25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 19 Αυγούστου 2017 - 23:30

Έδειξε τα… δόντια του με το «καλημέρα»

Ήταν μέχρι να πάρει φόρα ο Ολυμπιακός, που πήρε άνετα με 4-1 την ΑΕΛ στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» * Δύο γκολ ο Φορτούνης, βρήκε δίχτυα ο Ανσαριφάρντ * Προβλημάτισαν οι Λαρισαίοι * Λίγος ο ρέφερι Καραντώνης

Έστειλε το μήνυμά του από την πρεμιέρα ο πρωταθλητής... Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα καλή απόδοση, με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του και το μυαλό στη Ριέκα ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 4-1 το βράδυ του Σαββάτου (19/8) της ΑΕΛ και ξεκίνησε έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη Σούπερ Λίγκα.

Οι Πειραιώτες δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του ματς και το μόνο τους αρνητικό ήταν ότι στο πρώτο μέρος δεν μπορούσαν να βγάλουν εύκολα φάσεις. Αυτό διορθώθηκε στη συνέχεια με αποτέλεσμα να ανεβεί ο δείκτης του σκορ.

Ορεξάτοι οι Φορτούνης και Ανσαριφάρντ που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ γκολ έβαλε και ο Φιγκέιρας, ο οποίος προηγουμένως είχε σκοράρει σε βάρος της ομάδας του. Πολύ καλός ο Πάρντο, θετικός ο Ανδρούτσος, ενώ έκανε μία μεγάλη επέμβαση ο Καπίνο στο 2-1.

Η ΑΕΛ από την πλευρά της δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο. Δεν έβγαζε φάσεις, δεν κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα και γενικά έδειξε πως χρειάζεται δουλειά. Ο Ντέλετιτς προσπάθησε να δείξει κάτι, αλλά οι συμπαίκτες του δεν ακολούθησαν.

Αξίζει να σημειωθεί πως προβληματικός ήταν ο διαιτητής Καραντώνης σε ένα εύκολο παιχνίδι. Δεν είδε το εμφανές πέναλτι, το οποίο υποδείχτηκε μετά από προτροπή του βοηθού, δεν έβγαλε κάρτα στον Φάρκας στην ίδια φάση, ενώ τα έχασε στον πειθαρχικό έλεγχο. Το αποτέλεσμα ήταν να έχουμε στην πορεία σκληρά μαρκαρίσματα όπως του Ανδρεόπουλου και του Μίλιτς στα όρια της κόκκινης.

Όπως το περίμενε κανείς ήταν από τα πρώτα λεπτά το ματς. Ο Ολυμπιακός είχε την μπάλα, έψαχνε διαδρόμους και κατέληγε σε πολλές περιπτώσεις να πάει από τα πλάγια για να βγάλει μία επίθεση, ενώ η ΑΕΛ προσπαθούσε από την πλευρά της να κλείσει χώρους.

Για τον καθένα υπήρχε ένα πρόβλημα. Οι Πειραιώτες δεν είχαν φαντασία στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να μην περνούν κάθετες πάσες για να βγει φάση, ενώ οι «βυσσινί» από την πλευρά τους δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα. Είχαν εντελώς παθητικό ρόλο με αποτέλεσμα να δέχονται τη μία επίθεση μετά την άλλη.

Με εξαίρεση μία κεφαλιά του Ανσαριφάρντ όλες οι τελικές ήταν του Φορτούνη για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στο 31' άγγιξαν το γκολ με τον Μπόζοβιτς να νικά τον Τρικαλινό μεσοεπιθετικό. Ένα λεπτό μετά, όμως, ο Φάρκας υπέπεσε σε πέναλτι χρησιμοποιώντας αντικανονικά το χέρι του και ο Φορτούνης έκανε το 1-0 αναλαμβάνοντας την εκτέλεση στο 34'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός έδειξε να θέλει περισσότερο να διαχειριστεί το σκορ παρά να πετύχει δεύτερο γκολ. Η ΑΕΛ επιχείρησε να πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο, αλλά ουσιαστικά δεν κατάφερε τίποτα με τους μεσοεπιθετικούς της να μην είναι σε καλή μέρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό και σαφώς πιο ενδιαφέρον. Μπορεί τα πρώτα του λεπτά να ήταν μία συνέχεια όσων είχαμε δει ως τότε, όμως, η μονοτονία έσπασε στο 59' με την ευκαιρία του Ανσαριφάρντ. Οκτώ λεπτά μετά ο Ιρανός από κοντά έκανε το 2-0 και εκεί φάνηκαν να τελειώνουν όλα.

Η απάντηση της ΑΕΛ ήταν άμεση. Μπορεί να μην είχε απειλήσει στο δεύτερο μέρος, όμως, στο 71' ξεδιπλώθηκε ωραία και από το γύρισμα του Κουτσιανικούλη ο Φιγκέιρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Δύο λεπτά μετά, μάλιστα, άγγιξε το 2-2 με τον Καπίνο να φωνάζει παρών. Κάπου εκεί, όμως, ολοκληρώθηκε το μίνι ξέσπασμα των Θεσσαλών.

Κόντρα στις μεγάλες ομάδες οφείλεις να εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες. Οι «βυσσινί» δεν το έκαναν και το πλήρωσαν. Στο 74' ο Φιγκέιρας με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 3-1 και δύο λεπτά μετά κρύφτηκε η μπάλα με τον Φορτούνη να διαμορφώνει το τελικό 4-1. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον Χάσι να δίνει χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες, ενώ τον Πάους να προσπαθεί μάταια να αλλάξει κάτι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης (Ημαθίας), βοηθοί του οι Πετρόπουλος (Αρκαδίας) και Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), ενώ τέταρτος ο Νεοφυτιάδης (Κορινθίας).

Κίτρινες: 83' Μίλιτς, 90'+3 Νικολάου - 51' Ανδρεόπουλος, 82' Αναστασόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Βούκοβιτς (77' Νικολάου), Μίλιτς, Ζντιέλαρ, Ανδρούτσος, Πάρντο, Σεμπά (71' Σιώπης), Φορτούνης (81' Μάρτινς), Ανσαριφάρντ.

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Φάρκας, Γουάλας, Ανδρεόπουλος (69' Αναστασόπουλος), Φατιόν, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο, Κουτσιανικούλης (79' Ναζλίδης), Περόνε (79' Κρισμάν).