27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017 - 18:01

Το έφερε τούμπα και έσπασε το ρόδι

Πρώτη εντός έδρας νίκη για φέτος για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε 3-1 του Πλατανιά * Προηγήθηκαν οι Χανιώτες, οι οποίοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες το ματς

Ήταν αυτός που έπρεπε... Δεν υπάρχει σεζόν στην Α' Εθνική στην οποία ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν είχε νικήσει έστω σε ένα από τα πρώτα τρία εντός έδρας παιχνίδια του και αυτό δεν συνέβη ούτε αυτή τη φορά, αφού το απόγευμα του Σαββάτου (14/10) έκαμψε την αντίσταση του Πλατανιά με 3-1.

Οι Χανιώτες πέτυχαν το πρώτο γκολ στην ιστορία τους σε αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να πάρουν θετικό αποτέλεσμα. Έτσι, γνώρισαν δεύτερη ήττα στη σειρά κόντρα σε έναν αντίπαλο που ήταν ανώτερος και το ήθελε περισσότερο.

Είδαμε το δίδυμο των Χαλκιαδάκη και Κόντε για πρώτη φορά μετά από την πρεμιέρα και οι δυο τους ήταν το κλειδί για να ξεκολλήσει η ομάδα τους στο σκοράρισμα. Σημαντική και η επιστροφή του Ναδάλες, ενώ καλός ήταν και ο Γιάκος.

Για τους φιλοξενούμενους δεν μπορεί να πει κανείς πολλά γιατί δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο. Είχαν προβλήματα με την μπάλα ψηλά στην άμυνα, δεν έβγαιναν τα μαρκαρίσματα, ενώ επιθετικά έκαναν ελάχιστα. Δεν τράβηξαν τα βαριά τους χαρτιά.

Εκρηκτικό ήταν το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΣ Γιάννινα να το κλείνει ιδανικά για τον ίδιο. Το ξεκίνημα, όμως, ήταν αυτό που ήθελε ο Πλατανιάς, ο οποίος χωρίς να έχει κάνει κάτι το ιδιαίτερο πήρε κεφάλι στο σκορ με το σουτ του Γκρζέλτσακ στο 7'. Για λίγο οι γηπεδούχοι σάστισαν και οι Κρητικοί προσπάθησαν χωρίς επιτυχία να το εκμεταλλευτούν.

Το κλειδί για την εικόνα του αγώνα ήταν η άμεση αντίδραση του ΠΑΣ Γιάννινα. Μία καλή συνεργασία των Χαλκιαδάκη και Κόντε στο 12' ήταν αρκετή για να γίνει από τον Ισπανό το 1-1 και να αλλάξει όλη η ψυχολογία των παικτών. Οι Ηπειρώτες άρχισαν να το πιστεύουν και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, φαινόταν πως οι παίκτες του Πετράκη πατούν καλύτερα στο παιχνίδι. Αυτό που τους έλειπε ήταν να κάνουν την καλή τελική επιλογή για να βγει και φάση. Τελικά ό,τι δεν μπορούσαν να κάνουν με την μπάλα κάτω οι γηπεδούχοι, το κατάφεραν σηκώνοντάς τη. Εκεί η άμυνα του Πλατανιά πιάστηκε αδιάβαστη.

Στο 36' από κόρνερ του Ναδάλες ο Τζημόπουλος πήρε την κεφαλιά και κατάφερε να κάνει το 2-1 και μέχρι να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι το ματς είχε τελειώσει. Στο 39' ο Ναδάλες με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Χαλκιαδάκη, εκείνος κοντρόλαρε και εκτέλεσε υποδειγματικά και ο ΠΑΣ Γιάννινα πήγε στα αποδυτήρια με σαφές προβάδισμα.

Με την εικόνα που είχε το παιχνίδι, μόνο με αυτοκτονία θα μπορούσε μπορούσε να στραβοπατήσει ο «Άγιαξ». Αντιθέτως, ήταν σοβαρός, δεν έδωσε δικαιώματα στο δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά δεν κινδύνεψε από τον Πλατανιά όσο και αν το πάλεψε ο Γιώργος Παράσχος.

Είναι χαρακτηριστικό πως η καλύτερη στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο άνηκε στους γηπεδούχους. Στο 60' ο Γιάκος θα μπορούσε να σκοράρει, αλλά νικήθηκε από τον Κοκκαλά. Λίγο μετά ο Πετράκης έριξε στο ματς τον Νικολιά προκειμένου να πάρει λεπτά συμμετοχής μετά τον τραυματισμό του.

Βλέποντας την ομάδα του να είναι ανούσια ο Παράσχος έβγαλε στόπερ (τον Πριντέτα) και έβαλε εξτρέμ (Κοροβέση), αλλάζοντας και τον σχηατισμό της ομάδας του. Στη συνέχεια έριξε και τον πιο επιθετικό από τον Δημούτσο Πατράλη αλλά δεν λειτούργησε ούτε αυτό και στο τέλος άλλαξε και εξτρέμ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κρατούσε το υπέρ του προβάδισμα με χαρακτηριστική ευκολία και το μόνο αξιοσημείωτο μέχρι το σφύριγμα της λήξης ήταν η σωστή αποβολή του Ντικαμονά, ο οποίος έχασε την ψυχραιμία του στο 86' και χτύπησε εκτός φάσης τον Κόντε αφήνοντας τον Πλατανιά με δέκα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), βοηθοί του οι Μερκενίδης (Μακεδονίας) και Νικολαΐδης (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ο Σέζος (Κιλκίς).

Κίτρινες: 51' Ναδάλες, 81' Χαλκιαδάκης, 89' Τζημόπουλος - 85' Ντικαμονά

Κόκκινη: 86' Ντικαμονά

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (65' Νικολιάς), Λίλα, Γιάκος (73' Μανθάτης), Χαλκιαδάκης (81' Σολτάνι), Κόντε.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Στάθης, Ντικαμονά, Πριντέτα (70' Κοροβέσης), Βάντερσον, Κρος, Δημούτσος (73' Πατράλης), Στανισάβλιεβιτς, Ντεβέσα (81' Στόιτσεφ), Ενσικουλού, Γκρζέλτσακ