασάκι από την ΑΕΚ Λάρνακας κόντρα στον Εθνικό Άχνας (3-0) *Ισόπαλο δίχως γκολ το ντέρμπι παραμονής ανάμεσα σε Ολυμπιακό Λευκωσίας και Άρη Λεμεσού

Ο Απόλλων Λεμεσού έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης συντρίβοντας με 4-1 την Αλκή στην εναρκτήρια σαββατιάτικη (18/11) αναμέτρηση στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο «ΓΣΖ». Οι Κυπελλούχοι Κύπρου προηγήθηκαν στο έβδομο λεπτό με τον Ζάντερ στο 7ο λεπτό αφού πρώτα απέφυγε τον Πάρντο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας στο 38’ χάρη σε σουτ του Φαμπρίτσιο.

Τα δεδομένα άλλαξαν στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου χάρη σε γκολ του Σκέμπρι που έκανε το 2-1 σε εξαιρετική αντεπίθεση στο 62’. Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας απέκτησε σημαντικό προβάδισμα με τον Μάγκλιτσα να πραγματοποιεί το 3-1. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με σουτ στο 74’.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Λοϊζίδης, Χαρή, Θεοχάρους, Ιτούα, Ντικρουζά, Αντρέου, Ντουβεντρού, Μπιλάλ,  Ψύχας (72΄ Βασίλιεφ), Φαμπρίτσιο (79΄ Μανώλη).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Βάλε, Στυλιανού (56΄ Σαρδινέρο), Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Άλαν, Μαρτίνες (56΄ Σκέμπρι), Γιάκολις, Παπουλής (73΄ Ντα Σίλβα), Μάγκλιτσα.

Άνετη η ΑΕΚ Λάρνακας

Ο Εθνικός Άχνας προσπάθησε να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ Λάρνακας δίχως επιτυχία. Μάλιστα, οι «κιτρινοπράσινοι» έδειξαν ψυχραιμία στο ξεκίνημα και τελικά αποκόμισαν προβάδισμα στο 39’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χέφελ και «σκαστή» κεφαλιά του Φλοριάν. Το 2-0 έγινε από τον Ακοράν σε φάση διαρκείας στο 42’. Ο Ισπανός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά σε σέντρα του Τέτε στο 79’ πραγματοποιώντας ένα άνετο πέρασμα από το Δασάκι.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μπογκαντίνοφ, Στότισεφ, Νταβόρ, Χαραλάμπους, Ιλουρίντζε (45’ Γκαβρίλα), Κυπριανού (76’ Ηλία), Τσικάρσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Αρέστη, Ντόβμπνια.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ: Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε, Τριτσκόφσκι, Χέφελ, Μουρίγιο, Λαμπάν, Φλοριάν (82’ Ρουσιάς).

«Κουλούρια» στο Μακάρειο

Ολυμπιακός Λευκωσίας και Άρης Λεμεσού έμειναν στο 0-0. Το πρώτο ημίχρονο κυμάνθηκε σε αργό ρυθμό. Μετά την ανάπαυλα ανέβηκε η ένταση με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται πιο παραγωγικοί. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το διπλό, αλλά ο Χίντι απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Αουρέλιο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ:  Χίντι, Πολυκάρπου (90'+5` Σεραφείμ), Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο (87` Μενελάου), Παχίπης (79` Παντελή), Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου, Σωτηρίου.

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου (85` Αουρέλιο), Φράγκος (79` Μαραγκουδάκης), Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (58` Γιούσεφ), Ντε Πάουλα, Παναγή, Κυριάκου, Νγκολόκ, Αλέξε

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 17/11

Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 1-3 (80' αυτ. Βούρος / 66', 77' Ζαχίντ, 90+4' Εφραίμ)

Σάββατο 18/11

Αλκή - Απόλλων Λεμεσού 1-4 (38’ Φαμπρίτσιο – 7’ Ζάντερ, 62’ Σκέμπρι, 66’, 74’ Μάγκλιτσα)

Εθνικός Άχνας - ΑΕΚ Λάρνακας 0-3 (39’ Φλοριάν, 42’, 79’ Ακοράν)

Ολυμπιακός Λευκωσίας – Άρης Λεμεσού 0-0