24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017 - 20:17

Έσπασε την… κατάρα η ΑΕΛ

Μεγάλο διπλό για τους «βυσσινί» στα Χανιά κόντρα στον Πλατανιά (1-0)

Η ΑΕΛ χαμογέλασε για πρώτη φορά στη φετινή Σούπερ Λίγκα έπειτα από οκτώ αγωνιστικές. Οι Θεσσαλοί έδειξαν χαρακτήρα στα Χανιά, όπου επιβλήθηκαν με 1-0 του Πλατανιά πανηγυρίζοντας την παρθενική τους νίκη. Παράλληλα, επέστρεψαν στις εκτός έδρας επιτυχίες σε επίπεδο της κορυφαίας εγχώριας επαγγελματικής κατηγορίας έπειτα από 34 ματς, όπου κατέγραψαν 23 ήττες και 11 ισοπαλίες, ενώ χρειάστηκαν 6.5 χρόνια αναμονής. Τα πάντα άλλαξαν το απόγευμα της Κυριακής (22/10) για την ΑΕΛ η οποία χρειάστηκε ένα γκολ του Κρίζμαν στο 21ο λεπτό, μολονότι μειονεκτούσε στις τελικές προσπάθειες (13 έναντι τεσσάρων) και στην κατοχή μπάλας (70% - 30%).

Πιο αποτελεσματική η ΑΕΛ

Ο Πλατανιάς αγνοούσε την εντός έδρας νίκη κόντρα σε μία ΑΕΛ που πορευόταν δίχως νίκη στο ενεργητικό τους. Αναμφίβολα, οι Χανιώτες ανέλαβαν την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων περιορίζοντας τους Θεσσαλούς σε παθητικό ρόλο στην πλήρη διάρκεια του α’ ημιχρόνου.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Παράσχου πατούσαν με περίσσεια ευκολία στην περιοχή εκείνης του Ηλία Φυντάνη. Ωστόσο, οι πρώτοι ήταν άστοχοι κατ’ επανάληψη, είτε έπεφταν πάνω στον εντυπωσιακό Μπόζοβιτς. Ο Μαυροβούνιος ενέπνεε σταθερότητα στα μετόπισθεν για τους φιλοξενούμενους με σημαντικότερη εκείνη του 10ου λεπτού, όταν απέκρουσε κατά σειρά σε σουτ των Ντεβέσα και Γκρζέλτσακ.

Ο Πολωνός υπήρξε ιδιαίτερα κινητικός αγωνιζόμενος τυπικά ως επιθετικός. Εντούτοις, η αλήθεια είναι πως γινόταν περισσότερο απειλητικός μόλις έβρισκε κενά μέτρα μπροστά του. Η απουσία κλασικού φορ έβγαζε… μάτι για τον Πλατανιά που δέχθηκε ψυχρολουσία» στο 21ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Γουάλας επωφελήθηκε σε λανθασμένη εκτίμηση του Στόιτσεφ σερβίροντας έτοιμο γκολ στον Κρίζμαν που βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στη σεζόν κόντρα στη ροή του αγώνα.

Η ΑΕΛ τοποθετούσε πολλούς ποδοσφαιριστές πίσω από τη μπάλα αδυνατώντας πάντως να περιορίσει τους χώρους προς τα μετόπισθεν. Μάλιστα, ο ρυθμός ανέβηκε στον εναπομείναντα χρόνο έως την ανάπαυλα με τον Κοκκαλά να επεμβαίνει σωτήρια σε φαλτσαριστό πλασέ του Ντέλετιτς στο 25’, ενώ μία κόντρα του Ζίζιτς σε σουτ του Ενσικουλού μπορούσε κάλλιστα να αποφέρει αυτογκόλ – ισοφάρισης για τον Πλατανιά.

Νευρικός ο Πλατανιάς, νικήτρια η ΑΕΛ

Ο Γιώργος Παράσχος πέρασε τον Μπούτνικ εντός τερέν αντί του τραυματία Στόιτσεφ μετατοπίζοντας τον Γκρζέλτσακ ως εξτρέμ για να εναλλάσσεται στις πτέρυγες μαζί με τον Ενσικουλού.

Ο Πλατανιάς προσπαθούσε ν’ αναπτύξει επιθετικές πρωτοβουλίες προβαίνοντας σε διαδοχικά γεμίσματα που αναχαιτίζονταν εύκολα από τους φιλοξενούμενους. Παρόμοια δεδομένα ίσχυσαν ακόμη για τις διαδοχικές εκτελέσεις κόρνερ των γηπεδούχων στους οποίους έλειψαν τα αξιόλογα χτυπήματα.

Ο Γιώργος Παράσχος ήθελε απεγνωσμένα να προσδώσει επιθετικότητα στον Πλατανιά περνώντας ταυτόχρονα τους Παπανικολάου και Δημούτσο στο 77ο λεπτό. Στον αντίποδα, ο Ηλίας Φυντάνης ήθελε να «κλειδώσει» τη μεσαία γραμμή της ΑΕΛ περνώντας τον Μπάλλα ως εξάρι.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν νευρικοί επιχειρώντας διαρκώς σέντρες και απείλησαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπόζοβιτς έκανε κακή εκτίμηση σε γέμισμα του Κοροβέση και ο πολύπειρος Κούσας ανέκοψε σουτ του Ενσικουλού πάνω στη γραμμή!

Το ματς διηύθυνε ο Καλογερόπουλος από τον Σύνδεσμο Αθηνών έχοντας ως βοηθούς τους Τουμπακάρης (Αθηνών), Κουντουρέλης (Αθηνών), άπαντες άριστοι. Τέταρτος ήταν ο Κυρίτσης (Δωδεκανήσου).

Κίτρινες: 73’ Μπούτνικ, 79’ Δημούτσος – 63’ Ρέντζας, 72’ Μπόζοβιτς, 90+5’ Λαγός, 90+7’ Κούσας

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Στάθης, Πριντέτα (77’ Παπανικολάου), Κρος, Πατράλης, Πλιάτσικας, Ντεβέσα (77’ Δημούτσος), Κοροβέσης, Στόιτσεφ (53’ λ.τρ. Μπούτνικ), Ενσικουλού, Γκρζέλτσακ.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Φάρκας (64’ λ.τρ. Κούσας), Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Ντέλετιτς, Κρίζμαν, Αγκάνοβιτς, Λεοζίνιο (80’ Λαγός), Ναζλίδης (90+1’ Περόνε).