26/04/2024
Ισπανία | Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2017 - 00:35

Σαρωτική η Θέλτα

Εντυπωσιακό διπλό με 5-2 επί της Λας Πάλμας * Η ταυτότητα της 8ης αγωνιστικής

Σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκε η Θέλτα το βράδυ της Δευτέρας (16/10), συντρίβοντας εκτός έδρας τη Λας Πάλμας με 5-2 στο ματς που ολοκλήρωσε την 8η «στροφή» της Πριμέρα Ντιβιθιόν.

Ο Εμρέ Μορ άνοιξε το σκορ στο 16', για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Άσπας στο 20' και το 49', με τους φιλοξενούμενους να μένουν στο 52' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του γκολκίπερ Μπλάνκο.

Ωστόσο, η ομάδα του Βίγκο δεν πτοήθηκε, ο Ερνάντες έγραψε το 0-4 στο 71', ο Άσπας έφτασε στο χατ τρικ πέντε λεπτά αργότερα και οι γηπεδούχοι, που βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού, απλά μείωσαν με τα γκολ του Βιτόλο στο 90' και του Ρεμί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με 11 βαθμούς η Θέλτα μοιράζεται τη 10η θέση με την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: Τσιτσισόλα, Μίτσελ (62' Λέμος), Νταβίντ Γκαρθία, Μπίγκας, Μπόρχα Ερέρα (62' Βιτόλο), Ακουιλάνι, Ερνάν, Βιέρα, Τανάν, Μόμο (46' Ρεμί), Καλέρι.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Βας, Καμπράλ, Σέρτζι Γκόμεθ, Κάστρο, Ερνάντες (80' Ραντόγια), Λομπότκα, Χοθαμπέντ (64' Φοντάς), Μορ (55' Άλβαρεθ), Σίστο, Άσπας.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (13/10)

Εσπανιόλ - Λεβάντε 0-0

Σάββατο (14/10)

Μπιλμπάο - Σεβίλλη 1-0 (43' Bέσγκα)

Χετάφε - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (56' Χόρχε Μολίνα - 39' Μπενζεμά, 85' Κριστιάνο Ρονάλντο)

Αλαβές - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (77’ Ογιαρθάμπαλ, 81’ Ελουστόνδο)

Ατλέτικο - Μπαρτσελόνα 1-1 (21’ Σαούλ – 82’ Σουάρες)

Κυριακή (15/10)

Έιμπαρ - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια 0-0

Χιρόνα - Βιγιαρεάλ 1-2 (40’ Στουάνι – 9’, 20’ Μπακαμπού)

Μάλαγα - Λεγκανές 0-2 (56' Γκαμπριέλ, 78' Σιμανόβσκι)

Μπέτις - Βαλένθια 3-6 (79' Κάμπελ, 80' Σανάμπρια, 84' Τέγιο - 35' Κοντογκμπιά, 45' Γκέντες, 64' Ροντρίγκο, 74' Μίνα, 88' Τζάτζα, 90'+3 Περέιρα)

Δευτέρα (16/10)

Λας Πάλμας - Θέλτα 2-5 (90' Βιτόλο, 90'+ 3 Ρεμί - 16' Μορ, 20', 49', 76' Άσπας, 71' Ερνάντες)