07/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017 - 22:25

Με εννέα και Παπαδόπουλο πήρε το «Χ» η ΑΕΚ

Ζαλίστηκε και έπεσε από την κορυφή η Ένωση, που ισοφάρισε στο 88' την Ξάνθη σε 1-1 με γκολ του Βράνιες από θέση οφσάιντ

Όταν λες ότι πας για πρωτάθλημα, τέτοια ματς πρέπει να τα καθαρίζεις... Η ΑΕΚ, όμως, έδειξε να μην αντέχει την κορυφή και μέσα σε δύο εβδομάδες κατάφερε να πέσει κάνοντας διαδοχικές γκέλες σε εκτός έδρας παιχνίδια.

Μπορεί το βράδυ της Κυριακής (15/10) να μην παρουσίασε το χάλι της Τρίπολης και να ήταν βελτιωμένη συγκριτικά με τη συγκεκριμένη εμφάνιση, όμως, έδειξε ξανά να της λείπει ο χαρακτήρας που χρειάζεται να έχει μία ομάδα για να πάρει πρωτάθλημα.

Πήρε στο φινάλε τον βαθμό από την Ξάνθη ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τους γηπεδούχους να παίζουν με εννιά παίκτες. Έως τότε δυσκολευόταν αρκετά, αλλά ήρθε η... βοήθεια του Παπαδόπουλου. Ο τελευταίος έχει δείξει και στο παρελθόν πως δεν κάνει. Η πρώτη αποβολή είναι από αυτές που δίνονται στον ισχυρό, εκείνον που έχει τώρα τα κόζια. Η δεύτερη είναι σωστή.

Αξιόμαχοι και πάλι οι Θρακιώτες, οι οποίοι πήραν μία ακόμη ισοπαλία στην έδρα τους, την τέταρτη σε ισάριθμα ματς. Δεμένο σύνολο παρουσίασε ο Μίλαν Ράσταβατς. Καλός ο Μπρίτο, πήρε αρκετές μονομαχίες ο Λισγάρας, ενώ για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ζίβκοβιτς επιβεβαίωσε ότι είναι ένας από τους καλύτερους τερματοφύλακες του πρωταθλήματος.

Για την ΑΕΚ, η οποία είναι πλέον στο -1 από τον ΠΑΟΚ και στο +3 από τον Ολυμπιακό, ο Μάνταλος ήταν ο καλύτερος παίκτης της, με τον Λιβάγια να έχει επίσης καλές ενέργειες. Κινητικός ο Χριστοδουλόπουλος και γι' αυτό προκάλεσε απορίες η αλλαγή του, δεν ήταν ξανά ο Αραούχο καλός.

Καλύτερα μπήκε στο ματς η Ξάνθη. Οι παίκτες της ήταν πιο δραστήριοι, αρκετά μαχητικοί και πήγαν αποφασιστικά στις διεκδικήσιμες μπάλες με αποτέλεσμα να κερδίζουν τις περισσότερες εξ αυτών. Προσπάθησαν και να απειλήσουν, αλλά αυτό ουσιαστικά δεν το κατάφεραν.

Η ΑΕΚ χρειάστηκε αρκετά λεπτά για να βρει τα πατήματά της. Δεν λειτουργούσε καλά στον χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να μην έχει και καμία φάση στο πρώτο μισάωρο του ματς. Υπήρχε νευρικότητα στους παίκτες της, κάτι που φάνηκε και από την ένταση που δημιουργήθηκε στο 12' ανάμεσα σε Ανέστη και Βράνιες.

Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου η Ένωση πάτησε γκάζι. Οι μπακ ανέβαιναν περισσότερο, ο Χιμένεθ ζήτησε να κάνει το ίδιο και ο Γαλανόπουλος και η ομάδα του έβαλε δύσκολα στην Ξάνθη. Είναι χαρακτηριστικό πως μέσα σε πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις ευκαιρίες με καλύτερη εκείνη του Χριστοδουλόπουλου.

Πάνω που βρήκαν ρυθμό, όμως, η Ξάνθη τους... έκοψε τον βήχα. Κόντρα στη ροή του ματς ο Μπρίτο με ωραίο απευθείας φάουλ έκανε το 1-0 στο 40'. Μπορούσε, πάντως, να έχει αντιδράσει καλύτερα ο Ανέστης. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού στο 42' ο Μάνταλος αστόχησε από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε από τα πρώτα λεπτά αποφασισμένη να ισοφαρίσει και η Ξάνθη είχε εξ αρχής ως μοναδικό στόχο το να αμυνθεί και να καταφέρει να διατηρήσει μέχρι τέλους το προβάδισμά της. Σύμμαχός της σε αυτό ο Ζίβκοβιτς, ο οποίος έκανε νέα καλή επέμβαση σε κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου στο 47'.

Οι γηπεδούχοι αμύνονταν όσο καλύτερα μπορούσαν, έκλειναν τους χώρους κυρίως από τον άξονα και ανάγκαζαν την ΑΕΚ να βγαίνει στα πλάγια. Όλα αυτά μέχρι το 56', όταν ο Παπαδόπουλος με ευκολία έδωσε την αποβολή στον Φλίσκας. Ο Ράσταβατς έβαλε στόπερ τον Σβάρνα και η ομάδα του έχασε απλά έναν παίκτη μπροστά.

Ακόμα και με αυτό το αριθμητικό μειονέκτημα η Ένωση δεν έβγαζε ευκαιρίες. Η μοναδική στιγμή που πέρασε μία κάθετη ήταν στο 72' και τότε ο Λιβάγια ανατράπηκε από τον Σβάρνα, ο οποίος σωστά αποβλήθηκε. Ο Παπαδόπουλος, μάλιστα, άργησε χαρακτηριστικά να βγάλει την κόκκινη, δείγμα της... κλάσης του.

Το τελευταίο χαρτί του Χιμένεθ ήταν ο Μπακασέτας για να γεμίσει η αντίπαλη περιοχή μαζί με τους Κλωναρίδη, Λιβάγια και Αραούχο. Η ΑΕΚ πίεσε όσο μπορούσε και τελικά στο 88' από ωραία ενέργεια του Μάνταλου έκανε ο Βράνιες το 1-1 δίνοντας στους «κιτρινόμαυρους» τον βαθμό. O σκόρερ, ωστόσο, ήταν σε οριακά σε θέση οφσάιντ, γεγονός που δεν... είδε βοηθός και ρέφερι προς όφελος της Ένωσης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), βοηθοί της οι Σίπκας (Πέλλας) και Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), ενώ τέταρτος ο Φωτιάς (Πέλλας)

Κίτρινες: 6' Φλίσκας, 20' Λισγάρας, 40' Μπρίτο, 82' Σιλά - 14' Μπακάκης, 39' Γαλανόπουλος, 45'+2 Λιβάγια, 62' Σιμόες, 90' Αραούχο

Κόκκινη: 56' Φλίσκας, 72' Σβάρνας

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Μεχία, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Κίκε (64' Γέντρισεκ), Μπρίτο (75' Σιλά), Ρότσε (59' Σβάρνας).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο (65' Λόπες), Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (76' Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (69' Κλωναρίδης), Μάνταλος, Λιβάγια, Αραούχο.