26/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 31 Μαΐου 2017 - 22:36

ΑΕΚ… Τσάμπιονς Λιγκ μέσω Τούμπας! (pics + video)

Η Ένωση νίκησε 2-1 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και χάρη στο διπλό του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ πήρε εκείνη το καλό εισιτήριο των πλέι οφ

Τι συναρπαστικό φινάλε! Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης και αποδείχθηκε μεγάλη κερδισμένη στα πλέι οφ της φετινής Σούπερ Λίγκας. Ο Πανιώνιος μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Γιώργος Μασούρας στο 21ο λεπτό. Τα περιθώρια στένευαν για τους «κιτρινόμαυρους», ενώ ο ΠΑΟΚ προηγούταν κόντρα στον Παναθηναϊκό. Λίγο αργότερα τα δεδομένα άλλαξαν άρδην! Η πρώτη «πράσινη» ισοφάριση στην Τούμπα έδωσε ψυχολογία στην Ένωση η οποία ισοφάρισε με τον Μάνταλο στο 34ο λεπτό.

Κατόπιν, ακολούθησαν αποβολές εκατέρωθεν με τους Μπεν (57’) και Χριστοδουλόπουλο (64’) να παίρνουν την άγουσα προς τ’ αποδυτήρια. Ο Αραούχο έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να βρει δίχτυα στο 81ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 που ισοδυναμεί με ένα εισιτήριο στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Στον β’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ θα συμμετάσχει ο Πανιώνιος τερματίζοντας τελευταίος στο μεγάλο ματς της Τετάρτης (31/05) για την έκτη και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ.

Καλύτερη η Ένωση, πιο αποτελεσματικός ο Πανιώνιος

Η ΑΕΚ διατηρούσε τον έλεγχο και την υπεροχή σε ένα πολύ ενδιαφέρον πρώτο 40λεπτο. Χαρακτηριστικά, ο Μανόλο Χιμένεθ επεφύλασσε μία έκπληξη καθώς ξεκίνησε βασικό τον Αλμέιδα. Κάτι τέτοιο κράτησε την Ένωση ψηλά στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, ο γρήγορος τραυματισμός του ευπαθούς Πορτογάλου διαφοροποίησε το αρχικό 4-4-2 σε 4-2-3-1. Ο Πανιώνιος περιορίστηκε σε παιχνίδι στο μισό γήπεδο και οι «κυανέρυθροι» δεν απέφυγαν ορισμένες άτσαλες απομακρύνσεις της μπάλας. Κάτι τέτοιο είχε ως απόρροια τέσσερα μακρινά σουτ με τον Γιαννιώτη να απομακρύνει στο πιο επικίνδυνο εξ αυτών έπειτα από βολέ που εξαπέλυσε ο Γαλανόπουλος στο 13ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι πάντως αποδείχθηκαν πολύ πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Εξάλλου, κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα στην πρώτη τελική προσπάθεια που έκαναν προς την αντίπαλη εστία. Οι ποδοσφαιριστές του Βλάνταν Μιλόγιεβιτς «έκρυψαν» τη μπάλα που εμφανίστηκε στο βάθος της εστίας του Ανέστη.

Ήταν το 21ο λεπτό, όταν συνεργάστηκαν οι Γεσίλ – Μπεν και ο στράικερ από τις Κομόρες Νήσους μοίρασε ιδανική ασίστ στον Μασούρα ο οποίος έκανε δυνατό σουτ για το 1-0! Ο 23χρονος μεσοεπιθετικός έφτασε τα έξι γκολ στη σεζόν βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερη φορά φέτος κόντρα στην ΑΕΚ.

Η Ένωση προσπάθησε ν’ ανταποδώσει εντείνοντας την προσπάθεια προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Για ακόμη μία φορά ξεχώρισε η μεσοεπιθετική τριάδα που συνέθεταν οι Χριστοδουλόπουλος – Μπακασέτας προεξέχοντος του δραστήριου Μάνταλου. Ένας υποδειγματικός συνδυασμός με τον Αραούχο έφερε τον «κιτρινόμαυρο» αρχηγό σε θέση βολής για ν’ ακολουθήσει άψογο πλασέ φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Παράλληλα, ο 25χρονος Έλληνας διεθνής έφτασε τα 8 γκολ στη φετινή σεζόν βρίσκοντας δίχτυα απέναντι σε έκτη διαφορετική ομάδα μετά τους Ατρόμητο (δύο φορές), Βέροια, Αστέρα Τρίπολης, Πλατανιά και Ξάνθη.

