29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 - 17:13

Λύτρωση στο… και πέντε για τον Άρη!

Οι «κίτρινοι» λύγισαν την άκρως αξιόμαχη Καλλονή με 1-0 στο φινάλε *Ο Μπράνα Ίλιτς έκανε τη διαφορά

Οι γηπεδούχοι έκαναν ακριβώς ό, τι έπρεπε προκειμένου να μείνουν όρθιοι αντιμετωπίζοντας τον Άρη ο οποίος προβαλλόταν ως φαβορί. Χαρακτηριστικά, οι νησιώτες έβγαλαν πείσμα, αυταπάρνηση και αυτοσυγκέντρωση αποτρέποντας ταυτόχρονα τους «φλύαρους» Θεσσαλονικείς για φτάσουν στο γκολ. Κάτι τέτοιο έδινε στους γηπεδούχους έναν πολύτιμο βαθμό – επιβράβευσης αναφορικά με τους κόπους που κατέβαλλαν επί 94 λεπτά μέσα στον αγωνιστικό χώρο στην ύστατη προσπάθεια την οποία κατέβαλλαν στο κυριακάτικο (19/03) ματς για την 21η αγωνιστική. Φευ! Όλα άλλαξαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ίλιτς βρέθηκε σε θέση βολής ανοίγοντας το σκορ! Επομένως, ο Άρης διατηρεί ακέραιες τις πιθανότητες ανόδου μετά την ήττα που έφερε η Καλλονή στο Αίγιο φτάνοντας ταυτόχρονα στις τέσσερις σερί νίκες.

Σε τεντωμένο… σχοινί

Σε απόλυτη ισορροπία κυμάνθηκε το πρώτο ημίχρονο, όπου παίχθηκε ελάχιστος καθαρός χρόνος παιχνιδιού. Επομένως, η οποιαδήποτε ύπαρξη στοιχειώδη ρυθμού έμοιαζε με όνειρο… θερινής νυχτός. Ποιότητα και ομαδικές συνεργασίες σε ομαδικό επίπεδο πήγαν περίπατο για να κυριαρχήσει η δύναμη και οι διαδοχικές διακοπές λόγω των έντονων μαρκαρισμάτων. Οι εντάσεις μεταξύ των 22 ποδοσφαιριστών δεν έλειψαν, ενώ έγιναν πολύ νωρίς δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών.

Η Καλλονή έδειξε χαρακτήρα καταβάλλοντας την απέλπιδα προσπάθεια επιβίωσης στη δεύτερη επαγγελματική κατηγορία. Στον αντίποδα, ο Άρης προσπαθούσε ν’ αναπτύξει επιθετικές πρωτοβουλίες συναντώντας σθεναρή αντίσταση από τους νησιώτες. Οι Θεσσαλονικείς απείλησαν ουσιαστικά σε δύο περιπτώσεις με άστοχο σουτ του Ίλιτς στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα και αδύναμο πλασέ του Τάτου στο 26’ πάνω στον Παπαδόπουλο. Όσον αφορά τους γηπεδούχους δεν κλείστηκαν στα «καρέ» τους πρεσάροντας στα 2/3 του γηπέδου για ν’ απειλήσουν δις με πρωταγωνιστές τους Σισέ (8’) και τον Αγριμάκη να χάνει τελευταία στιγμή την ισορροπία του βγαίνοντας απέναντι στον Διούδη στο 42ο λεπτό.

Ο Ίλιτς έκανε τη διαφορά

Σε παρόμοιο τέμπο κυλούσε το β’ ημίχρονο, όπου τα λάθη αποτελούσαν αναπόσπαστο στοιχείο του ματς. Για την Καλλονή ξεχώρισαν οι Ζουλιώτης και Ευαγγελιδάκης καλύπτοντας άριστα τα μετόπισθεν κινούμενοι σε ρόλους δεξιού και αριστερού μπακ αντίστοιχα. Ο Άρης προσπαθούσε ν’ αναπτυχθεί κρατώντας τη μπάλα που ανακτούσαν εύκολα οι νησιώτες πιέζοντας πολύ σωστά, ενώ αναχαίτιζαν όλες τις απόπειρες των φιλοξενούμενων ν’ απειλήσουν από στατικές φάσεις.

Ίλιτς και Τάτος έπαιρναν αρκετές πρωτοβουλίες σε οργανωτικό επίπεδο δίχως να βρουν επαρκείς συνεργασίες. Ουσιαστικά, δεν υπήρξε συνδυαστικό παιχνίδι από τους «κίτρινους» που έχαναν πολύ εύκολα τη μπάλα απειλώντας ελάχιστα στην πραγματικότητα. Ταυτόχρονα, η Καλλονή αντλούσε αυτοπεποίθηση βασιζόμενη στην εικόνα του αγώνα απειλώντας σε 2-3 περιπτώσεις μέσω μακρινών σουτ που αποτελούσαν εύκολη «λεία» για τον Διούδη.

Το ματς έφτασε στο ημίωρο με τον χρόνο να συνιστά επιπρόσθετο αντίπαλο για τον Άρη ο οποίος στόχευε αποκλειστικά στη νίκη. Κάτι τέτοιο ώθησε τον Νίκο Κωστένογλου σε ενίσχυση της μεσαίας γραμμής εκ μέρους του Νίκου Κωστένογλου ο οποίος επιχείρησε να προσδώσει περισσότερη δημιουργικότητα περνώντας διαδοχικά τους Ανάκογλου και Παυλίδη εντός τερέν.

Ο Άρης «άγγιξε» το γκολ έπειτα από συνεργασία των Ίλιτς – Τάτου και τον Παπαδόπουλο να επεμβαίνει ψύχραιμα στο 79ο λεπτό, όταν και σημειώθηκε η πρώτη κλασσική ευκαιρία στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης. Η δεύτερη αποδείχθηκε λυτρωτική! Ήταν ένα γύρισμα – ψαλίδι που έκανε ο Ανάγκολου και ο Ίλιτς εκτέλεσε από θέση βολής για το 0-1 στο 95ο λεπτό!

Σημειώνεται ότι ο Σέρβος σκόραρε για έβδομη φορά στη σεζόν και δεύτερη κόντρα στην Καλλονή μετά το 5-0 στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Το ματς διηύθυνε ο Σπυρίδων Μιχελής από τον Σύνδεσμο Πειραιά έχοντας ως βοηθούς τους Παντελή Σπυρόπουλο (Ανατολικής Αττικής), Ηλία Μήταρη (Ανατολικής Αττικής) και τέταρτο τον Στυλιανό Φώτη (Ευβοίας).

Κίτρινες: 20’ Σισέ, 42’ Σβόγιτς, 75’ Λαμπράκης, 90+7’ Ζουλιώτης – 45+2’ Σόουζα, 84’ Πίτου Γκαρσία, 90+7’ Τζανακάκης

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Παπαδόπουλος, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Γιουκάρης, Λιταίνας, Σβόγιτς, Λαμπράκης (78’ λ.τρ. Αποστόπολου), Σισέ (22’ λ.τρ. Αγριμάκης), Σοφιάννης (88’ Τζελίδης).

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Χαριτωνίδης, Σόουζα, Ρόβας (70’ Παυλίδης), Τάτος, Πίτου, Ντούνης (65’ Ανάκογλου), Μπαργκάν (19’ λ.τρ. Καπνίδης), Ίλιτς.