26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 - 19:18

Πήρε πολύτιμο βαθμό στα Πηγάδια ο Λεβαδειακός

Με το ισόπαλο 2-2 από την έδρα της Ξάνθης έφυγαν οι Βοιωτοί

Xωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η κυριακάτικη (19/3) αναμέτρηση στα Πηγάδια, με την Ξάνθη και τον Λεβαδειακό να μένουν στο ισόπαλο 2-2 για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Φυσικά, αυτό είναι ένα αποτέλεσμα που βολεύει την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή, η οποία με 19 βαθμούς είναι πάντα στη 14η θέση, όντας στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι Βοιωτοί ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, πήγαν στα αποδυτήρια χάνοντας με 2-1 χωρίς να αξίζουν κάτι τέτοιο και κατάφεραν να βρουν στις αρχές του β' μέρους την ισοφάριση, για να δεχθούν ισχυρή πίεση από εκεί και πέρα.

Εντέλει, πήραν το πολύτιμο «Χ» και δικαιούνται να ελπίζουν ότι θα σώσουν την κατηγορία, με τους ακρίτες από την πλευρά τους να δείχνουν ότι εκτροχιάζονται από τον στόχο της εισόδου στα πλέι οφ.

Επιθετικά οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν πολύ δραστήριοι, πλήρωσαν όμως τη χαλαρότητα και τις στιγμές αδράνειας στα μετόπισθεν, κάτι που οδήγησε στην γκέλα στο «σπίτι» τους.

Ωραίο ματς και τρία γκολ...

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Θρακιώτες να προηγούνται μόλις στο 5ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιουνές, αν και ο διαιτητής Βάτσιος δεν είδε καλά τη φάση από την οποία προέκυψε η παράβαση, καθώς το σπρώξιμο του Ουόν στον Τυνήσιο φορ δεν ήταν για να υποδειχθεί η άσπρη βούλα.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν πτοήθηκαν, είχαν τον Βασιλείου σε πολύ καλή κατάσταση και τελικά ο έμπειρος επιθετικός βρήκε δίχτυα στο 28'.

Ωστόσο, ο Λάζιτς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ξάνθη, με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να έχει πραγματικά πολύ ωραίο ρυθμό και τους Βοιωτούς να αδικούνται από το εις βάρος τους 2-1.

Ισοφάρισε γρήγορα, άντεξε στην πίεση...

Στο δευτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός έφτασε πολύ γρήγορα στο 2-2 με τον Σίλβα στο 47' και από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και πίεσαν πολύ για ένα τρίτο γκολ.

Όμως, η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους στη φάση του 69', όπου ο Βασιλακάκης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ο Γιουνές δεν ήταν τόσο «καυτός» όσο συνήθως και οι φιλοξενούμενοι είναι αλήθεια ότι επιστράτευσαν και τις καθυστερήσεις όσο περνούσαν τα λεπτά.

Τελικά, το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και ο πόντος της ισοπαλίας αναμφίβολα είναι σημαντικός για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής με βοηθούς τον Λάμπρου του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Βασιλόπουλο του Συνδέσμου Έβρου.

Kίτρινες: 45' Σιλά - 76' Καλτσάς, 76' Βασιλείου, 90'+5 Ναμάσκο.

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Zίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης (79' Σολτάνι), Σιλά (60' Λουσέρο), Λισγάρας, Φλίσκας, Ντε Λούκας, Μεχία (60' Πιτσέλι), Τριάδης, Βασιλακάκης, Λάζιτς, Γιουνές.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας (85' Ζεζίνιο), Ουόν, Βούρος, Μιλιάζες, Καλτσάς, Σουμπίνιο (68' Γιακουμάκης), Γιουσούφ, Βασιλείου, Σίλβα (88' Λάτσι).