28/03/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 28 Απριλίου 2017 - 23:15

Ξύπνησε το «θηρίο» του Θρύλου!

Ο Ολυμπιακός έμεινε «όρθιος» στην Κωνσταντινούπολη επικρατώντας με 74-62 της Αναντολού Εφές *Απίστευτο ματς από τον Σπανούλη και τρομερή άμυνα από τους «ερυθρόλευκους» που έδειξαν χαρακτήρα για ακόμη μία φορά

Το πλεονέκτημα στα χέρια του. Αυτός είναι ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν αλώβητοι στο τέταρτο ματς της σειράς κόντρα στην Αναντολού Εφές και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2 μετά την αναμέτρηση που διεξήχθη το βράδυ της Παρασκευής (28/04). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησε ακέραιες τις πιθανότητες συμμετοχής στο FinalFour που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη. Σε μορφή της αναμέτρησης εξελίχθηκε ο πλέον… σεσημασμένος του είδους! Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 18 πόντους ευστοχώντας σε πέντε τρίποντα, ενώ ο Πειραιώτες βρήκαν επιτέλους λύσεις σε άμυνα και επίθεση που τόσο έλειψαν στα προηγούμενα ματς. Πλέον, ο Ολυμπιακός χρειάζεται μία νίκη και αυτή τη φορά δεν πρέπει να λαθέψει στο εκ νέου κατάμεστο ΣΕΦ.

Έμεινε όρθιος στα «δύσκολα»

Ο Γκρέιντζερ προκάλεσε πολλά ρήγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Δέκα πόντους πέτυχε ο Αμερικανός γκαρντ στο πρώτο τρίλεπτο του ματς χτυπώντας ιδιαίτερα στον αιφνιδιασμό. Ο Παπανικολάου ανέλαβε το μαρκάρισμα με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να επιλέγει στην πεντάδα με τρεις φόργουορντ (Παπανικολάου – Παπαπέτρου – Πρίντεζης), ώστε να υπάρξει καλύτερος έλεγχος του ρυθμούς.

Έτσι, οι Πρωταθλητές Ελλάδας βελτιώθηκαν δίχως να βρουν διάρκεια στη δική του απόδοση. Ο Ερτέλ ανέβασε «στροφές» αποτελώντας σημείο αναφοράς στην επίθεση των γηπεδούχων που έκαναν σερί αυξάνοντας τη διαφορά ακόμη και στις 13 πόντους (27-14) στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου.

Αναμφίβολα, απαιτούταν περισσότερη ενέργεια συνδυαστικά με πίεση στην μπάλα. Γκριν και Γιάνγκ πέρασαν στο ματς σκοράροντας 9 από τους 12 πόντους του Ολυμπιακού για ν’ ακολουθήσει μία προσωπική φάση με κλέψιμο και lay-up του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό (33-29) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Σπανούλης και Πρίντεζης πήραν τις απαιτούμενες ανάσες. Ένα έμμεσο τρίποντο του Γκριν μείωσε περαιτέρω την απόσταση (35-32), ενώ ο Σπανούλης «ροκάνισε» τη διαφορά στον πόντο (36-35).

Ο Γκριν σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να δώσει προβάδισμα και στη συνέχεια να ισοφαρίσει διότι είχαν προκύψει δύο εύστοχες βολές από τον Οσμάν (38-35). Πλέον, έπρεπε να υπάρξει βελτίωση στα ριμπάουντ και ειδικότερα τα επιθετικά (οκτώ έναντι ενός, 21-13 στο σύνολο). Κάτι τέτοιο έδινε την ευκαιρία στην Εφές προκειμένου ν’ ανανεώνει τις κατοχές, αλλά οι Τούρκοι αποδείχθηκαν παντελώς άστοχοι από τα 6.75μ. (1/11 σουτ, 9.1%).

Ο Ολυμπιακός σταμάτησε το γρήγορο επιθετικό τρανζίσιον των γηπεδούχων αποκαθιστώντας σε μεγάλο βαθμό τις ισορροπίες. Στα αξιοσημείωτα συγκαταλέγεται η τεχνική ποινή που είδε ο Μπαλμπάι μόλις ένα δευτερόλεπτο μετά την έναρξη του αγώνα!

Έδειξε… μέταλλο ο Ολυμπιακός

Εκατέρωθεν επικρατούσε αρκετή νευρικότητα με τους «ερυθρόλευκους» ν’ ανεβάζουν την πίεση στην άμυνα της Εφές. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ βάζοντας σερί τρίποντα. Η ελληνική πλευρά πήρε αρκετές φορές προβάδισμα και έπραξε κάτι τέτοιο για πρώτη φορά στη διάρκεια του αγώνα με τον Ολυμπιακό να ευστοχεί σε πέντε σερί τρίποντα που αποτέλεσαν προϊόν σωστής κυκλοφορίας της μπάλας και ψυχραιμία στην εκτέλεση.

Για την Εφές βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα ο Ερτέλ πετυχαίνοντας τέσσερις σερί πόντους ισοφαρίζοντας με μπάσιμο στο 27ο λεπτό. Ο Γάλλος κούρασε τον Μπιρτς και ο Γιάνγκ πέρασε εκ νέου στο παρκέ. Παράλληλα, οι Πειραιώτες αντιδρούσαν πολύ σωστά στα hedgeout των γηπεδούχων και ο Παπανικολάου πρωτοστατούσε στην άμυνα μαζί με τον Αγραβάνη που αναχαίτιζε πολλά αντίπαλα drive που είχαν «πληγώσει» στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός κρατούσε χαμηλά την Εφές και αποκόμισε προβάδισμα ψυχολογίας +4 στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου χάρη σε τρίποντο του Παπαπέτρου (54-59). Μία προσωπική ενέργεια του Γουότερς απέφερε έμμεσο τρίποντο με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να αυξάνουν για πρώτη φορά το πλεονέκτημα (61-54), οκτώ λεπτά πριν το φινάλε.

Και όταν ο ρολίστας σου σκοράρει έμμεσο τρίποντο τότε αντλείς περισσότερη αυτοπεποίθηση. Κάτι τέτοιο δεν έδειχναν οι Τούρκοι που έδιναν μπλοκαρισμένοι από την καλή περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού. Τα ριμπάουντ όμως συνιστούσαν «αχίλλειο πτέρνα» για την ελληνική πλευρά. Η διαφορά έφτασε στο +8, ήτοι τη μεγαλύτερη τιμή (65-57), πέντε λεπτά πριν το φινάλε!

Ταυτόχρονα, ο Σπανούλης έριχνε την Εφές στο… καναβάτσο με δύο απίστευτα τρίποντα και ειδικότερα το δεύτερο για το 68-57, ενώ απέμεναν μόλις τρία λεπτά στο ρολόι. Ένας ακόμη «πυροβολισμός» από τον Γκριν έκρινε οριστικά το ματς (71-58).

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4, Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 17 (2), Ερτέλ 6, Πολ, Ντάνστον 7, Κιρκ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 6 (2), Σπανούλης 18 (5), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1).