29/03/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Σάββατο 8 Ιουλίου 2017 - 21:05

Έβγαζε φλόγες ο Ολυμπιακός!

Σούπερ εμφάνιση για τους Πειραιώτες, οι οποίοι διέσυραν με 6-0 τη Μαλίν * Επιθετικός πλουραλισμός * Γκολάρα ο Φορτούνης

Ήταν επιβλητικός... Δεδομένης της εποχής, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία σούπερ εμφάνιση κόντρα στη Μαλίν το βράδυ του Σαββάτου (8/7) κερδίζοντάς τη με 6-0 παρουσιάζοντας πολλά θετικά στοιχεία.

Οι Πειραιώτες έβγαλαν ωραίες συνεργασίες, είχαν διάθεση, καλά τρεξίματα, ενέργεια και φαντασία στο παιχνίδι τους. Ήταν εύκολο για εκείνους να φτάσουν σε τελικές και το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Από νωρίς φάνηκε η... καλή μέρα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο 11' με ωραία ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Ολυμπιακού. Δέκα λεπτά μετά έγινε και το 0-2 με κεφαλιά του Μποτία από κοντά και στη συνέχει φάνηκε η αισθητή διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Μαλίν είχε ουσιαστικά μία καλή στιγμή και σε αυτή βρήκε απέναντί της τον Καπίνο, ενώ οι Πειραιώτες αρκετές. Ήταν πολύ εύκολο με μία κάθετη μπαλιά να βγει παίκτης στην πλάτη της άμυνας και ειδικά ο Μπεν με τις κινήσεις που έκανε και την ταχύτητα που είχε. Ωστόσο, το πρόβλημα με εκείνον ήταν ότι δεν τελείωνε σωστά τις φάσεις.

Οι παίκτες του Χάσι, πάντως, ήταν ιδιαίτερα ορεξάτοι και αυτό αποτυπώθηκε περίτρανα στο γκολ του Φορτούνη στο 38'. Ο Τρικαλινός μεσοεπιθετικός σκόραρε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ με αποτέλεσμα να τον χειροκροτήσουν όλοι όσοι ήταν στο γήπεδο και έβλεπαν το ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία καλή επέμβαση του Καπίνο σε πλασέ του Κρουζέτ, αλλά πολύ γρήγορα τα γκολ συνεχίστηκαν για τον Ολυμπιακό. Φορτούνης, Πάρντο και Μαρίν συνεργάστηκαν ωραία στο 59' με τον τελευταίο να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά.

Λίγο αργότερα έγινα μαζικά αλλαγές με τον Χάσι να κρατάει στο ματς μόνο τον Καπίνο, ο οποίος βγήκε στο 71'. Χρειάστηκαν λίγο λεπτά για να βρουν και οι δύο ομάδες τα πατήματά τους και στο 74' ο Ελιουνούσι με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-5. Αμέσως μετά η σκυτάλη πήγε στον Ανσαριφάρντ. Αρχικά κόπηκε δύο φορές λανθασμένα για οφσάιντ και στο 81' διαμόρφωσε το τελικό 0-6.

ΜΑΛΙΝ (Γιανίκ Φερερά): Σβόλφς, Ελ Μεσαουντί (71' Μπαντέ), Βίτας (63' Σενμάκερ), Σχοφς (46' Κλας), Ματίς (71' Σουμά), Πέντερσεν (46' Σολάντιο), Κρουαζέτ (71' Βιλμς), Τσότσαλιτς (63' Φιλίποβιτς), Κομπό, Ρεράς (63' Σμούλντερς), Ζερουάλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο (71' Χουτεσιώτης), Ελαμπντελαουί (64' Ανδρούτσος), Μποτία (64' Σισέ), Ρέτσος (64' Νικολάου), Κούτρης (64' Ντε λα Μπέγια), Ρομαό (64' Ζντιέλαρ), Ταχτσίδης (64' Σιώπης), Φορτούνης (64' Μάρτινς), Πάρντο (64' Ελιουνούσι), Μαρίν (64' Σεμπά), Μπεν (64' Ανσαριφάρντ, 83' Μανθάτης).