19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Αυγούστου 2017 - 21:25

Έκτρωμα ο ΠΑΟΚ

Καλύτερος ο Λεβαδειακός που είχε δοκάρι και κλασική ευκαιρία στο 0-0 με τους Θεσσαλονικείς

«Μπλόκο» στη Λιβαδειά! Αναμφίβολα, στον ΠΑΟΚ θα θελήσουν σίγουρα να ξεχάσουν αυτή την εμφάνιση που παρέπεμπε σε πραγματικό έκτρωμα. Οι ανταγωνιστικοί Βοιωτοί έβαλαν δύσκολα στους ανούσιους «ασπρόμαυρους» κρατώντας τους Θεσσαλονικείς στην ισοπαλία δίχως σκορ σ’ ένα κυριακάτικο (20/08) ματς στο πλαίσιο της πρεμιέρας για τη φετινή Σούπερ Λιγκ.  Οι Βοιωτοί έδειξαν αποφασιστικότητα στις διεκδικήσεις της μπάλας, καλύπτοντας σωστά τους χώρους προς τα μετόπισθεν. Στην αντίπερα όχθη, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας δυσκολεύονταν στην ανάπτυξη –ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο- όντας άστοχοι και σχεδόν ακίνδυνοι απέναντι στην εστία του Επασί. Σε γενικές γραμμές αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πιο κοντά στο γκολ έχοντας δοκάρι σε σουτ του κινητικότατου και ταχύτατου Γιουσούφ στο 53’ και τον Ρέι να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Γιακουμάκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ήταν η πρώτη ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες από τον Δεκέμβριο του 2015 και πέμπτη συνολικά.

Εντάσεις και αποβολές στους πάγκους

Λίγα πράγματα μπορούν να θυμούνται όσοι παρακολούθησαν το πρώτο ημίχρονο. Εξάλλου, το ματς κυμάνθηκε σε αργό τέμπο που βόλευε τον Λεβαδειακό για έναν ΠΑΟΚ που διατηρούσε μία μάλλον ανούσια κατοχή μπάλας. Οι Θεσσαλονικείς αδυνατούσαν ν’ αναπτυχθούν αποτελεσματικά και να πατήσουν με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχων που έβαζαν πολλούς ποδοσφαιριστές πίσω από τη μπάλα.

Ο Ζοζέ Ανιγκό παρέταξε διάταξη 3-5-2 με τους Αντιλέχου – Τριποτσέρη και Μεντί να συγκροτούν τριάδα μετόπισθεν αφήνοντας τα άκρα στους Ζαραδούκα (αριστερά) και Τσαμπούρη (δεξιά) με κεντρικούς χαφ τους Νιάσε – Μητρόπουλο και τους Γιακουμάκη – Γιουσούφ να κινούνται περιφερειακά του προωθημένου Μπραντάο.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε το γνώριμο 4-2-3-1 με τους Λημνιό (δεξιά) – Ενρίκε (επιτελικός χαφ) και Μακ (αριστερά) να πλαισιώνουν τον Πρίγιοβιτς που ουδέποτε τροφοδοτήθηκε με αξιώσεις στο α’ ημίχρονο. Ο Λεβαδειακός απείλησε στο 10ο λεπτό έπειτα από αδράνεια των φιλοξενούμενων σε εκτέλεση κόρνερ του Γιουσούφ, όπου οι Τριποτσέρης και Νιάς έπαιξαν… βόλεϊ με κεφαλιές και τον δεύτερο να αστοχεί από κοντά.

Μία αψιμαχία προέκυψε στο 29ο λεπτό η οποία δεν αφορούσε ποδοσφαιριστές, αλλά τους τεχνικούς των δύο ομάδων. Εξάλλου, οι Ζοζέ Ανιγκό και Ραζβάν Λουτσέσκου αδυνατούσαν να συγκρατήσουν τα νεύρα τους ανταλλάσσοντας… γαλλικά ακόμη και όταν πλησίασε ο διαιτητής Μάνταλος προκειμένου να κάνει σχετικές συστάσεις. Αμφότεροι συνέχισαν στο ίδιο… τροπάριο και αποβλήθηκαν δικαίως από τον Καβαλιώτη ρέφερι.

