25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017 - 20:20

Ξελάσπωσε με Σάκχοφ ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε οριακή νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό (2-1) *Έχασε πέναλτι ο Πέλκας

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθεια υπεράσπισης του Κυπέλλου υποδεχόμενος τους Βοιωτούς στο άδειο Καυταντζόγλειο. Αναμφισβήτητα οι Θεσσαλονικείς ήταν καταφανώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκαν με τον Πέλκα (41’) στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου σπαταλώντας μπόλικες ευκαιρίες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» στην εκκίνηση του β’ ημιχρόνου, όπου ο Γιακουμάκης (46’) έφερε το ματς στα ίσα τιμωρώντας τους άστοχους αντιπάλους τους. Όλα κρίθηκαν όμως από τον νεοεισελθόντα Σάκχοφ δίνοντας νέο προβάδισμα στους «ασπρόμαυρους» που αγχώθηκαν αρκετά από έναν αρκετά ανταγωνιστικό αντίπαλο στο ματς της Τετάρτης (20/9).

Τα έκανε όλα ο Πέλκας

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας με περίσσεια ευκολία στην περιοχή του Λεβαδειακού. Κάτι τέτοιο αποτυπωνόταν στις κλασικές ευκαιρίες δημιουργώντας 14 τελικές προσπάθειες εκ των οποίων μόλις τρεις κατέληξαν στην αντίπαλη εστία. Τα περισσότερα τελειώματα των φάσεων ήταν κάκιστα.

Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν ανήμποροι ν’ αντιδράσουν και περιορίστηκαν σε πλήρως παθητικό ρόλο εξ αρχής με την κατοχή μπάλας να βρίσκεται στο 78% υπέρ των τυπικά γηπεδούχων στο άδειο Καυταντζόγλειο και σπανιότατα περνούσαν τη σέντρα. Ήταν αυτό που κάποτε οι παλαιότερα αποκαλούσαν… μονότερμα.

Σημάδια βελτίωσης έδειξαν οι Θεσσαλονικείς που επιχειρούν να κατακτήσουν τον τίτλο που κατέκτησαν τον περασμένο Μάιο στον Βόλο. Οι «ασπρόμαυροι» συνεργάστηκαν κάθετα σε αρκετές περιπτώσεις βάζοντας αρκετούς ποδοσφαιριστές στην εστία των Βοιωτών.

Στους κορυφαίους συγκαταλέγονται οι Πέλκας και Λημνιός δείχνοντας πως αξίζουν σαφώς περισσότερο χρόνο συμμετοχής στη Σούπερ Λίγκα. Σε υψηλά επίπεδα απόδοσης κυμάνθηκε ακόμη ο Δεληγιαννίδης μολονότι αγωνίστηκε στην αντίθεση πτέρυγα της θέσης του (σ.σ. αριστερός μπακ).

Ο Πέλκας ασκούσε επιρροή στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ δημιουργώντας είτε εκτελώντας τόσο στατικές φάσεις όσο σε ρόλο κρυφού επιθετικού. Βέβαια, ο βραχύσωμος χαφ έδειχνε κάπως αγχωμένος έχοντας μεταξύ άλλων μία κάκιστη εκτέλεση πέναλτι στο 40ο λεπτό. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα πάντως επέμεινε και δικαιώθηκε με καταπληκτικό σουτ έπειτα από συστημένη σέντρα του Λημνιού.

Με 4-3-3 παρατάχθηκε ο Λεβαδειακός έχοντας τους Καλτσά – Μητρόπουλο και Καραχάλιο σε ρόλους ανασταλτικών χαφ με τον Ζοζέ Ανιγκό να αφήνει προσωρινά το επιτυχημένο 5-3-2 που μεταχειρίζεται στο πρωτάθλημα.

«Κόμπρα» ο Λεβαδειακός

Παροιμιώδη ευστοχία έδειξε ο Λεβαδειακός ισοφαρίζοντας αμέσως μετά τη σέντρα του β’ ημιχρόνου. Μία ιδανική μεταβίβαση από τον Καθάριο είχε αποδέκτη τον Γιακουμάκη που υποδέχθηκε άψογα τη μπάλα και εκτέλεσε με πλασέ ισοφαρίζοντας σε 1-1! Ο Κρητικός στράικερ καλυπτόταν από τον Μάτος που είχε ξεχάσει να παίξει σωστά το τεχνητό οφσάιντ. Ήταν η μοναδική τελική του Λεβαδειακού στο ματς Στο μεταξύ, ο Ζοζέ Ανιγκό επέλεξε ξανά διάταξη με τριάδα στα μετόπισθεν με τον Μεντί να πλαισιώνει τους Αντιλέχου και Φαβάρο. Ο Ζαραδούκας πήρε θέση αριστερού μπακ-χαφ αφήνοντας δεξιά τον Τσαμπούρη.

Ο φρενήρης ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου μειώθηκε από τους Βοιωτούς που έδειχναν σαφώς πιο ανταγωνιστικοί στοχεύοντας στις αμυντικές αδυναμίες του ΠΑΟΚ. Για τον Δικέφαλο του Βορρά απείλησε ο Λημνιός σουτάροντας άουτ στο 65ο λεπτό έπειτα από φάση διαρκείας στα «καρέ» του Ναμάσκο που έμελλε ν’ αποδειχθεί ως προειδοποίηση.

Τη λύση ο Σάκχοφ

Ο ΠΑΟΚ κινήθηκε σε «ρηχά» επίπεδα απόδοσης στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, χρειάστηκε ένα υπέροχο σουτ του Σάκχοφ εκτός περιοχής προκειμένου να ανακτήσει το προβάδισμα στο 67’ για το 2-1. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Ουκρανός είχε περάσει ως αλλαγή. Ο εναπομείναντας χρόνος κυλούσε δίχως ιδιαίτερες συγκινήσεις με τους τυπικά γηπεδούχους να ζορίζονται στο φινάλε με τον Λεβαδειακό ν’ αναζητά την ισοφάριση δίχως αποτέλεσμα έπειτα από διαδοχικά γεμίσματα με εκτέλεση κόρνερ και φάουλ. Αξίζει να σημειωθεί ό, τι μόλις πέντε από τις 22 τελικές του ΠΑΟΚ κατέληξαν στην εστία του Ναμάσκο!

Το ματς διηύθυνε ο Τσαμούρης από τον Σύνδεσμο Διαιτητών Πειραιά έχοντας ως βοηθούς τους Δημητριάδη (Καστοριάς), Βασιλόπουλο (Έβρου) με τέταρτο τον Κιοτζένη (Ξάνθης).

Kίτρινες: 44’ Ζαμπράνο – 44’ Μπελγκαζουανί, 64’ Καλτσάς, 83’ Αντιλέχου

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Μαλεζάς, Σαμπράνο, Δεληγιαννίδης, Μαουρίτσιο (63’ Σάκχοφ), Τσίμιροτ, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (72’ Ελ Καντουρί), Πέλκας (63’ Βιεϊρίνια), Κουλούρης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Ναμάσκο, Τσαμπούρης, Αντιλεχού, Φαβάρο, Μεντί, Καλτσάς, Μητρόπουλος, Καραχάλιος (46’ Ζαραδούκας), Καθάριος (69’ Τόνι Σίλβα), Γιακουμάκης, Μπελγκαζουανί (77’ Βασιλείου).