24/04/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Πέμπτη 23 Μαρτίου 2017 - 21:22

Παναθηναϊκός στο τέλος...

Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 3-1 την Παναχαϊκή σε φιλικό που διεξήχθη στην Πάτρα

Πέρασε από την Πάτρα... Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα και έχοντας αρκετές απουσίες ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 3-1 το βράδυ της Πέμπτης (23/3) κόντρα στην αξιόμαχη Παναχαϊκή, η οποία λύγισε στο τέλος.

Το φιλικό μετατράπηκε σε γιορτή από τους φίλους των γηπεδούχων, οι οποίοι δημιούργησαν μία εξαιρετική ατμόσφαιρα χειροκροτώντας μάλιστα μετά τη λήξη τους παίκτες τους για την προσπάθειά τους.

Οι «ροσονέρι» έδειξαν πως βρίσκονται σε καλό δρόμο στην προσπάθεια που κάνουν να ανεβούν στη Β' Εθνική, ενώ ο Μαρίνος Ουζουνίδης τσέκαρε την κατάσταση αρκετών παικτών του. Καλός ήταν ο Βλαχοδήμος, ενώ Βιγιαφάνιες και Κλωναρίδης έκαναν τη διαφορά από τη στιγμή που μπήκαν.

Από τα πρώτα λεπτά του ματς ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα, όμως, η Παναχαϊκή ήταν εκείνη που άγγιξε το γκολ στην αρχή με τον Μακρυδημήτρη να έχει δοκάρι με πλασέ από κόρνερ του Αργυρόπουλου.

Οι «πράσινοι»... ισοφάρισαν με τον Βλαχοδήμο, ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 24' και στη συνέχεια κοντρόλαραν πλήρως το ματς με εξαίρεση την γκάφα του Στιλ στο 25', την οποία δεν εκμεταλλεύτηκε ο Γκίνο. Τελικά το γκολ ήρθε για το «τριφύλλι» στο 44' από απευθείας φάουλ του Βλαχοδήμου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Πατρινούς να ισοφαρίζουν μόλις στο 54' με τον Μωραΐτη. Αμέσως ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να αντιδράσει και κάπου εκεί ο Ουζουνίδης με τις αλλαγές του φρέσκαρε την ομάδα του. Βιγιαφάνιες και Κλωναρίδης έδωσαν ζωντάνια και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα.

Ο δεύτερος είχε δοκάρι στο 74' και ήταν εκείνος που στο 85' δημιούργησε το 1-2, το οποίο έγινε από τον Βιγιαφάνιες. Δύο λεπτά μετά ο Τελάντερ έκανε το 1-3 και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη έχοντας την υπεροχή σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Παπαδόπουλος (Αχαΐας)

Κίτρινες: 43' Γκίνο

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χαλκιάς (48' Βασίλης Σούλης), Τσαφταρίδης, Πολίμος, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Γκίνο, Αργυρόπουλος (75' Σταύρος Σούλης), Κωνσταντινίδης, Μαστραντωνάκης, Ελευθεριάδης, Σπανός.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στιλ, Μαρινάκης (61' Βέμερ), Χουχούμης, Ρέις (61' Βιγιαφάνιες, Τελάντερ, Κουτρουμπής (61' Κουρμπέλης), Μόλινς (61' Στάικος), Μέστο, Μπουμάλ (61' Κλωναρίδης), Βλαχοδήμος, Λέτο (61' Ρινάλντι).