28/03/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Κυριακή 26 Μαρτίου 2017 - 18:09

Πρόκριση στα πέναλτι για την Αχαϊκή

Η ομάδα του Αλέξη Γαβριλόπουλου νίκησε στο Άργος με 5-4 την Κηφισιά και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Γ' Εθνικής *Στο 1-1 είχαν λήξει το 90λεπτο και η παράταση

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο στο Κύπελλο Γ' Εθνικής θα έχει η Αχαϊκή, καθώς την Κυριακή (26/3) κέρδισε την Κηφισιά με 5-4 στα πέναλτι για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, με την κανονική διάρκεια και την παράταση να έχουν βρει τους δύο αντιπάλους στο ισόπαλο 1-1.

Το ματς έγινε στο ουδέτερο γήπεδο του Άργους και η ομάδα του Αλέξη Γαβριλόπουλου θα συναντήσει στον τελικό την Α.Ε. Καραϊσκάκης ύστερα από την επικράτηση των Αρτινών με 3-2 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Η Κηφισιά ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 20' με κεφαλιά του Σουλελέ ύστερα από σέντρα του Φαρινόλα, με τους Αχαιούς να απειλούν για την ισοφάριση στο 44', όταν ο Καλδέλης έδιωξε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μικελάτου και στην εξέλιξη της φάσης ο Γεωργόπουλος έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 50' η κεφαλιά του Σουλελέ μετά από σέντρα του Ταμπάκη ήταν για λίγο άστοχη και χάθηκε έτσι η ευκαιρία για το 2-0, για να γίνει τελικά το 1-1 στο 55ο λεπτό με δυνατό βολέ του Κωστούλα.

Από εκεί και πέρα, έλειψαν οι καλές φάσεις, το ματς πήγε στην παράταση χωρίς και πάλι να προκύψει κάτι σημαντικό, οπότε όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Μοιραίος για την ομάδα του Μάρκου Μαυρομάτη έγινε ο Ταμπάκης αστοχώντας στην έκτη εκτέλεση, αντίθετα ο Αγγελόπουλος ευστόχησε και η Αχαϊκή πανηγύρισε την πρόκρισή της στον τελικό.

ΑΧΑΪΚΗ (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Ντάζος (46' Ρουμπάτος), Στεφανόπουλος, Πετρόπουλος, Ρίλντι, Κωνσταντινόπουλος, Γεωργόπουλος, Αγγελόπουλος, Μικελάτος, Λαμπρόπουλος, Αποστολόπουλος (46' Κωστούλας).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Μάρκος Μαυρομάτης): Καλδέλης, Χαλκιάς. Ταμπάκης, Τεγούσης, Καρακώστας. Μεταλλινός, Μουσταφίδης, Σάμιος (75' Σπηλιωτάκης), Ρέντζης, Σουλελές, Φαρινόλα.