Ανούσιος ο ΠΑΟΚ, απείλησε περισσότερο ο Λεβαδειακός

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να κεφαλαιοποιήσει την κατοχή μπάλας σε απειλή προς την εστία του Λεβαδειακού. Μία εκτέλεση κόρνερ του Κάτσε απέφερε λάθος από τον Αντιλέχου για να επωφεληθεί ο Ενρίκε σουτάροντας με τον Ζαραδούκα να απομακρύνει τελευταία στιγμή στο 49ο λεπτό!

Κάτι τέτοιο ουδόλως πτόησε τους άκρως ανταγωνιστικούς γηπεδούχους που απείλησαν σε κανονική ροή αγώνα. Ένα στρώσιμο του Γιακουμάκη μετετράπη σε ασίστ για τον Γιουσούφ που έκανε διαγώνιο σουτ που κατέληξε στη «ρίζα» του αριστερού δοκαριού έπειτα από επέμβαση του Ρέι στο 53’.

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν διακαώς να διαφοροποιήσουν τον ρυθμό και ολοκλήρωσαν γρήγορα όλες τις κινήσεις που μπορούσαν να κάνουν από τον πάγκο τους. Έτσι, εντός τερέν πέρασαν κατά σειρά οι Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ και Κάμπος. Στον αντίποδα, ο Λεβαδειακός αμυνόταν σθεναρά επιζητώντας ταυτόχρονα την κόντρα – επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να εδραιώνει τη δική του κυριαρχία σπαταλώντας μία σημαντική ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά στην τελευταία στιγμή του Ενρίκε στο ματς έπειτα από 67 λεπτά. Στο 77’ ακολούθησε μία προσωπική ενέργεια και σουτ του Κάμπος δίχως αποτέλεσμα.

Έκτοτε, υπήρξε μηδέν στο επιθετικό… πηλίκο για τον ΠΑΟΚ που χρειάζεται πολλή δουλειά προκειμένου ν’ ανταποκριθεί στις εξαγγελίες των διοικούντων του σχετικά με πρωταθλητισμό και βλέψεις τίτλου. Ένα άθροισμα από γεμίσματα χωρίς αποδέκτη αποτέλεσαν εύκολη λεία για την άμυνα του Λεβαδειακού κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης.

Αντιθέτως, ο Λεβαδειακός «άγγιξε» το 1-0 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου ο Ρέι έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε τετ-α-τετ από πλάγια θέση με τον Γιακουμάκη!

Το ματς διηύθυνε ο Σταύρος Μάνταλος από τον Σύνδεσμο διαιτητών Καβάλας έχοντας ως βοηθούς τους Ιωάννη Τουμπακάρη (Αθηνών), Βασίλη Καραβασίλη (Καβάλας) –άπαντες άριστοι- και τέταρτο τον Αλέξανδρο Αρετόπουλο (Τρικάλων).

Κίτρινες: 26’ Νιάσε, 32’ Τριποτσέρης, 45’ Αντιλέχου, 65’ Μπραντάο - 2’ Μαλεζάς, 52’ Μακ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τριποτσέρης, Αντιλέχου, Μητρόπουλος, Νιάς, Ζαραδούκας (86’ Αμαράλ), Μεντί, Τσαμπούρης, Γιουσούφ (88’ Καψάσκης), Μπραντάο (82’ Τόνι Σίλβα), Γιακουμάκης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Κρέσπο, Βαρέλα, Μαλεζάς, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάτσε (57’ Σάκχοφ), Μακ, Λημνιός (62’ Μπίσεσβαρ), Ενρίκε (68’ Κάμπος), Πρίγιοβιτς.