27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 - 19:14

Τον κράτησε χαμηλά

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε ισοπαλία 1-1 στην Τρίπολη και έτσι ο Αστέρας δεν απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού

Δεν τον άφησε να ηρεμήσει... Μπορεί ο ΠΑΣ Γιάννινα να πήγε στην Τρίπολη χωρίς κάποιο βαθμολογικό κίνητρο, όμως, πήρε το απόγευμα της Κυριακής (19/3) ισοπαλία 1-1 από τον Αστέρα και δεν τον άφησε να αποσπαστεί αισθητά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι Αρκάδες ήθελαν διακαώς το τρίποντο και αυτό φάνηκε στο πάθος που είχαν οι παίκτες τους. Ωστόσο, πλήρωσαν τα κενά που είχαν στα μετόπισθεν στο πρώτο ημίχρονο και έτσι το μόνο που κατάφεραν ήταν να σώσουν τον βαθμό.

Συνολικά, πάντως, ήταν καλύτεροι και με ανάλογες εμφανίσεις δεν θα έχουν πρόβλημα να παραμείνουν στην κατηγορία. Το πρώτο του εντός έδρας γκολ με τους «κιτρινομπλέ» έβαλε ο Μανιάς, ο οποίος σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του. Πολύ καλές οι αλλαγές του Στάικου Βεργέτη, ο οποίος ρίσκαρε από νωρίς, αρνητικός ξανά ο Καλτσάς.

Σε αντίθεση με τον αντίπαλό του ο Γιάννης Πετράκης δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του όσο το χρειαζόταν με αποτέλεσμα να μη διατηρήσει το προβάδισμα που είχε πάρει. Πολύ καλός ξανά ο Πασχαλάκης, δημιούργησε προβλήματα ο Κόντε, ενώ είχαν κάποιες καλές στιγμές Ακόστα και Ζάιρο. Αρκετά προβλήματα αντιμετώπισε ο Μπουκουβάλας.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς από τα πρώτα λεπτά. Καλτσάς και Κόντε από νωρίς τέσταραν τους αντίπαλους τερματοφύλακες και φάνηκε ότι οι δύο ομάδες δεν είχαν στο μυαλό τους να παίξουν με σκοπιμότητα. Γι' αυτό και άφηναν κενά στα μετόπισθεν.

Αυτό ήταν εμφανές κυρίως στους Αρκάδες, οι οποίοι είχαν απόσταση στις γραμμές τους με αποτέλεσμα να δέχονται εύκολα κάποια σουτ εκτός περιοχής. Στο 14', πάντως, θα μπορούσαν να έχουν πάρει το προβάδισμα εάν ο Πασχαλάκης δεν έκανε διπλή επέμβαση.

Τελικά το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 27' από τον Ζάιρο ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια του Κόντε. Ο Ισπανός προκάλεσε προβλήματα και στη συνέχεια γιατί έβγαινε μακριά από την περιοχή και εκεί είτε δεν τον ακολουθούσαν οι αντίπαλοι στόπερ είτε τους έφευγε εύκολα γιατί ήταν πιο εκρηκτικός.

Ο Αστέρας έψαξε την ισοφάριση και ο Βεργέτης έκανε πολύ γρήγορα την πρώτη του αλλαγή βάζοντας στη θέση του αρνητικού Καλτσά τον Ιωαννίδη. Μετέτρεψε τον σχηματισμό της ομάδας του σε 4-4-2 και στο φινάλε του ημιχρόνου είχε δύο καλές φάσεις με τον Μανιά και ένα απευθείας φάουλ του Μάσα για να ισοφαρίσει.

Δεν ήταν τόσο ισορροπημένο, πάντως, το δεύτερο ημίχρονο. Ο Αστέρας καιγόταν για βαθμούς και οι παίκτες του μπήκαν αποφασισμένοι να διορθώσουν την κατάσταση. Κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, κέρδιζαν τις μονομαχίες στο κέντρο και αύξησαν στην πίεσή τους όσο περνούσαν τα λεπτά.

Ο Βεργέτης έκανε και δεύτερη διορθωτική κίνηση με τον Κώτσιρα προκειμένου η ομάδα του να έχει περισσότερα ανεβάσματα από δεξιά και φαινόταν ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα δύσκολα θα αντέξει. Μπορεί να γλίτωσε στο 58' με την άστοχη κεφαλιά του Ιωαννίδη, αλλά δεν είχε αντίδραση.

Σε αυτό ρόλο έπαιξε και η προσέγγιση του Πετράκη, ο οποίος δεν μπόρεσε να αφυπνίσει τους παίκτες του και να αναστρέψει τα δεδομένα. Προτίμησε να βγάλει τον αρκετά θετικό Κόντε για να ρίξει στο ματς έναν ακόμη χαφ, τον Κοζορώνη, αλλά δεν πήρε ούτε έτσι το κέντρο με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί. Σκόρερ στο 70' ο Μανιάς από ενέργεια του Κώτσιρα.

Κάπου εκεί φάνηκε πως οι «κιτρινομπλέ» ήταν ικανοί ακόμη και για την ανατροπή, αλλά αυτό δεν έγινε. Οι Ηπειρώτες ανέβασαν στροφές, βρήκαν τρόπο να ρίξουν τον ρυθμό και να κρατήσουν για λίγο την μπάλα στην κατοχή τους και έτσι δεν απειλήθηκαν μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου (Αθηνών), βοηθοί του οι Τουμπακάρης (Αθηνών) και Μερκενίδης (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ο Αντωνίου (Αθηνών)

Κίτρινες: 19' Γκαϊντούτσικ - 45'+1 Λίλα, 53' Μπουκουβάλας, 67' Ακόστα, 80' Μπέριος, 89' Ζάιρο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Ντοναρούμα, Μπέρτος, Γκαϊντούτσικ (54' Κώτσιρας, Σέλιν, Γιαννούλης, Δημούτσος, Τσουκαλάς, Φαρίνια, Μάσα (78' Κυριακόπουλος), Καλτσάς (39' Ιωαννίδης), Μανιάς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπουκουβάλας (90'+1 Καρανίκας), Μπέριος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Λίλα, Τζημόπουλος, Ακόστα, Γιάκος, Ζάιρο, Κόντε (66' Κοζορώνης).