26/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 17:37

Μοίρασαν τριάρες οι Θεσσαλονικείς στους Νέους

ΠΑΟΚ και Ηρακλής επιβλήθηκαν με 3-1 των Πλατανιά και Παναιτωλικού αντίστοιχα

Δύο αναμετρήσεις πραγματοποιήθηκαν το πρωί της Κυριακή (23/04) στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας. Εντυπωσιακό ματς πραγματοποιήθηκε στα Χανιά, όπου ο Πλατανιάς έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο αντιμετωπίζοντας τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 48ο λεπτό, αλλά ο Τζοβάρας ισοφάρισε στο 55’ έπειτα από ασίστ του Παπαθανασίου.

Με μαχητικότητα και αυταπάρνηση αμυνόταν ο Πλατανιάς, αλλά οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν τα δεδομένα χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του Τζοβάρα για να γίνει το 2-1 στο 85ο λεπτό. Ο δις σκόρερ μοίρασε και ασίστ στον Κόζακ που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις.

Στην τέταρτη θέση παραμένει ο ΠΑΟΚ μετρώντας 52 βαθμούς σε 26 ματς μετρώντας ένα ματς λιγότερο από τον δεύτερο Παναθηναϊκό (57β.). Στην όγδοη θέση παραμένει ο Πλατανιάς με 35 βαθμούς σε 25 ματς.

Εξαιρετικός ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής επιβλήθηκε με 3-1 κόντρα στον Παναιτωλικό σε κυριακάτικη (23/04) αναμέτρηση για την 29η αγωνιστική. Συγκεκριμένα, ο «Γηραιός» κατόρθωσε να προηγηθεί με 2-0 μόλις στο έκτο λεπτό έχοντας δις ως σκόρερ τον Βασίλη Αμαραντίδη. Ο Δοξάκης έκανε το 3-0 στο 35’ για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα με σκόρερ τον Καββαδία.

Στη 10η θέση με 30 βαθμούς βρίσκεται ο Ηρακλής σε σύνολο 25 αγώνων, ενώ ο Παναιτωλικός παραμένει έκτος με 42 βαθμούς σε 25 ματς, ήτοι δύο λιγότερα από την έκτη ΑΕΚ που μετρά δύο λιγότερους.