16/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 20 Αυγούστου 2017 - 18:56

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης με Ζούρκο ο Αιγινιακός

Η ομάδα της Πιερίας κέρδισε με 1-0 τη Βέροια των μόλις 11 παικτών και έχει τον πρώτο λόγο για να βρεθεί στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας

Τον πάνω χέρι για να δώσει το «παρών» στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Αιγινιακός ύστερα από την κυριακάτικη (20/8) εντός έδρας νίκη του με 1-0 κόντρα στην ελλιπέστατη Βέροια.

Στο ματς για τον α' γύρο του θεσμού η ομάδα της Πιερίας εκμεταλλεύθηκε το ότι οι Ημαθιώτες μετρούσαν μόλις 11 διαθέσιμους ποδοσφαιριστές εξαιτίας προβλημάτων με τα δελτία ορισμένων ποδοσφαιριστών τους, συνεπώς ήταν λογικό να διαθέτουν περισσότερες δυνάμεις και επιλογές, σε ένα παιχνίδι βέβαια που διεξήχθη υπό αφόρητη ζέστη.

Σε ό,τι αφορά τον πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, αυτός ήταν ο Νίκος Ζούρκος με το εκπληκτικό γκολ που σημείωσε στο 58' και με το οποίο ο Αιγινιακός απέκτησε μικρό προβάδισμα πρόκρισης εν όψει της ρεβάνς της 30ής Αυγούστου στην έδρα της «Βασίλισσας του Βορρά».

Καλύτερος, αλλά άστοχος...

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους στο πρώτο 20λεπτο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν σταδιακά στροφές και να δείχνουν λιγότερο επηρεασμένοι από τη ζέστη, που σίγουρα αποτελούσε ανασταλτικό παράγοντα για αμφότερους τους αντιπάλους.

Οι παίκτες του Κώστα Νικολαΐδη είχαν καλές ευκαιρίες με τους Δωματά, Ζούρκο και Γιαζιτζόγλου, ενώ ο Λεφίδης στο 41' βρήκε το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού σε μια σέντρα που επιχείρησε.

Από την πλευρά τους, οι Ημαθιώτες είχαν παθητικό ρόλο, με τον Ρούνεϊ Βανκεβάι να προσπαθεί να δημιουργήσει κάποια προβλήματα στην άμυνα του Αιγινιακού, δεν είχε όμως συμπαραστάτες.

«Μίλησε» ο Ζούρκος...

Στο δευτερο μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και τη λύση έδωσε ο Ζούρκος στο 58ο λεπτό με ένα υπέροχο τέρμα, καθώς έπιασε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι, για να περάσει κατόπιν τη γραμμή.

Από εκεί και πέρα, ο Νικολαΐδης είχε την πολυτέλεια να κάνει τις αλλαγές του, ο Απόστολος Χαραλαμπίδης, στον αντίποδα, ένιωθε μοναξιά, με τον Αιγινιακό να ζητά και ένα δεύτερο τέρμα, δίχως πάντως να πιέσει ιδιαίτερα.

Τελικά, το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με τη νίκη της ομάδας της Πιερίας να είναι δίκαιη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας με βοηθούς τον Κελάζογλου του Συνδέσμου Χαλκιδικής και τον Σάββα του Συνδέσμου Σερρών.

Κίτρινες: 37' Δωματάς, 69' Μενικάλι - 25' Λίταινας, 67' Καψάλης.

AΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Λεφίδης (78' Στόικος), Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πολύζος, Γκατσολάρι, Ζούρκος (84' Ταουσάνης), Παπαδόπουλος, Βλάχος, Στεργίου (63' Μενικάλι), Δωματάς.

ΒΕΡΟΙΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σοϊλεμέζογλου, Δαμιανάκης, Σουλιώτης, Ράδης, Καψάλης, Δόρης, Λάσκαρης, Λίταινας, Μπαστιάνος, Βανκεβάι, Ζυγκερίδης.