26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2017 - 20:17

Ωραίοι ως «νεοφώτιστοι»

Με ανατροπή πέρασε ο Απόλλων Λάρισας από το «Ελ Πάσο» κόντρα στην Καλλιθέα (2-1)

Οι Θεσσαλοί επέστρεψαν δυναμικά στο Κύπελλο Ελλάδος μετά τη σεζόν 1997-1998. Έτσι, η ομάδα της Φιλιππούπολης η οποία φιλοξενήθηκε από την Καλλιθέα στο «Ελ Πάσο» πανηγύρισε νίκη με ανατροπή του σκορ (2-1) σε ένα ιδανικά βράδυ Πέμπτης (21/9) στο πλαίσιο του 3ου ομίλου για το Κύπελλο Ελλάδας. Η αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε μόλις στο όγδοο λεπτό με τον Σεζάι. Εντούτοις, οι «νεοφώτιστοι» ισοφάρισαν χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Σαχινίδη με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στο ματς. Ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στο 63’ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ανέλπιστο θέαμα παρακολουθήσαμε στο πρώτο 20λεπτο, όπου Καλλιθέα και Απόλλωνας Λάρισας πραγματοποίησαν θετική πρόβα τζενεράλε για τη φετινή σεζόν.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν πολύ δημιουργικές με τους ποδοσφαιριστές τους να βγάζουν πολλές συνεργασίες και καθαρές ευκαιρίες για γκολ. Βέβαια, δεν έλειψαν τα «νεκρά» διαστήματα δείχνοντας σαφή σημάδια ανετοιμότητας.

Η Καλλιθέα προειδοποίησε πρώτη μόλις στο δεύτερο λεπτό έπειτα από προσωπική ενέργεια και σουτ που εξαπέλυσε ο Ταλέντο στο αριστερό δοκάρι του Φιρινίδη.

Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν στο 8’ σε εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά –γύρισμα του Ταμπάκη προς τον Σεζάι που έκανε κοντινό σουτ για το 1-0! Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έκαναν ντεμπούτο στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο εμφανίστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί.

Μάλιστα, ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 15’ έπειτα από λανθασμένη υπόδειξη πέναλτι του ρέφερι Δραγάτη για μαρκάρισμα του Σεζάι πάνω στον Σαχινίδη. Ο Αλβανός κεντρικός αμυντικός βρήκε καθαρά τη μπάλα από τον 31χρονο επιθετικό που εκτέλεσε εύστοχα ισοφαρίζοντας για την ομάδα της Φιλιππούπολης.

Για την Καλλιθέα διέπρεψε βιρτουόζος Ταλέντο επιχειρώντας αρκετές προσωπικές ενέργειες προσδίδοντας εμπνεύσεις και παίρνοντας πρωτοβουλίες στο οργανωτικό σκέλος τουλάχιστον στο πρώτο ημίωρο.

Οι ρυθμοί έπεσαν μετά το πρώτο ημίωρο, όπου οι δύο αντίπαλοι έδειξαν να ξεθυμαίνουν επιθετικά. Αναμφίβολα όμως αγωνίστηκαν παίρνοντας αρκετά ρίσκα στο παιχνίδι τους. Κερδισμένος από πλευράς εντυπώσεων υπήρξε ο Απόλλων Λάρισας δείχνοντας πως θα αποτελέσει ένα αξιόλογο σύνολο στον «μαραθώνιο» της Β’ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά μετά την ανάπαυλα απειλώντας κυρίως με δυνατά σουτ εκτός περιοχής. Σε παθητικό ρόλο περιορίστηκε η Καλλιθέα μέχρι το 60ο λεπτό για να εξισορροπηθεί η κατοχή μπάλας. Το ματς έμοιαζε μοιρασμένο με ροπή προς την ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη.

Κάτι τέτοιο αποδείχθηκε περίτρανα στο 63’ έπειτα από συστημένη σέντρα του Κουρτεσιώτη και ιδανική κεφαλιά – «ψαράκι» από τον Σαχινίδη που έκανε το 1-2 σκοράροντας για δεύτερη φορά στο ματς!

Η Καλλιθέα έπρεπε ν’ αντιδράσει, αλλά ο Απόλλωνας κάλυπτε σωστά τους χώρους προς τα μετόπισθεν χτυπώντας στις αντεπιθέσεις. Σε 1-2 περιπτώσεις χάθηκαν ευκαιρίες για τρίτο γκολ.

Το ματς διηύθυνε ο ρέφερι Δραγάτης έχοντας ως βοηθούς τους Μήταρη και Κάλλη –άπαντες- από τον Σύνδεσμο Διαιτητών Ανατολικής Αττικής με τέταρτο τον Δημητρόπουλο από τη Δυτική Αττική.

Κίτρινες: 35’ Συριόπουλος, 38’ Ταλέντο, 56’ Χοτζάλι, 73’ Μίγγος - 31’ Παπαζαχαρίας, 35’ Βουτσιάς, 84’ Αγρόδημος, 90+1’ Κουρτεσιώτης

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μαρσέλο Τροΐζι): Κουτογλίδης, Ντιακιτέ (80’ Φερέιρα), Κάτσικας, Συριόπουλος, Καντέ, Μίγγος (81’ Μπιμάι), Χοτζάλι, Ζεζάι, Ντε Ολιβέιρα, Τουρούκης (70’ Μάκο), Ταμπάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου, Χατζής, Λαμπρόπουλος (83’ Μίλιτς), Σουλίδης (71’ Αγροδήμος), Σαχινίδης, Kαρακατσάνης, Βουτσιάς (68’ Μαυρίας).