02/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 22 Απριλίου 2017 - 17:01

Υπόκλιση στο κάστρο της Λαμίας

Ούτε ο Πανσερραϊκός μπόρεσε να σταθεί όρθιος στη συγκεκριμένη έδρα και έχασε με 3-1 από τους Φθιώτες, που συνεχίζουν απτόητοι προς τη Σούπερ Λίγκα

Ένα ακόμη βήμα προς την άνοδο... Δεν χρειάστηκε να ιδρώσει ιδιαίτερα η Λαμία για να πάρει άλλη μία εντός έδρας νίκη και να φτάσει έτσι στην επικράτηση με 3-1 επί του Πανσερραϊκού το απόγευμα του Σαββάτου (22/4).

Οι Φθιώτες διατήρησαν το απόλυτο στο κάστρο τους, υποχρέωσαν τους Σερραίους στην τέταρτη ήττα στη σειρά και καλούνται πλέον να περάσουν και από το Μενίδι πριν ξεκινήσουν τα ντέρμπι, τα οποία θα κρίνουν τα πάντα.

Μπορεί οι απουσίες για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ να ήταν πολλές και σημαντικές, όμως, το γρήγορο γκολ του Μπουλούλη από θέση οφσάιντ βοήθησε αρκετά τους γηπεδούχους ώστε να τους φύγει το άγχος και να επιβάλλουν στη συνέχεια την υπεροχή τους.

Πολύ καλό ματς έκανε ο Αυγενικού, ενώ δραστήριοι ήταν οι Ντουρμισάι και Ρότσα. Από την άλλη πλευρά, λίγα πράγματα έδειξαν οι περισσότεροι παίκτες του Πανσερραϊκού με τον Παναγιώτη Διλμπέρη να χάνει λόγω τραυματισμού τον Τσελεπίδη.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για τη Λαμία, αφού μόλις στο 6' έγινε με τον Μπουλούλη το 1-0 από εκτέλεση φάουλ του Αυγενικού. Τα στημένα του τελευταίου ήταν πολύ καλά και μέσω αυτών δημιουργήθηκαν αρκετά προβλήματα και στη συνέχεια για την άμυνα του Πανσερραϊκού.

Οι Σερραίοι δεν κρατούσαν μπάλα, δυσκολεύονταν να αντιδράσουν και συνέχισαν να δέχονται ευκαιρίες από στατικές φάσεις με τον Ρότσα να έχει δύο για να σκοράρει. Έμεναν, πάντως, στο ματς παρόλο που δεν είχαν τρόπο να γίνουν ανταγωνιστικοί.

Ο ρυθμός σταδιακά έπεσε και η Λαμία έδειχνε να δυσκολεύεται σε ροή αγώνα να βγάλει ευκαιρίες. Ο Βασιλόγιαννης δεν έπαιρνε πάνω του προσπάθειες, από την άλλη πλευρά ο Καραγιάννης δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο και η μπάλα δεν έφτανε στον Ντουρμισάι.

Ένα στημένο του Αυγενικού, όμως, ήταν αρκετό για να δώσει νέα πνοή στο ματς. Στο 39' από κόρνερ του 24χρονου έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Καψάλη και τέσσερα λεπτά μετά ο Πανσερραϊκός με τον Τσελεπίδη μείωσε από φάουλ του Τσιμίκα. Ωστόσο, δεν κατάφερε να πάει έτσι στα αποδυτήρια, αφού στο 45'+1 έγινε το 3-1 από τον Καραγιάννη.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό με τη Λαμία να καθιστά σαφές από τα πρώτα λεπτά πως για εκείνη προείχε το να κρατήσει το προβάδισμά της. Έτσι έριξε τον ρυθμό, άφησε όποτε χρειάστηκε την μπάλα στον Πανσερραϊκό και επιχείρησε να κοντρολάρει το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν γρήγορα ένα γκολ για να βάλουν φωτιά στο ματς και έτσι όλα κύλησαν όπως τα ήθελε η Λαμία, η οποία φρόντισε να μην απειληθεί μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα, πόνταρε και στην απογοήτευση των «λιονταριών» και τα κράτησε μακριά από την περιοχή της.

Λίγο μετά το 60' οι διάφορες διακοπές έριξαν ακόμη περισσότερο τον όποιο ρυθμό υπήρχε και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Ντουρμισάι ήθελε ένα γκολ και το προσπάθησε αρκετά χωρίς επιτυχία, ενώ μία καλή στιγμή στο 87' είχε και ο Βασιλόγιαννης.

Διαιτητής της αναμέτρησης Συμεωνίδης (Πιερίας) ήταν ο, βοηθοί του οι Παπαδημητρίου (Λάρισας) και Ζέρβας (Πιερίας), ενώ τέταρτος ο Φώτης (Εύβοιας).

Κίτρινες: 74' Ρούτσης, 85' Ρίστιτς, 89' Καψάλης

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος (72' Τσούκαλος), Βαλιός, Αναστασιάδης, Πεταυράκης, Ρότσα, Αυγενικού, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης, Καραγιάννης (76' Βάντερσον), Ντουρμισάι (86' Τσαρούχας).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Ντοράγκι, Καψάλης, Τσελεπίδης (46' λ. τρ. Παπατζίκος), Ιωαννίδης, Τσιμίκας, Γαβριηλίδης, Φουσού (82' Ταχματζίδης), Ρούτσης, Πόζογλου (59' Τσούτσης), Κανούλας.