18/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017 - 20:16

Ανώτερη και ωραία η Παναχαϊκή!

Με το δεξί ξεκίνησαν στο Κύπελλο οι Πατρινοί κερδίζοντας 1-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας

Το άξιζε, ήταν καλύτερη και το πήρε... Άρεσε στο πρώτο της ματς στη φετινή σεζόν η Παναχαϊκή, η οποία κέρδισε με 1-0 στην Αγυιά την Αναγέννηση Καρδίτσας και ξεκίνησε έτσι με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο.

Οι Πατρινοί κυριάρχησαν στο παιχνίδι μετά το δοκάρι των Θεσσαλών στο 2', είχαν φάσεις και το μόνο που τους έλειπε ήταν το γκολ. Τελικά αυτό επιτεύχθηκε προς το τέλος και έτσι ήρθε και η πρώτη νίκη.

Πολύ καλός ο Μπουτζίκος, αφού ξεπέρασε γρήγορα το αυτογκόλ που πήγε να βάλει, ενώ κινητικός ήταν ο Γκίνο. Μέσα στις φάσεις ο Γκέσιος, ο οποίος δεν κατάφερε πάντως να έχει τελειώματα που θα έπρεπε, ενώ κλειδί ήταν η αλλαγή του Στεργίδη. Αντιθέτως, δεν τράβηξαν οι περισσότεροι παίκτες της ΑΣΑ. Ο Γκέκας έδειξε σταθερός και χρειάστηκε σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά οι συμπαίκτες του δεν τον βοήθησαν.

Γκολ από το πουθενά πήγε να πετύχει με την έναρξη του αγώνα η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία μόλις στο 2' είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Μπουτζίκου να διώξει την μπάλα. Ένα λεπτό μετά απείλησε και με τον Τζέκο, όμως, στη συνέχεια η Παναχαϊκή πήρε τα ηνία του παιχνιδιού.

Οι Πατρινοί ήταν ανώτεροι, επιχείρησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και τα κατάφεραν. Προσπαθούσαν να παίζουν πολύ από τα πλάγια και πήγαιναν κυρίως από αριστερά. Ο Μπουτζίκος είχε ανεβάσματα, έβγαζε σέντρες και οι συμπαίκτες του δεν έβρισκαν στόχο, όπως στο 17' με το σουτ του Πολίμου. Εννιά λεπτά μετά ήταν ο Γκίνο σε ίδια φάση που απείλησε με την κατάληξη να είναι παρόμοια.

Η Αναγέννηση όσο περνούσε ο χρόνος δυσκολευόταν και περισσότερο να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της. Περίμενε σχεδόν τα πάντα από τον Μπιτέλη, αλλά εκείνος ήταν καλά κλεισμένος. Έτσι η Παναχαϊκή δεν δεχόταν πίεση, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Ο λόγος ήταν ότι έγινε προβλέψιμη, αφού ούτε κάποια κάθετη περνούσε από τον άξονα ούτε έπαιρνε πάνω του προσπάθειες από δεξιά ο Αποστολόπουλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το ματς και άρχισαν να πιέζουν από τα πρώτα λεπτά για να βρουν το πολυπόθητο γκολ. Δεν ήταν εύκολο να τα καταφέρουν, όμως, κόντρα σε μία καλά οργανωμένη άμυνα. Μπορεί να έφταναν σε τελικές, αλλά κλασικές ευκαιρίες δεν είχαν.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας προσπαθούσε απλά να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα χωρίς όμως να παγώνει λίγο τον ρυθμό. Έτσι ήταν λογικό να δέχεται συνεχώς επιθέσεις και γι' αυτό ο Βαζάκας έβαλε στο ματς τον Μασούρα προκειμένου να ισορροπήσει λίγο η ομάδα του. Ωστόσο, ο νεαρός δεν βοήθησε σε αντίθεση με τον Στεργίδη από την άλλη πλευρά, ο οποίος έδωσε πνοή στους Πατρινούς.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Παναχαϊκή ανέβαζε και περισσότερους παίκτες και τελικά στο 77' κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Στεργίδη από τον Ποζατζίδη. Ένα λεπτό μετά ο Ελευθεριάδης το εκτέλεσε εύστοχα και έλυσε έτσι τον γόρδιο δεσμό. Στη συνέχεια η ομάδα του κοντρόλαρε εύκολα το ματς και πανηγύρισε έτσι τη νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαρκαντωνάτος (Ηλείας), βοηθοί του οι Καραλής (Ηλείας) και Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας), ενώ τέταρτος ο Κακρίδης (Κορινθίας).

Κίτρινες: 42' Φωτάκης - 15' Καρρίκι, 27' Πλαβούκος, 78' Ποζατζίδης, 83' Σουντουρά

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μπιτσάκος, Μακρυδημήτρης, Μπουτζίκος, Φωτάκης, Μουστακόπουλος (67' Μασούρας), Γκίνο, Ελευθεριάδης, Αποστολόπουλος (58' Στεργίδης), Γκέσιος (84' Φουρλάνος).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντόπουλος, Κισκαμπάνης, Ρουσσάκης, Ποζατζίδης, Καρρίκι (58' Μασούρας), Σουντουρά, Μπιντέλης, Πλαβούκος (80' Σταματάκης), Παπαευθυμίου, Τζέκος (75' Χατζάρας).