26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Αυγούστου 2017 - 21:18

Τρίποντο με διαιτητικά ευτράπελα για την ΑΕΚ

Η Ένωση κέρδισε 2-0 τον Παναιτωλικό, που άξιζε κάτι καλύτερο * Επικίνδυνος στον πειθαρχικό έλεγχο ο ρέφερι Τζήλος, τα θαλάσσωσε ο βοηθός Δημητριάδης

Νικηφόρα πρεμιέρα στο νέο πρωτάθλημα έκανε την Κυριακή (20/8) η ΑΕΚ, επικρατώντας με 2-0 του Παναιτωλικού στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ.

Το ξεκίνημα της ομάδας του Μανόλο Χιμένεθ ήταν θετικό, σε αντιδιαστολή πάντως με τη διαιτησία που στο δεύτερο ημίχρονο τα έκανε... μαντάρα, με τον ρέφερι Τζήλο και τον 1ο βοηθό Δημητριάδη να παραπαίουν σε ένα παιχνίδι εύκολο.

Ο Λαρισαίος διαιτητής, που είχε αποβάλει σωστά τον Αλμέιδα στο πρώτο μέρος, χαρίστηκε στον Λιβάγια, που χτύπησε εκτός φάσης τον Χαντάκια, ενώ άφησε ατιμώρητα και μερικά πολύ σκληρά μαρκαρίσματα από αμφότερες τις πλευρές, δείχνοντας πραγματικά επικίνδυνος στον πειθαρχικό έλεγχο.

Από την πλευρά του, ο Καστοριανός βοηθός... ανακάλυψε αρχικά οφσάιντ στο γκολ του Γιόχανσον στο 73', σε μια φάση ξεκάθαρη, για να χρειαστεί να περάσουν δύο λεπτά μέχρι να συνεννοηθεί με τον Τζήλο και να του πει ότι έκανε λάθος.

Ο τελευταίος πήρε με τα πολλά τη φάση πάνω του, το τέρμα μέτρησε, ωστόσο οι αρνητικές εντυπώσεις για αμφότερους έμειναν.

Σε ό,τι αφορά τους πρωταγωνιστές του ματς, εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Μάνταλος από τα πόδια του οποίου πέρναγε όλο το παιχνίδι των νικητών, ενώ παρών με καίριες επεμβάσεις δήλωσε ο Ανέστης όταν χρειάστηκε.

Απο πλευράς «καναρινιών», που ήταν αρκετά καλοί στο πρώτο μέρος και άξιζαν τουλάχιστον ένα γκολ, ο Ρόσα ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, δεν συνέχισε όμως στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο μέρος.

Από ωραίος... μοιραίος

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται σχετικά γρήγορα, καθώς στο 14' ο Ούγκο Αλμέιδα αξιοποίησε από την άσπρη βούλα το... χαζό πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ένα λεπτό νωρίτερα ο Πάουλο στον Τρίστασον.

Οι Αγρινιώτες, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν, πίεζαν ψηλά τους «κιτρινόμαυρους» και εμπόδιζαν την ανάπτυξη του παιχνιδιού τους, με τον Ρόσα να είναι ιδιαίτερα δραστήριος και τους Ντίαζ και Κλέσιο αρκετά κινητικούς.

Στο 25' ο Μοράρ έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση και τρία λεπτά αργότερα ο Ούγκο Αλμέιδα είπε να μετατραπεί από ωραίος σε μοιραίος για την Ένωση, καθώς αποβλήθηκε ορθώς για αγκωνιά στον Χαντάκια, μια απερίσκεπτη ενέργεια από τον πολύ έμπειρο Πορτογάλο φορ.

Οι γηπεδούχοι αναγκαστικά κοίταξαν να μαζευτούν ανασταλτικά, κρατώντας το προβάδισμά τους μέχρι τη λήξη του πρώτου μισού της αναμέτρησης.

Τα έκαναν μούσκεμα διαιτητής και βοηθός...

Το δεύτερο μισό του αγώνα χαρακτηρίστηκε από τα συνεχόμενα διαιτητικά λάθη, με αποτέλεσμα να μην παιχθεί πολύ ποδόσφαιρο.

Από τη στιγμή που ο Τζήλος έδειξε ανοχή στα σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών των δύο ομάδων το ματς χάλασε και ήρθε και η γκάφα του βοηθού Δημητριάδη στο γκολ του Γιόχανσον για να δέσει το γλυκό...

Γενικότερα, οι «κιτρινόμαυροι» επωφελήθηκαν από την αποβολή του Πάουλο στο 48', που ήταν σωστή, και με αποκατεστημένη την αριθμητική ισορροπία ήλεγξαν το ρυθμό και έκαναν και συντήρηση δυνάμεων μετά το 2-0.

Εντέλει, δίκαιη νίκη για τον «Δικέφαλο», που στρέφει πια την προσοχή του στη ρεβάνς με την Μπριζ για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Τζήλος του Συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Καστοριάς και τον Καλφάκη του Συνδέσμου Χανίων.

Κίτρινες: 41' Γιόχανσον, 45' Μάνταλος - 13', 48 Πάουλο, 33' Ντίαζ, 39' Ροντρίγκες, 51' Χαντάκιας, 56' Μπεχαράνο.

Κόκκινες: 28' Αλμέιδα, 48' Πάουλο.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Κλωναρίδης (46' Λιβάγια), Τρίστασον (46' Πατίτο Ροντρίγκες), Μάνταλος (80' Βινίσιους), Αλμέιδα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας (16' λ.τρ. Μαρινάκης), Τσοκάνης, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Πάουλο, Ρόσα (60' Μπράβο), Μπεχαράνο, Ντίαζ (69' Μάζουρεκ), Κλέσιο, Μοράρ.