25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2017 - 18:05

Έγραψε ιστορία ο Α.Ο. Χανιά – Κισσαμικός

Οι Χανιώτες επιβλήθηκαν με 1-0 του Αχαρναϊκού στην πρώτη αγωνιστική του 5ου ομίλου στο Κύπελλο Ελλάδας

Μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ξυδά χρειάστηκε ο νεοσύστατος Α.Ο. Χανιά – Κισσαμικός προκειμένου να φτάσει στην παρθενική νίκη στην ιστορία του. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στον Αχαρναϊκό σε ένα ηλιόλουστο απόγευμα Πέμπτης (21/9) στο γήπεδο του Μάλεμε. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα πρόκρισης για να βρεθούν στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πολλά λάθη, μπόλικες διακοπές και ελάχιστος χρόνος παιχνιδιού συνέθεσαν τη σύνοψη στο πρώτο ημίχρονο. Σε γενικές γραμμές παρακολουθήσαμε ένα μοιρασμένο ματς με μετρημένες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ο Α.Ο. Χανιά – Κισσαμικός προσπάθησε να πιέσει περισσότερο για να περιοριστεί σε άκαρπη κατοχή μπάλας. Κάτι τέτοιο συνέβη κυρίως μετά το ημίωρο με τους γηπεδούχους να υποπίπτουν σε κακές επιλογές στην τελική πάσα.

Οι φιλοξενούμενοι απειλήθηκαν κυρίως από εκτελέσεις κόρνερ που αναχαίτιζαν αρκετά εύκολα. Μάλιστα, η ομάδα του Μενιδίου είχε απειλήσει στο 11ο λεπτό με τον Καναβέτα να σουτάρει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαζαρίδη και υπερείχε στο πρώτο 25λεπτο.

Επίσης, διαμαρτύρεται για πέναλτι σε απλωμένο χέρι του Γκίνη που βρήκε τη μπάλα σε κεφαλιά του Μπεκατώρου λίγο πριν την ανάπαυλα. Ο ρέφερι Κουναλάκης από τον Σύνδεσμο Διαιτητών Ηρακλείου δεν υπέδειξε την άσπρη βούλα σε μία ομολογουμένως δύσκολη φάση και σίγουρα τουλάχιστον αμφιλεγόμενη απόφαση.

Ο Α.Ο. Χανιά – Κισσαμικός προσπάθησε να εδραιώσει την κυριαρχία του. Σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκε ο Ξυδάς πηγαίνοντας πολλές φορές στο ένας εναντίον ενός δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα του Αχαρναϊκού. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο άσος του Ολυμπιακού σούταρε στα ύψη από ευνοϊκή θέση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα υποδείχθηκε ορθότατα πέναλτι από τον Καναλάκη που είχε σωστή τοποθέτηση στο μαρκάρισμα του Κυριαζόπουλου πάνω στον Λεμονή. Ο Ξυδάς εκτέλεσε στη δεξιά γωνία του Λαμπίρη ανοίγοντας λογαριασμό τόσο στη φετινή σεζόν όσο και στην ιστορία του νεοσύστατου Α.Ο. Χανιά – Κισσαμικού!

Στον αντίποδα χρειαζόταν αντίδραση από τους φιλοξενούμενους που πίεζαν ανορθόδοξα καταφεύγοντας σε διαδοχικά γεμίσματα. Στο 82ο λεπτό καταλογίστηκε ορθότατα πέναλτι διότι ο Παντελάκης χρησιμοποίησε το χέρι του σε σέντρα του Μπεκατώρου. Ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα στα ύψη!

Κίτρινες: 49’ Μπεκατώρος, 57’ Βρεττός, 76’ Τόλι, 82’ Παντελάκης - 31’ Χαραλαμπόπουλος,77’ Μεντής, 90+3’ Παπασάββας

ΧΑΝΙΑ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Αρναούτογλου, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Τόλι, Τασιούλης (73’ Σεληνιωτάκης), Γκίνη, Λεμονής, Βρεττός (86’ Χαλκιαδάκης), Αποστολίδης (78’ Ντάγκρας), Ξύδας.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Λαμπίρης, Μεντής, Μεγαλοοικονόμου, Αφράτης, Αρώνης, Μπεκατώρος, Παπασάββας, Χαραλαμπόπουλος (54’ Τουγλής), Σταμούλης (78’ Καζβιρόπουλος), Καναβέτας (20’ λ.τρ. Κυριαζόπουλος), Εζουμέζου.