25/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 - 18:01

Έβγαλε αντίδραση ο ΟΦΗ

Μετά την ήττα από τα Τρίκαλα και όσα ακολούθησαν οι «ασπρόμαυροι» επέστρεψαν στις νίκες με το 2-0 επί του ΑΟΧ

Έχει ακόμα σφυγμό... Αυτό έδειξε στα Χανιά την Τετάρτη (22/3) ο ΟΦΗ, ο οποίος χωρίς να εντυπωσιάσει κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο κερδίζοντας τον σκληροτράχηλο ΑΟΧ με 2-0 λίγες μέρες μετά την ήττα από τον ΑΟΤ και τους τριγμούς που αυτή προκάλεσε.

Οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν στο 40' με πέναλτι τρόπο να πάρουν το προβάδισμα και στη συνέχεια το διαχειρίστηκαν άριστα με αποτέλεσμα να παραμείνουν στην τέταρτη θέση και να μειώσουν στους 11 τη διαφορά από την πρώτη δυάδα.

Τα Χανιά το πάλεψαν πολύ για 45 λεπτά, είχαν δύο πολύ καλές στιγμές σε αυτό το χρονικό διάστημα, αλλά στη συνέχεια δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την τρίτη τους ήττα στα τελευταία τέσσερα ματς.

Γεμάτο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Μπορεί να μην υπήρχε γκολ, αλλά το ματς είχε καλό ρυθμό, φάσεις, ένταση και αρκετές δυνατές μονομαχίες. Οι δύο ομάδες μπήκαν με στόχο να μην κλειστούν και έτσι υπήρχαν χώροι.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον ΟΦΗ με ένα σουτ του Βαλλιάνου, αλλά γρήγορα ήρθε η απάντηση από τα Χανιά, τα οποία στο 16' είχαν τη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ με τον Σταματή. Εκείνος δεν τα κατάφερε στην καλύτερη αντεπίθεση που έβγαλαν Χανιώτες σε όλο το ματς.

Ο ΟΦΗ συνέχισε ν κυκλοφορεί την μπάλα και κυρίως με τον κινητικό Μιλοσάβλιεφ προσπαθούσε να δημιουργεί προβλήματα. Ο Σέρβος, όμως, σε όλες του τις προσπάθειες δεν μπορούσε να βρει εστία. Οι «ασπρόμαυροι» έψαχναν στην περιοχή και τους Όγκμποε και Βουό, αλλά η άμυνα του ΑΟΧ λειτουργούσε σωστά.

Στο 37' από κόρνερ λίγο έλειψε η ομάδα του Παντελή να πάρει το προβάδισμα με τον Κιάσσο να σώζει την τελευταία στιγμή τον Κώτσιο από το αυτογκόλ και δύο λεπτά μετά οι Ηρακλιώτες κέρδισαν πέναλτι. Αυτή τη φορά ο Βουό έβαλε καλά το σώμα του, ανατράπηκε και ο Ζαραβίνος έδειξε βούλα. Ο Πουρτουλίδης ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο με μεγάλη δυσκολία έβρισκε κανείς φάση. Ο ΟΦΗ έχοντας το υπέρ του προβάδισμα προτίμησε να κάνει διαχείριση και έτσι έκλεισε τους χώρους και είχε το μυαλό του κυρίως στο να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Τα Χανιά κλήθηκαν να παίξουν ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και να κυκλοφορήσουν την μπάλα και αυτό τους δυσκόλεψε. Δεν μπορούσαν να κάνουν ούτε τελική με την πρώτη να έρχεται στο 73' από τον Αποστολόπουλο και τη δεύτερη λίγο μετά από τον Βακενβάι.

Απειλητικός δεν ήταν ούτε ο ΟΦΗ, αλλά δεν το προσπάθησε κιόλας. Ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» ήταν ουσιαστικοί και στο 89' με τον Βουό έκαναν το 0-2. Ο Ιβοριανός, ο οποίος είχε απειλήσει και στο 76', έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα και κλείδωσε έτσι το τρίποντο για την ομάδα του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαραβίνος (Αθηνών), βοηθοί του οι Σαμοΐλης (Αθηνών) και Τζιλίρης (Πειραιά), ενώ τέταρτος ο Κυρίτσης (Δωδ/νήσου).

Κίτρινες: 51' Μιλοσάβλιεφ

XANIA (Νίκος Παντελής): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Δρίζης (56' Λάσκαρης), Βασιλείου (88' Γεωργακόπουλος), Φουρλάνος, Τσουκάνης, Αποστολόπουλος (80' Μηλιώνης), Σταματής, Βακενβάι.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Κομεσίδης, Κώτσιος, Μπόατενγκ, Μητρόπουλος, Πουρτουλίδης, Μιλοσάβλιεφ (58' Πάγκαλος), Όγκμποε, Βουό.