18/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 29 Απριλίου 2017 - 01:30

Περάσοβιτς: «Άξιζε τη νίκη ο Ολυμπιακός»

Ο προπονητής της Εφές τόνισε ότι το ματς κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο

Η Αναντολού Εφές δεν κατάφερε να τελειώσει τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας ενάντια στον Ολυμπιακό, με τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς να παραδέχεται ότι δίκαια οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 2-2.

Ο Κροάτης τεχνικός τόνισε ότι το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του να κολλούν επιθετικά και τους «ερυθρόλευκους» να το εκμεταλλεύονται δεόντως.

«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, καθώς άξιζε τη νίκη. Πιστεύω ότι ξεκινήσαμε καλά το ματς, είχαμε το προβάδισμα, αλλά ο Ολυμπιακός είναι μία σοβαρή ομάδα και μας πλησίασαν πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Νομίζω πως το ματς κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ήμασταν πολύ κακοί επιθετικά, χωρίς αυτοπεποίθηση. Όταν δεν σκοράρεις, είναι δύσκολο να παίξεις την άμυνα που είχαμε στο ξεκίνημα. Είχαμε ενέργεια, αλλά σε όλα τα ματς της σειράς έχουμε και άσχημα ποσοστά στα τρίποντα. Είναι δύσκολο να νικήσεις έτσι τον Ολυμπιακό.

Τελικά ο Ολυμπιακός παρέμεινε στο παιχνίδι και δεν μας επέτρεψε εύκολα καλάθια. Είχαμε και πολλά ελεύθερα σουτ που δεν βάλαμε», δήλωσε ο Περάσοβιτς.