19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017 - 18:05

Δεν ζαλίζεται ο Πανιώνιος...

Πέρασαν από την Τρίπολη με 1-0 κόντρα στον Αστέρα και παραμένουν ψηλά οι Νεοσμυρνιώτες * Μασούντ ο σκόρερ

Μπήκε και πάλι στον δρόμο των επιτυχιών... Δύο ήττες στη σειρά ήταν πολλές για τον Πανιώνιο, ο οποίος έστω και με μεγάλη δυσκολία κατάφερε να περάσει από την Τρίπολη το απόγευμα της Κυριακής (22/10) κερδίζοντας με 1-0 τον Αστέρα.

Μπορεί για περίπου ένα μισάωρο οι «κυανέρυθροι» να ήταν κάκιστοι, μπορέι στο φινάλε να δέχτηκαν επίσης πίεση, όμως, άντεξαν και επέστρεψαν στις νίκες. Με το συγκεκριμένο τρίποντο, μάλιστα, ανέβηκαν στη δεύτερη θέση έχοντας βέβαια και συγκάτοικους.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μπήκε από τον θετικό Μασούντ, ενώ πολύτιμος για τους φιλοξενούμενους με τις επεμβάσεις του ήταν και ο Κότνικ. Κακός ο Λάμπρου, δεν φάνηκε τόσο ο Γεσίλ, ενώ δεν πήρε πολλά και από τους πλάγιους μπακ του ο Πανιώνιος.

Για τους Αρκάδες, καλός ήταν ο Τριανταφυλλόπουλος, ενώ ως έναν βαθμό κινητικός και ο Ισνάλντο. Δεν έκαναν γκολ τις φάσεις τους Μανιάς και Μαντίντα, ενώ αρνητικός ηταν και ο Τσουκαλάς αναγκάζοντας τον Μουνάφο να κάνει πιο πολλά απ' όσα έπρεπε.

Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο στο πρώτο μισάωρο και αυτή ήταν ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Πήρε από τα πρώτα λεπτά τα ηνία του αγώνα, κέρδιζε τις περισσότερες μονομαχίες και έψαχνε τρόπους να πάρει κεφάλι στο σκορ κόντρα σε μία ομάδα που έμοιαζε... υπνωτισμένη.

Χαρακτηριστικό της ανωτερότητας των γηπεδούχων ήταν πως στο 17' είχαν φτάσει τις πέντε τελικές προσπάθειες. Σχεδόν όλες τους, πάντως, γίνονταν από τον αέρα. Η άμυνα του Πανιωνίου ήταν πολύ προβληματική στις αντιδράσεις της, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν εστία.

Βλέποντας την εικόνα της ομάδας του ο Γρηγορίου φώναζε να ξυπνήσουν οι παίκτες του, όμως, εκείνοι μέχρι το 30' δεν τον άκουγαν. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο. Κάκιστη η εικόνα των «κυανέρυθρων», οι οποίοι σε πολλές περιπτώσεις δυσκολεύονταν να περάσουν ακόμη και τη σέντρα.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ο Πανιώνιος ανέβηκε κάπως. Ήταν δύσκολο άλλωστε να συνεχίσει να είναι τόσο κακός. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα και κυρίως να κάνει τα βασικά. Είχε μία τελική με τον Μασούντ και έκλεισε το ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με εξαίρεση την πολύ καλή αντεπίθεση των Αρκάδων στο 32' με τον Μαντίντα, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κότνικ.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο και αυτό σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στο πολύ γρήγορο γκολ του Πανιωνίου. Οι φιλοξενούμενοι έκρυψαν την μπάλα στο 47' με τους Μασούντ, Γεσίλ και Σπιριντόνοβιτς και ο Ιρανός ήταν εκείνος που την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα για το 0-1.

Αυτομάτως οι «κιτρινομπλέ» μούδιασαν και επικράτησε εκνευρισμός για λίγα λεπτά. Δεν μπορούσαν να το πιστέψουν στον Αστέρα πως κάνοντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο δεν σκόραραν και στην πρώτη ευκαιρία που έφαγαν, δέχτηκαν και γκολ. Τους πήρε αρκετά λεπτά να συνέλθουν παρά τις αλλαγές του Παντελίδη και αυτό ήταν το μεγάλο τους πρόβλημα.

Ο Πανιώνιος επιχείρησε να εκμεταλλευτεί το κακό διάστημα του αντιπάλου του, αλλά δεν ήταν αυτός που έπρεπε. Έφτασε σε κάποιες τελικές κυρίως με σουτ εκτός περιοχής, αλλά δεν βρήκε το γκολ που θα ήθελε για να καθαρίσει το ματς, το οποίο συνέχισε να είναι σε τεντωμένο σχοινί.

Στο τελευταίο τέταρτο οι Νεοσμυρνιώτες είχαν την μπάλα στην κατοχή τους, αλλά οι ευκαιρίες ήταν για τον Αστέρα. Η πρώτη στο 77' με τον Τόνσο και η δεύτερη -και μεγαλύτερη- στο 85' με τον Δουβίκα. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι πίεσαν όσο μπορούσαν, ο Κότνικ έκανε άλλη μία επέμβαση και έτσι η ομάδα του έφυγε με το διπλό από την Τρίπολη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς (Θεσσαλίας), βοηθοί του οι Κωνστάντιος (Ευβοίας) και Πυλαρινός (Ζακύνθου), ενώ τέταρτος ο Μαρκαντωνάτος (Ηλείας).

Κίτρινες: 70' Τσιλιανίδης, 73' Τσουκαλάς - 34' Μασούντ, 53' Σιώπης, 63' Κότνικ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Γιαννούλης, Μουνάφο, Τσουκαλάς, Μαντίντα (50' Τόνσο), Τσιλιανίδης, Ισνάλντο (74' Γκοντό), Μανιάς (50' Δουβίκας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούντ, Λάμπρου (46' Μασούρας), Σπιριντόνοβιτς (81' Παπαγεωργίου), Γεσίλ (70' Ντουρμισάι).