08/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2017 - 18:10

Στη μέση το καρπούζι

Από ένα ημίχρονο είχαν Πανιώνιος και ΠΑΣ Γιάννινα, οι οποίοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 * Ευκαιρίες και για τους δύο, δοκάρι οι Ηπειρώτες

Νέα μοιρασιά... Πανιώνιος και ΠΑΣ Γιάννινα έφεραν μέσα σε λίγες μέρες νέα ισοπαλία 1-1 και αυτή τη φορά οι ευνοημένοι είναι οι φιλοξενούμενοι, αφού με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα έκαναν βήμα πρόκρισης δεδομένου ότι θα έχουν και ένα ματς στην έδρα τους.

Ο δρόμος για το Κύπελλο είναι ακόμη μακρύς, οι δύο ομάδες έχουν στον όμιλό τους και τους Παναιγιάλειο και Άρη, και φαίνεται πως θα γίνει μάχη. Όσο για το ματς της Πέμπτης (21/9), ήταν μοιρασμένο με τους «κυανέρυθρους» και τους «κυανόλευκους» να έχουν ο καθένας από ένα ημίχρονο.

Πρώτο ματς ως βασικός αγωνίστηκε ο Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος άνοιξε και λογαριασμό με τους Νεοσμυρνιώτες, για τους οποίους θετικοί ήατν και ο Αστράς και Χατζισαφί. Δεν ήταν ουσιαστικός ο Μασούρας, ενώ κάποια εύκολα λάθη έκανε ο Κόρμπος. Να σημειωθεί πως ο Σαραμαντάς, ο οποίος ήταν καλός, βγήκε λόγω ενοχλήσεων στην γάμπα.

Για τους Ηπειρώτες, ήταν διάβασε πολύ καλά τα προβλήματα της ομάδας του ο Γιάννης Πετράκης και βοήθησε σημαντικά με τις αλλαγές του και την προώθηση του Σκόνδρα στα χαφ. Ορεξάτος ο Μανθάτης, ο οποίος είχε κάποιες ωραίες ενέργειες, κινητικός ο Γιάκος και αρκετά καλός ο Μαυροπάνος. Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι έχουν λόγο να διαμαρτύρονται στη φάση του 36' για πέναλτι, καθώς ο Αποστολόπουλος πατούσε στη γραμμή στο μαρκάρισμα που έγινε από τον Σαραμαντά.

Καλύτερα από τα πρώτα λεπτά μπήκε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος, ο οποίος προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι γηπεδούχοι κέρδιζαν τις μάχες στο κέντρο, κυκλοφορούσαν την μπάλα, αλλά δεν ήταν εύκολο να πατήσουν περιοχή.

Οι πρώτες καλές στιγμές ήταν τα μακρινά σουτ των Σαραμαντά και Κοζορώνη, αλλά ένα λάθος αρκούσε για να μπει γκολ. Το έκανε ο Λίλα στο 21' χάνοντας την μπάλα στο κέντρο και στην αντεπίθεση ο Σπιριντόνοβιτς άνοιξε το σκορ ύστερα από ενέργεια του Χατζισαφί. Κλειδί φυσικά για να μπει το συγκεκριμένο τέρμα ότι βρέθηκε ανοργάνωτη η αντίπαλη άμυνα.

Μετά το γκολ όλα έγιναν πιο εύκολα για τον Πανιώνιο, ο οποίος έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του έπαιξε με άλλο αέρα. Κυκλοφορούσε την μπάλα, έχτιζε σωστά τις επιθέσεις του και είχε και μία καλή στιγμή με τον Μασούρα στο 28'. Φαινόταν πως το μόνο που του έλειπε ήταν η τελική πάσα.

Από την άλλη, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε σημαντικό πρόβλημα δημιουργικά. Ο Βιδάλ δεν είχε μπει στο ματς, ο Μπετρά δεν έπαιρνε την μπάλα και οι Μανθάτης και Κοζορώνης δυσκολεύονταν μόνοι τους να αντεπεξέλθουν δεδομένου ότι δεν υπήρχε και η απαιτούμενη βοήθεια από τον Λίλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν εντελώς διαφορετικό με τον ΠΑΣ Γιάννινα να είναι σαφώς ανώτερος. Ο Πετράκης έβαλε αρχικά στο ματς τον Γιάκο και αφού είδε ότι η ομάδα του δεν μπορούσε να απειλήσει ούτε έτσι, έριξε στο παιχνίδι και τον Σολτάνι αντί του αρνητικού Μπετρά.

Τελικά αυτό λειτούργησε θετικά με τους Ηπειρώτες να παίρνουν το κέντρο και να αρχίζουν να απειλούν. Σε αυτό βοήθησε και η άνοδος του Λίλα, ο οποίος έμπαινε περισσότερο στις φάσεις. Στο 62' ο Βιδάλ νικήθηκε από τον Αστρά και στην αμέσως επόμενη φάση ο Γιάκος έστειλε από κοντά την μπάλα στο δοκάρι.

Βλέποντας τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει όλες τις μονομαχίες στον χώρο του κέντρου ο Γρηγορίου έβαλε στο ματς τους Πινιώτη και Λάμπρου αντί των Σαββίδη και Σαραμαντά. Μπακ μετατοπίστηκε ο Χατζισαφί. Με αυτό τον τρόπο οι «κυανέρυθροι» ισορρόπησαν και προσπάθησαν να παίξουν και με τον χρόνο.

Οι γηπεδούχοι στα επόμενα λεπτά είχαν δύο καλές στιγμές με τους Μασούρα και Σπιριντόνοβιτς, δεν τελείωσαν τότε το ματς και τελικά το πλήρωσαν. Στο 84' ο Γιάκος από φάουλ του Βιδάλ ισοφάρισε σε 1-1 και με αυτό τον τρόπο οι Ηπειρώτες πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν Τζοβάρας (Φθιώτιδας), βοηθοί του οι Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής) και Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής), ενώ τέταρτος ο Αντιπαριώτης (Ανατολικής Αττικής).

Κίτρινες: 36' Σαραμαντάς - 21' Λίλα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αστράς, Παπαγεωργίου, Γκιοατά, Κάργας, Σαραμαντάς (65' λ. τρ. Λάμπρου), Ταπόκο, Κόρμπος, Σαββίδης (65' Πινιώτης), Σπιριντόνοβιτς, Χατζισαφί, Μασούρας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας,, Μπέριος, Μαυροπάνος, Αποστολόπουλος, Ναδάλες (9' λ. τρ. Καρανίκας), Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (46' Γιάκος), Βιδάλ, Μανθάτης, Μπετρά (60' Σολτάνι).