25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 18 Μαρτίου 2017 - 21:40

Νίκη πεντάδας με... σπρώξιμο η ΑΕΚ

Πέρασε από το Περιστέρι η ΑΕΚ κερδίζοντας 1-0 τον Ατρόμητο * Γελάνε και τα τσιμέντα με το γκολ που ακυρώθηκε στους «κυανόλευκους» * Από ένα δοκάρι η κάθε ομάδα

Αγκαλιά με την πεντάδα... Άλωσε το Περιστέρι το βράδυ του Σαββάτου (18/3) η ΑΕΚ, η οποία κέρδισε 1-0 τον Ατρόμητο και έκανε έτσι αποφασιστικό βήμα για τη συμμετοχή της στα πλέι οφ και την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Η Ένωση πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά την εποχή Τιμούρ Κετσπάγια και το διπλό επί της ΑΕΛ (17/10) και δείχνει σαφώς βελτιωμένη. Ήταν ρεαλίστρια ξανά με τον Μανόλο Χιμένεθ και πήρε και τη βοήθεια που χρειαζόταν από τον επόπτη.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπορούν δικαιολογημένα να διαμαρτύρονται για τη φάση του Μάνταλου στο 52', η οποία έγινε πέντε λεπτά πριν το γκολ του αρχηγού της ΑΕΚ, αλλά έχει σαφώς μεγαλύτερη βαρύτητα εκείνη στο 77' όταν ο βοηθός Μπετσόγλου ανακαλύπτει οφσάιντ και ακυρώνει το τέρμα του Λημνιού.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να πάει το ματς στο 0-0 και να βρει ένα γκολ κάποια στιγμή και από τη στιγμή που βρέθηκε να κυνηγά το μυαλό του ήταν στο πώς θα έσωζε την ισοπαλία που θα τον διατηρούσε στο κόλπο της πεντάδας. Η ήττα επί της ουσίας εξανεμίζει και τις όποιες ελπίδες είχε για Ευρώπη.

Πολύ καλός ο Μάνταλος, δεν φάνηκε τόσο ο Αραούχο, ο οποίος ακόμη κι έτσι είχε δοκάρι. Θετικοί οι Κολοβέτσιος, Ντίντακ και Λαμπρόπουλος κόντρα σε μία ομάδα που δεν έκανε πολλά με την μπάλα στα πόδια. Λάθος του Ρικάρντο Σα Πίντο που άργησε τόσο να βάλει τον Τόνσο.

Τεστ... αντοχής ήταν το πρώτο ημίχρονο για όσους το έβλεπαν. Μπορεί να είχε ρυθμό το ματς, αλλά τελικές με δυσκολία έβρισκε κανείς και αυτό είχε να κάνει με τον τρόπο που έπαιζαν οι δύο ομάδες. Ο Αραούχο στο 10' έσπασε τη μονοτονία με ωραίο σουτ στο δοκάρι, αλλά η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη.

Ούτε ο Ατρόμητος ούτε η ΑΕΚ ήθελαν να ρισκάρουν με αποτέλεσμα να παρουσιάζουν κάτι εντελώς προβλέψιμο. Κυκλοφορούσαν την μπάλα χωρίς να έχουν σαφές πλάνο και το κυριότερο ήταν πως όποιος αμυνόταν, παρέτασσε διπλή ζώνη άμυνας στο δικό του μισό με αποτέλεσμα να κλείνει όλους τους χώρους.

Οι μάχες στον χώρο του κέντρου έδιναν και έπαιρναν, όπως και τα λάθη. Δεν υπήρχε παίκτης να κάνει μία προσωπική προσπάθεια και το αποτέλεσμα ήταν να παίζεται κατά κύριο λόγο παράλληλο ποδόσφαιρο και να γίνονται κάποιες σέντρες από τα πλάγια.

Ο Ατρόμητος λίγο έλειψε να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική με τον Λε Ταλέκ να κάνει στο 40' το πρώτο σουτ για τους Περιστεριώτες. Έξι λεπτά νωρίτερα ο Γιόχανσον έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να αλλάξει κάτι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερο. Είχε ένταση, γκολ και αμφισβητούμενες φάσεις με τους βοηθούς να τα κάνουν μπάχαλο με τις αποφάσεις τους. Στο 52' ο Μάνταλος από μέσα δεξιά πήγε να δώσει έτοιμο γκολ, αλλά το σημαιάκι σηκώθηκε χωρίς κανέναν λόγο.

Αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πέντε λεπτά μετά έφτασαν στο 0-1. Αυτή τη φορά χτύπησαν από την άλλη πλευρά με τον Ντίντακ να κάνει το γύρισμα και τον Μάνταλο από κοντά να σκοράρει. Είχε φανεί πως ο Ατρόμητος είναι ευάλωτος σε αυτό το χρονικό διάστημα από τα πλάγια και του πήρε κάποια λεπτά για να το διορθώσει.

Η ζημιά βέβαια είχε γίνει για τους Περιστεριώτες, οι οποίοι κλήθηκαν στη συνέχεια να βγουν μπροστά και να παίξουν ποδόσφαιρο δημιουργίας. Αδυνατούσαν, όμως, να το κάνουν και γι' αυτό ο Σα Πίντο πέρασε στο ματς έστω και αργά το μεγαλύτερο επιθετικό του όπλο, τον Τόνσο.

Ο Αργεντινός με μία βολίδα στο 77' τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ακυρώθηκε το γκολ του Λημνιού. Ο βοηθός Μπετσόγλου είδε οφσάιντ παρόλο που άπαντες καλύπτονταν. Ο Θάνος συμβουλεύτηκε μέχρι και τον τέταρτο και αποφάσισε λανθασμένα να ακυρώσει το γκολ. Οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους μετά από αυτή τη φάση και στο τέλος προσπαθούσαν άναρχα να φτάσουν στην ισοφάριση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θάνος (Γρεβενών), βοηθοί του οι Τάτσης (Ηπείρου) και Μπετσόγλου (Κορινθίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Κιοτζένης (Ξάνθης).

Κίτρινες: 45'+1 Γιόχανσον, 86' Σιμόες

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης, Μανιάτης, Μπάγκα (72' Τόνσο), Ουμπίντες, Πλατέλλας (72' Λημνιός), Ντιγκινί (81' Ντάουντα), Λε Ταλέκ.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Βάργκας (54' Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος (87' Πέκχαρτ), Αραούχο.