25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 25 Μαρτίου 2017 - 17:01

Με τη δύναμη της έδρας στην κορυφή ξανά η Λαμία

Νίκη με ανατροπή για τους Φθιώτες που επιβλήθηκαν με 2-1 των Χανίων

Με τέτοιες εμφανίσεις βρίσκεται κοντά στην άνοδο! Η Λαμία επανήλθε στις νίκες έπειτα από δύο αγωνιστικές στη Β’ Εθνική. Τα Χανιά έβαλαν δύσκολα στους Φθιώτες καθώς προηγήθηκαν στο σκορ με τον Σταματή (21’). Μολαταύτα, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ανασυγκροτήθηκε και επωφελήθηκε από τη σωστή αποβολή του Βασιλείου φτάνοντας στην πλήρη ανατροπή των δεδομένων έχοντας ως σκόρερ τους Βασιλόγιαννη (25’ πεν.) και Φερφελή (50’). Επίσης, οι γηπεδούχοι έφτασαν τις 11 σερί νίκες σε ισάριθμα ματς μετά το σαββατιάτικο (25/03) – εναρκτήριο ματς της 23ης αγωνιστικής, όπου έπιασαν τον Απόλλωνα στην κορυφή και προσέδωσαν περισσότερο άγχος στον τρίτο Άρη που αντιμετωπίζει τον ΑΟΤ στα Τρίκαλα.

Αίμα και… άμμος

Ιδιαίτερα πληθωρικό υπήρξε το πρώτο ημίχρονο. Εξάλλου, δεν έγιναν και λίγα! Το πρώτο σκέλος της αναμέτρησης περιελάμβανε δύο γκολ, εκατέρωθεν κλασικές ευκαιρίες, μία αποβολή και μία αναγκαστική αλλαγή μεταξύ άλλων. Οι εντάσεις δεν έλειψαν μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Εξάλλου, κάθε ομάδα ήθελε να δώσεις τις δικές της απαντήσεις καθώς αμφότεροι οι αντίπαλοι προέρχονταν από αρνητικά αποτελέσματα.

Η Λαμία προσπάθησε ν’ αναπτύξει εξ αρχής κυριαρχικές πρωτοβουλίες. Ωστόσο, τα Χανιά προέβαλλαν σθεναρή αντίσταση κόντρα στους γηπεδούχους που υπερείχαν στην κατοχή μπάλας και αναπτύσσονταν κατά κύριο λόγο από τη δεξιά πτέρυγα. Για τους φιλοξενούμενους διέπρεψε ο Σταματής τρέχοντας αδιάκοπα permare, perterra σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Ο 23χρονος επιθετικός επωφελήθηκε στη σέντρα του Τσουκάνη έπειτα από αδράνεια του Χριστοφιλέα και εκτέλεσε τον Πίτκα για το 0-1 στο 21ο λεπτό! Παράλληλα, έφτασε τα 9 γκολ στη φετινή Β’ Εθνική. Ένα λεπτό αργότερα προέκυψε αλλαγή αριθμητικών δεδομένων διότι ο Βασιλείου αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε –ορθώς- για σκληρό μαρκάρισμα στον Βάντερσον που πατούσε στην αντίπαλη περιοχή.

Τα Χανιά ουδόλως πτοήθηκαν καθώς «άγγιξαν» το δεύτερο γκολ χάρη σε βολέ του Βακενβάι που εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον Πίτκα στο 23’. Στον αντίποδα, η Λαμία προσπαθούσε ν’ ανταποδώσει και πράγματι τα κατάφερε μόλις δύο λεπτά αργότερα! Μία αψυχολόγητη παράβαση του Τσουκάνη (σ.σ. χέρι) ισοδυναμούσε με καταλογισμό πέναλτι που δόθηκε σωστά από τον ρέφερι Γκάμαρη (Αθηνών).

Έτσι, ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε από την άσπρη βούλα ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 25’! Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν ν’ αναπτυχθούν ορθολογικά κρατώντας τη μπάλα. Στο μεταξύ, οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο συντηρητικοί στη διαχείριση του αγώνα παρουσιάζοντας ταυτόχρονα σημάδια κόπωσης διότι έτρεχαν διαρκώς πίσω από τη μπάλα έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα.

Η Λαμία απείλησε ξανά στο 36ο λεπτό, αλλά ο Καραγιάννης σούταρε άουτ από ευνοϊκή θέση. Σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκε ο Βασιλόγιαννης που έμοιαζε ασταμάτητος. Οι Χανιώτες έδωσαν έμφαση στον περιορισμό του Βάντερσον.

Διάνα με Φερφελή η Λαμία

Η Λαμία χρειαζόταν επιπλέον σημείο αναφοράς στην επίθεση. Με τη συγκεκριμένη λογική πέρασε ο Φεφελής εντός τερέν. Κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά χρειάστηκε ο υψηλόσωμος επιθετικός προκειμένου να δικαιώσει έμπρακτα τον Μπάμπη Τεννέ. Το ρολόι «σημάδευε» αισίως το 50’ και ο Φερφελής επωφελήθηκε από συστημένη σέντρα του Σπυρόπουλου κάνοντας το 2-1 με κεφαλιά!

Αναμφίβολα, οι Φθιώτες εδραίωσαν την κυριαρχία και προσπαθούσαν να «καθαρίσουν» το ματς από νωρίς! Το τρίτο γκολ αποτελούσε κύριο ζητούμενο κόντρα στα Χανιά που αδυνατούσαν να προβάλλουν παρόμοια αντίσταση μ’ εκείνη του πρώτου ημιχρόνου. Επομένως, το ματς παιζόταν στο μισό γήπεδο με το τρίτο γκολ να παραπέμπει σε θέμα χρόνου.

Η Λαμία δημιουργούσε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη με αποκορύφωμα εκείνη του Φερφελή που επέλεξε λόμπα στο 67’ έπειτα από λανθασμένο κοντρόλ του Γεωργίου. Βέβαια, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μία καταλυτική παρέμβαση –τάκλιν του Όμο στο 72ο λεπτό ο οποίος πρόλαβε τον Σταματή που βρέθηκε σε θέση βολή

Τα Χανιά αναθάρρησαν και αναζητούσαν την ευκαιρία για να απειλήσουν φτάνοντας στην ισοφάριση δίχως επιτυχία. Στα αξιοσημείωτα συγκαταλέγεται το χειροκρότημα του κοινού της Λαμίας προς τον Σταματή, όταν εκείνος αντικαταστάθηκε στο 85ο λεπτό. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μπορούσε κάλλιστα να υποδειχθεί πέναλτι σε ανατροπή του Καραγιάννη που αποτέλεσε το μοναδικό λάθος του εξαιρετικού, Γκάμαρη.

Βοηθοί του Αθηναίου ρέφερι ήταν οι Φλατάκας – Στεφούλης από τον Σύνδεσμο Γρεβενών με τέταρτο τον Κοσικίδη (Αθηνών).

Κίτρινες: 14’, 22’ Βασιλείου

Κόκκινη: 22’ Βασιλείου

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Βαλιός (74’ λ.τρ. Αυγενικού), Χριστοφιλέας, Παπαργυρίου, Όμο, Μπλάζιτς (30’ λ.τρ. Ρότσα), Καραγιάννης, Βασιλόγιαννης, Ματσούκας (46’ Φερφελής), Βάντερσον.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παντελής): Γεωργίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Βασιλείου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Αποστολόπουλος (79’ Γεωργακόπουλος), Βανκεβάι, Λάσκαρης (71’ Κοζάκης), Σταματής (85’ Αφράτης).