25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 28 Μαΐου 2017 - 22:34

Τον… ξεγύμνωσε

Δίκαιη νίκη για την ΑΕΚ απέναντι στον λίγο ΠΑΟΚ (1-0) *Δεύτερο τρίποντο για την Ένωση κόντρα στους Θεσσαλονικείς στο πλαίσιο των πλέι οφ

Έπιασε κορυφή! Η ΑΕΚ «λύγισε» τον ΠΑΟΚ που εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων γνωρίζοντας ήττα με 1-0 στο μέτριο κυριακάτικο (28/05) ντέρμπι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τα πλέι οφ. Κάτι τέτοιο έδωσε την ευκαιρία στην Ένωση, ώστε να προσπεράσει τους Θεσσαλονικείς –προσωρινά- στην ειδική βαθμολογία ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας που οδηγεί στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Τάσος Μπακασέτας σκόραρε το μοναδικό γκολ εξαπολύοντας υπέροχο σουτ στο 42ο λεπτό. Δύο τελικές προσπάθειες δημιούργησαν οι Θεσσαλονικείς στη συνολική διάρκεια του αγώνα και θα έπρεπε να σταθούν πολύ τυχεροί για ν' αποκομίσουν έστω έναν βαθμό. Επίσης, έμειναν με 10 λόγω αποβολή του Μαλεζά στο φινάλε ζητώντας πέναλτι στις καθυστερήσεις δίχως να υπάρχει οτιδήποτε μεμπτό.

«Έλαμψαν» Μπακασέτας και Χριστοδουλόπουλος

Η ΑΕΚ διατηρούσε την υπεροχή στη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Εξάλλου, η Ένωση υπερείχε κατά κράτος στο πρώτο σκέλος του ματς. Στο έκτο λεπτό καταλογίστηκε ορθά πέναλτι σε σουτ του Χριστοδουλόπουλου που απέκρουσε ο Κρέσπο απλώνοντας το χέρι του. Ωστόσο, ο παθών εκτέλεσε άουτ. Κάτι τέτοιο ουδόλως πτόησε τον διεθνή μεσοεπιθετικό που κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης παίρνοντας αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες σε οργανωτικό επίπεδο δίχως να αφήνει ακάλυπτο τον Μπακάκη που κινούταν ως μπακ στην «κιτρινόμαυρη» δεξιά πτέρυγα.

Ο ΠΑΟΚ περιορίστηκε σε παιχνίδι στο μισό γήπεδο αδυνατώντας να κυκλοφορήσει ορθολογικά τη μπάλα. Μοιραία, οι Θεσσαλονικείς βρίσκονταν διαρκώς υπό πίεση και υπέκυψαν σε αρκετά λάθη. Ένα τέτοιο έκανε και ο Μπρκιτς με τον Κροάτη τερματοφύλακα να στρώνει τη μπάλα στο κεφάλι του Μπακασέτα που έκανε κακό τελείωμα στο 23ο λεπτό. Ο 25χρονος μεσοεπιθετικός πάντως υπήρξε κινητικός και δραστήριος για ν’ ανοίξει το σκορ εξαπολύοντας εξαιρετικό σουτ για το 1-0 στο 42ο λεπτό.

Αναμφίβολα, το αποτέλεσμα στην ανάπαυλα αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του αγώνα. Αρκετά νευρικοί έδειχναν οι φιλοξενούμενοι, όπως καταδεικνυόταν από τις αντιδράσεις τους αντικρίζοντας τέσσερις κίτρινες κάρτες δείχνοντας ταυτόχρονα σημάδια κούρασης.

Διαχείριση από την ΑΕΚ, ανούσιος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δίχως ν’ αποφύγει τα λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας. Εντούτοις, οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων πήγαιναν πιο δυνατά στις διεκδικήσεις βγάζοντας περισσότερη αποφασιστικότητα. Η ΑΕΚ διέθετε επιλογές στο μοίρασμα του παιχνιδιού σε πλήρη αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς που μάλλον χρειάζονταν βοήθεια από τον πάγκο τους, ενώ κατέφευγαν σε αρκετά γεμίσματα χωρίς τελικό αποδέκτη.

Μία κίνηση τακτικής επεφύλασσε πάντως ο Μανόλο Χιμένεθ περνώντας τον Γιόχανσον ως επιπλέον κεντρικό μέσο στη θέση του Χριστοδουλόπουλου. Έτσι, ο Ισπανός τεχνικός θέλησε να δώσει μεγαλύτερο έλεγχο στον ρυθμό για την Ένωση. Ο Μάνταλος «άγγιξε» το 2-0 εκτελώντας φάουλ που πέρασε ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Μπρκιτς στο 66ο λεπτό.

Ο Βλάνταν Ίβιτς αφαίρεσε τον μετριότατο Τσίμιροτ επιχειρώντας να προσδώσει περισσότερη ενέργεια και επιθετικότητα στη μεσαία γραμμή για να περάσει τον Πέλκα εντός τερέν.

Εντούτοις, η ΑΕΚ εμφανιζόταν απειλητική στις αντεπιθέσεις, ενώ ο Μαλεζάς ξεχώρισε από τον ΠΑΟΚ αναχαιτίζοντας αρκετές «κιτρινόμαυρες» επιθέσεις, όπως έπραξε και στο 72ο λεπτό προλαβαίνοντας τον Αραούχο.

Οι φιλοξενούμενοι «φόρτωσαν» την επίθεση περνώντας τον Κουλούρη ως παρτενέρ του Πρίγιοβιτς προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά ουδέποτε μπόρεσαν να απειλήσουν μέχρι τέλους. Δύο κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία αντίκρισε ο Μαλεζάς στις καθυστερήσεις. Με 10 αγωνίστηκε η ΑΕΚ διότι τραυματίστηκε ο Πέκχαρτ έπειτα από σύγκρουση με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ.

Το ματς διεύθυνε ο Θάνος από τον Σύνδεσμο Γρεβενών έχοντας ως βοηθούς τους Αλεξέα (Μεσσηνίας), Δημητριάδη (Καστοριάς) και τέταρτο τον Τζήλο (Λάρισας).

Κόκκινη: 90+6’ Μαλεζάς

Κίτρινες: 20’ Σιμόες, 25’ Χριστοδουλόπουλος, 80’ Γιόχανσον – 20’ Κάμπος, 36’ Ενρίκε, 45+1’ Πρίγιοβιτς, 45+1’ Χαρίσης, 64’ Μάτος, 90+2’, 90+6’ Μαλεζάς, 90+6’ Κρέσπο

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος (63’ Γιόχανσον), Μπακασέτας (83’ λ. τρ. Γκάλο), Αραούχο (87’ Πέκχαρτ).

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Λέοβατς, Μαλεζάς, Κρέσπο, Μάτος (82’ Κουλούρης), Κάνιας, Χαρίσης, Τσίμιροτ (70’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ, Κάμπος (33’ λ.τρ. Ενρίκε), Πρίγιοβιτς.