19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 18:05

Τεσσάρα ο Απόλλων με σόου Πετρόπουλου

Δεν βρήκε καμία αντίσταση από την Καλλονή η «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία κέρδισε με 4-0

Αλάνθαστος πριν αρχίσουν τα δύσκολα... Ένα ακόμη βήμα προς τη Σούπερ Λίγκα έκανε το απόγευμα της Κυριακής (23/4) ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος ξεκαθάρισε ότι δεν αστειεύεται με το 4-0 επί της Καλλονής.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν σαφώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, θα μπορούσε να έχει πετύχει και άλλα γκολ, πήρε έβδομη νίκη στη σειρά και ετοιμάζεται για τα ντέρμπι, αφού τα τέσσερα από τα επόμενα πέντε παιχνίδια της είναι κόντρα σε ΟΦΗ, Τρίκαλα, Λαμία, Τρίκαλα και Άρη.

Μεγάλο ματς έκανε ο Πετρόπουλος, ο οποίος έβαλε δύο γκολ και ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου, ενώ πολύ κινητικός ήταν και ο Αλμπάνης. Φάνηκε η μεγάλη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων με τον Απόλλωνα να ρίχνει ταχύτητα σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Από την άλλη, τέταρτη ήττα στη σειρά γνώρισε η Καλλονή, η οποία καλείται να κάνει ένα μικρό θαύμα στα επόμενα επτά παιχνίδια της προκειμένου να παραμείνει στην κατηγορία. Θεωρητικά όλα είναι του χεριού της πλην εκείνου με τα Τρίκαλα, όμως, θα χρειαστεί να βελτιώσει αισθητά την εικόνα της.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το ματς με τον Απόλλωνα Σμύρνης να αγγίζει μόλις από το 2' το γκολ, όταν ο Ζουλιώτης έδιωξε την μπάλα στη γραμμή σε σουτ του Ομπόντο. Έτσι το γρήγορο γκολ δεν ήρθε, αλλά αυτό δεν εμπόδισε ιδιαίτερα τους γηπεδούχους να επιβληθούν της Καλλονής.

Οι φιλοξενούμενοι για περίπου ένα τέταρτο άντεξαν και σε αυτό το χρονικό διάστημα κατάφεραν να κρατούν και αρκετά μακριά από την περιοχή τους την «Ελαφρά Ταξιαρχία». Ωστόσο, από τη στιγμή που ανέβασε στροφές εκείνη, ήταν εμφανές πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν.

Μπορεί τα διαδοχικά κόρνερ του Κονέ να μην απέφεραν καρπούς, όμως, στο 23' ο Πετρόπουλος έδειξε την κλάση του πετυχαίνοντας σεντερφορίσιο γκολ. Οι Μυτιληνιοί έπεσαν ψυχολογικά, αναγκάστηκαν να πάρουν κάποια μέτρα στο γήπεδο και από τη στιγμή που η αμυντική τριάδα τους έκανε το λάθος να ανεβεί, οι κάθετες περνούσαν η μία μετά την άλλη...

Αλμπάνης και Πετρόπουλος έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν το δεύτερο γκολ, αλλά φαινόταν πως είναι θέμα χρόνου να γίνει κάτι τέτοιο. Τελικά στο 37' ήταν ο Σιατραβάνης αυτός που με προβολή νίκησε τον Μανιάτη για το 2-0, ενώ ο Απόλλων θα μπορούσε να έχει βάλει και άλλο γκολ έχρι το φινάλε του 45λεπτου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γαβαλάς έβαλε τον Σοφιάνη ψάχνοντας ένα γκολ για να ξαναμπεί η ομάδα του στο ματς, όμως, στο 52' τα πάντα τελείωσαν με τον Πετρόπουλο να κάνει το 3-0 και να αφαιρεί κάθε ενδιαφέρον από το ματς παρόλο που απέμενε κάτι λιγότερο από 40 λεπτά.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και αυτό ήταν λογικό από τη στιγμή που τα πάντα είχαν κριθεί. Ο Απόλλων κυκλοφορούσε την μπάλα και κοντρόλαρε το ματς με μοναδική εξαίρεση την πολύ μεγάλη ευκαιρία του Σισέ στο 66'. Αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε σε αυτή τη φάση, άρχισαν οι αλλαγές από τους προπονητές προκειμένου να φρεσκάρουν την ομάδα τους και να δώσουν ευκαιρίες σε παίκτες όπως οι Καλλέργης από τη μία και Δικαιόπουλος από την άλλη.

Το τελευταίο 20λεπτο έμοιαζε περισσότερο με φιλικό προετοιμασίας, αφού οι παίκτες έπαιζαν χωρίς σκοπιμότητα. Το αποτέλεσμα ήταν να μένουν κενοί χώροι και το παιχνίδι να είναι άναρχο. Ο μοναδικός που είχε κίνητρο για να φανεί στο φινάλε ήταν ο Καλλέργης, ο οποίος έχασε μία καλή ευκαιρία στο 90' και έκανε δύο λεπτά μετά το 4-0 από κοντά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαγκαράκης (Χανίων), βοηθοί του οι Τζιλίρης (Πειραιά) και Σκορδίλης (Κέρκυρας), ενώ τέταρτος ο Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής).

Κίτρινες: 90'+2 Καλλέργης - 56' Λίταινας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Ντάσιος, Κύργιας, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Ομπόντο, Κονέ, Ρομάνο (69' Περογαμβράκης), Σιατραβάνης, Αλμπάνης (69' Καλλέργης), Πετρόπουλος (82' Τζάνης).

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Αποστόλου, Γιουκαρής, Λίταινας (68' Μέξης), Λαμπράκης, Σισέ (73' Δικαιόπουλος), Ναούμ (46' Σοφιάνης).