26/04/2024
Ειδήσεις | Τετάρτη 28 Ιουνίου 2017 - 23:50

Bravo Χιλή

Οι Λατινοαμερικανοί κέρδισαν με 3-0 στα πέναλτι την Πορτογαλία και πήραν στον τελικό του Confederations Cup * Χωρίς γκολ κανονική διάρκεια και παράταση, στην οποία είχαν διπλό δοκάρι οι παίκτες του Πίτσι

Δεν λυγίζει αυτή η ομάδα... Για άλλη μία φορά η Χιλή επιβεβαίωσε ότι έχει τρομερό χαρακτήρα. Μπορεί το παιχνίδι την Τετάρτη (28/6) να έφτασε ως τα πέναλτι, αλλά η κάτοχος του Κόπα Αμέρικα πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Confederations Cup.

Οι Χιλιανοί κέρδισαν με 3-0 στα πέναλτι (0-0 κ.δ. και παράταση) και θα περιμένουν ποιος εκ των Μεξικού και Γερμανίας θα είναι ο αντίπαλός τους. Ήταν καλύτεροι, είχαν διπλό δοκάρι στην παράταση, δεν τους δόθηκε πέναλτι, αλλά πήραν αυτό που ήθελαν.

Τρομερός ο Μπράβο, ο οποίος έπιασε τρία πέναλτι, βοήθησαν πολύ και οι Σάντσες και Βιδάλ. Λίγα πράγματα από τον Ρονάλντο και την παρέα του. Σταθερός αρκετά ο Φόντε, καλός ο Σέντρικ, αλλά αυτό δεν έφτανε.

Δυνατά ξεκίνησε το ματς με τις δύο ομάδες να φτάνουν εύκολα σε τελικές στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 6' είχαμε την πρώτη πραγματικά καλή στιγμή με τον Βάργκας και στο επόμενο λεπτό ήρθε η απάντηση της Πορτογαλίας με τον Μπράβο να αποκρούει πλασέ του Αντρέ Σίλβα.

Οι δύο άμυνες βρήκαν στη συνέχεια τα πατήματά τους και δεν ήταν τόσο εύκολο να πατήσει ο αντίπαλος στην περιοχή. Αλέξις Σάντσες από τη μία και Ρονάλντο από την άλλη προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα, όμως, δεν ήταν εύκολο με την επιτήρηση που είχαν με αποτέλεσμα να μην υπάρξει σημαντική ευκαιρία μέχρι το φινάλε του 45λέπτου.

Αρκετά κλειστό ήταν το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο οι δύο ομάδες δεν ήταν διατεθειμένες να ρισκάρουν. Ειδικά όσο περνούσαν τα λεπτά, γινόταν και πιο εμφανές πως γίνεται ένα παιχνίδι υπομονής. Ο ένας περίμενε από τον άλλον να κάνει το λάθος.

Σουτ γίνονταν κυρίως από μακριά με εξαίρεση τις φάσεις στο 57' με τον Βάργκας και στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Ρονάλντο. Τόσο η Πορτογαλία όσο και η Χιλή δεν ήθελαν να κυκλοφορούν την μπάλα και να κάνουν ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας. Προτιμούσαν περιμένουν και να βγουν στην αντεπίθεση. Αυτό δεν λειτούργησε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Χιλή άγγιξε το γκολ και ήταν σαφώς ανώτερη. Είχε μεγάλη ευκαιρία στο 95' με τον Σάντσες και διπλό δοκάρι στο 119' με τους Βιδάλ πρώτα και Ροντρίγκες ακριβώς μετά. Οι Ίβηρες στην παράταση ήταν κάκιστοι και συνάμα τυχεροί αφού στο 113' ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε πέναλτι του Φόντε στον Σίβλα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ Σοάρες, Ζοζέ Φόντε, Μπρούνο Άλβες, Ελιζέου, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα (101' Μουτίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα (83' Κουαρέσμα), Αντρέ Γκόμες (117' Ζέλσον Μάρτινς), Κριστιάνο Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα (77' Νάνι).

ΧΙΛΗ: Μπράβο, Ίσλα (120' Φουενσαλίδα), Μεδέλ, Χάρα, Μποσεζούρ, Μαρσέλο Ντίας, Αράνγκις, Πάμπλο Ερνάντες (112' Σίλβα), Βιδάλ, Αλέξις Σάντσες, Εντουάρντο Βάργκας (86' Ροντρίγκες).