25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017 - 17:02

«Πολιορκία» στη Λαμία...

Μονότερμα για ένα ημίχρονο από τους Φθιώτες απέναντι στην ηρωικά αμυνόμενη Κέρκυρα, που έπαιζε με εννέα από τις καθυστερήσεις του α' μέρους και... 1-1!

Πάλεψαν και οι δύο πολύ και τελικά η μπίλια έκατσε στο «X». Ισόπαλες 1-1 ήρθαν οι Λαμία και Κέρκυρα το απόγευμα του Σαββάτου (18/11) στο ΔΑΚ και προσέθεσαν έτσι από έναν βαθμό στη συγκομιδή τους στην προσπάθεια που κάνουν για να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Επιτυχία μπορεί να θεωρηθεί το αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους από τη στιγμή που για ένα ημίχρονο έπαιζαν με εννιά παίκτες. Γύρισαν όλοι πίσω για να μη δεχτούν δεύτερο γκολ και τα κατάφεραν με τον Αλέξανδρο Βοσνιάδη να κοουτσάρει εξαιρετικά.

Δεν του βγήκε, πάντως, η επιλογή του Κέβιν Ντιογκό, ο οποίος ήταν ίσως ο χειρότερος του γηπέδου. Έκαναν, όμως, κατάθεση ψυχής οι σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι. Πολύ καλοί οι Γιαννακόπουλος, Σιόντης, Παμλίδης και Ιωάννου.

Για τη Λαμία, ο Πίτι την πήρε από το χέρι και προσπάθησε να της δώσει τη νίκη. Ξεχώρισε, επίσης, για ένα ακόμη ματς ο Μπλάζιτς στον χώρο του κέντρου, ενώ θετικός ήταν και ο Κουτρομάνος έχοντας αρκετά ανεβάσματα.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για την Κέρκυρα. Ο Αναστασιάδης τραυματίστηκε πολύ νωρίς, υπήρξε ασυνεννοησία για το πότε θα βγει και ποιος θα τον αντικαταστήσει και το αποτέλεσμα ήταν μόλις στο 6' ο Παμλίδης να πηδήξει μόνος του για κεφαλιά και να κάνει το 0-1.

Οι Φθιώτες αναγκάστηκαν έτσι να κυνηγήσουν από πολύ νωρίς και στο 12' άγγιξαν το γκολ με το δοκάρι του Μπλάζιτς. Στη συνέχεια, όμως, έβγαλαν το πρόβλημα που έχουν δημιουργικά κόντρα σε κλειστές άμυνες. Μπορεί να πίεζαν, αλλά δυσκολεύονταν υπερβολικά να βγάλουν φάσεις.

Είναι χαρακτηριστικό πως από κάποια φάση και μετά ο Πίτι σούταρε απ' όπου έβρισκε στην απόγνωσή του. Ο Βάντερσον έβγαινε συνεχώς εκτός περιοχής κάνοντας ανούσιες ενέργειες και το αποτέλεσμα ήταν να μην υπάρχει κανείς σε αυτή όταν οι υπόλοιποι παίκτες είχαν την μπάλα και να πηγαίνουν έτσι σε βεβιασμένες επιλογές.

Η Κέρκυρα προς το τέλος του ημιχρόνου γύρισε πολύ πίσω για να διαφυλάξει τα μετόπισθεν και στο 45'+1 ο Κατσικογιάννης έδωσε πέναλτι σε χέρι του Σοϊλέδη και τον απέβαλε. Ο Ισπανός ένα λεπτό μετά ισοφάρισε, ενώ στο 45'+5 ο ρέφερι έβγαλε δεύτερη κίτρινη και στον Μπαλάφα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξ αρχής δεδομένο πως θα πρόκειται για μονόλογο της Λαμίας. Η Κέρκυρα παίζοντας με εννιά παίκτες δεν μπορούσε να κάνει τίποτα άλλο από το να κλείσει τους χώρους, να γυρίσει όλη πίσω και να αμύνεται όπως μπορεί για να κρατήσει την ισοπαλία.

Βλέποντας αυτή την εικόνα ο Τεννές κινήθηκε γρήγορα. Αρχικά έβγαλε τον Κουκόλη ρίχνοντας στο ματς τον Τσούκαλο και βάζοντας πλάγια τον Βάντερσον και στο 67' ρίσκαρε ακόμη περισσότερο. Έβγαλε και τον Ακόστα και πέρασε δεύτερο φορ στο ματς, τον Ντακόλ, ώστε να έρθει το γκολ.

Δεν ήταν εύκολο για τη Λαμία να βγάλει φάσεις κόντρα σε τόσο μαζική άμυνα και αυτό φάνηκε και στην πράξη. Οι Φθιώτες είχαν κάποιες καλές στιγμές με τους Βάντερσον και Πίτι, ενώ προσπαθούσαν να παίξουν πολύ από τα πλάγια και κυρίως με τα ανεβάσματα του Κουτρομάνου.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να νικήσουν, αλλά αυτό δεν έγινε. Ο Πίτι με μακρινά σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Γιαννακόπουλο, εκείνος ήταν όμως σε καλή κατάσταση και το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου), βοηθοί του οι Φωτόπουλος (Αθηνών) και Κουντουρέλης (Αθηνών), ενώ τέταρτος ο Ευαγγέλου (Αθηνών).

Κίτρινες: 30' Παντελιάδης, 62' Κουτρομάνος, 81' Ασίγκμπα - 8' Σοϊλέδης, 18' Μπαλάφας, 62' Γιαννακόπουλος

Κόκκινες: 45'+1 Σοϊλέδης, 45'+4 Μπαλάφας

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης (7' λ. τρ. Κουκόλης)(51' Τσούκαλος), Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Πίτι, Ακόστα (67' Ντακόλ), Βάντερσον.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκομές, Ιωάννου, Γρομητσάρης, Σοϊλέδης, Σιόντης, Μπαλάφας, Ντιογκό (55' Σπίνουλας), Κόντος (46' Αρτυματάς), Επστάιν, Παμλίδης