Το μεγάλο φινάλε του Αραούχο και δύο αποβολές

Ο Σιμόες δέσποζε στη μεσαία γραμμή της ΑΕΚ συγκροτώντας ένα απροσπέλαστο δίδυμο μαζί με τον Γαλανόπουλο. Αμφότεροι έδιναν ρυθμό στους «κιτρινόμαυρους» που έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο ανεβάζοντας αρκετούς παίκτες στην επίθεση. Σε πιο παθητικό ρόλο υποχρεώθηκε ο Πανιώνιος, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες έμειναν με 10 διότι ο Σταύρος Μάνταλος απέβαλλε τον Μπεν που παρεμπόδισε τον Ανέστη στο 57ο λεπτό.

Οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν άμεσα διότι ο Χριστοδουλόπουλος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβρισε του δεύτερου βοηθού Νικολακάκη στο 64’. Αναμφίβολα, οι δύο αντίπαλοι ήθελαν τη νίκη και δεν αρκούνταν στον βαθμό της ισοπαλίας προκειμένου να φτάσουν στους επιθυμητούς στόχους και έπρεπε να καταβάλλουν κάθε ικμάδα των δυνάμεών τους.

Επομένως, το φινάλε προμηνυόταν συναρπαστικό στο κλείσιμο της σεζόν. Στο μεταξύ, προέκυπταν ευχάριστα νέα από την Τούμπα για τον Πανιώνιο διότι ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ από τον ΠΑΟΚ. Βέβαια, η παραπάνω εξέλιξη σίγουρα δεν ικανοποιούσε τους ανθρώπους της ΑΕΚ με τους ποδοσφαιριστές να εντείνουν τις προσπάθειες για δεύτερο γκολ.

Τα νεύρα έμοιαζαν τεντωμένα και οι κίτρινες κάρτες έπεφταν… βροχή. OΑραούχο αποτελούσε σημείο αναφοράς στην επίθεση της ΑΕΚ και σίγουρα θα μείνει αξέχαστος στους φίλους της ΑΕΚ.

Ο Αργεντινός απείλησε δις σπαταλώντας σπουδαίες ευκαιρίες. Παρ’ όλα αυτά δεν αστόχησε στην τελευταία του απόπειρα νικώντας με γυριστή κεφαλιά τον Γιαννιώτη –που φέρει ευθύνη- ανατρέποντας τα δεδομένα για το 2-1 στο 81ο λεπτό. Ο Αργεντινός σκόραρε για 5η φορά στη σεζόν.

Οι «κιτρινόμαυροι» άντλησαν αυτοπεποίθηση μετά την ισοφάριση του Παναθηναϊκού κόντρα στον ΠΑΟΚ καθώς ανέβαιναν στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας πλεονέκτημα στην ισοβαθμία απέναντι στους Θεσσαλονικείς. Τα εναπομείναντα λεπτά αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα και οι ποδοσφαιριστές του Χιμένεθ χαμογέλασαν στο τέλος.

Το ματς διηύθυνε ο Σταύρος Μάνταλος από τον Σύνδεσμο Καβάλας έχοντας ως βοηθούς τους Κυριάκο Μερκενίδη (Μακεδονίας), Βασίλειο Νικολακάκη (Ηρακλείου) και τέταρτο τον Άγγελο Ευαγγέλου (Αθηνών).

Κόκκινες: 57’ Μπεν – 64’ Χριστοδουλόπουλος

Κίτρινες: 40’, 57’ Μπεν, 76’ Γιαννιώτης, 90+5’ Λάμπρου, 90+5’ Μασούντ - 28’ Τσιγκρίνσκι, 61’ Γαλανόπουλος, 62’ Βράνιες, 74’ Ντίντακ, 76’ Σιμόες, 82’ Αραούχο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγιεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Γκιοατά (78’ λ.τρ. Ταπόκο), Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (85’ Μαχμούτοβιτς), Μασούντ, Μπεν, Γεσίλ (61’ Λάμπρου).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (80’ Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος (85’ Βινίσιους), Αλμέιδα (17’ λ.τρ. Μπακασέτας), Αραούχο.