20/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2017 - 21:31

Την άφησε στον τόπο

Ο Ατρόμητος κέρδισε 1-0 στο φινάλε τη Βέροια, η οποία παρέμεινε έτσι τελευταία * Δοκάρι είχαν οι Περιστεριώτες * Πέναλτι δεν δόθηκε στους γηπεδούχους

Δύσκολα θα το γυρίσει... Με χαριστική βολή φαντάζει για τη Βέροια το γκολ του Ντιγκινί στο 89', με το οποίο ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη (1-0) το βράδυ της Δευτέρας (27/2) και κράτησε έτσι στον βαθμολογικό πάτο τους γηπεδούχους.

Σε ένα συνολικά κακό παιχνίδι η Βέροια ήταν ελαφρώς ανώτερη, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έδειχνε να ψάχνει το πολύτιμο γκολ, όμως, γνώρισε τελικά έκτη διαδοχική ήττα με αποτέλεσμα τα πράγματα να φαίνονται μη αναστρέψιμα δεδομένης της εικόνας της και του προγράμματος που έχουν. Οι «κυανέρυθρου» καλούνται να πάνε στη Λεωφόρο και στη συνέχεια στα Χανιά τη στιγμή που βρίσκονται ήδη στο -4 από τη σωτηρία.

Ο Ατρόμητος, από την άλλη, πήρε τρίτη διαδοχική νίκη και παρέμεινε έτσι στο -4 από την πεντάδα. Προσπέρασε τον ΠΑΣ Γιάννινα και μένει να φανεί εάν θα αντέξει με το δύσκολο πρόγραμμα που έχει μετά το ματς με τον Ηρακλή. Δεν έπαιξε ξανά καλά, όπως συνέβη και στην Τρίπολη, όμως, εκείνο που μετράει εν τέλει είναι οι τρεις βαθμοί.

Κάκιστο ήταν το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο με δυσκολία μπορούσε να βρει κανείς καλές στιγμές στο μεγαλύτερο μέρος του. Οι δύο ομάδες είχαν σαφές πρόβλημα στην ανάπτυξη με τους παίκτες της Βέροιας να είναι εμφανώς επηρεασμένοι και από την πίεση που είχαν για να πάρουν το παιχνίδι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ημαθιώτες απείλησαν δις με Σαρπόνγκ και Στόιτσεφ και στη συνέχεια το... χάος. Ακολούθησαν πολλές δυνατές μονομαχίες και διαδοχικά λάθη με το παιχνίδι να γίνεται άναρχο. Ούτε η μία ούτε η άλλη ομάδα μπορούσαν να αλλάξουν πάνω από 4-5 πάσες.

Ένα σουτ του Κατράνη στο 32' έσπασε τη μονοτονία και ακολούθησαν προς το τέλος του ημιχρόνου δύο καλές στιγμές για τους γηπεδούχους με τον Καπετάνο. Ήταν και οι μοναδικές που τροφοδοτήθηκε σωστά, αφού Στόιτσεφ και Κάλβο ήταν εκτός παιχνιδιού.

Ο Ατρόμητος έμοιαζε εντελώς ακίνδυνος. Ο Ντάουντα ήταν απομονωμένος με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φανεί, ενώ δεν λειτουργούσε τίποτα καλά με τους παίκτες που ήταν πίσω του. Χαμένος ο Λημνιός, λίγα πράγματα και ο Πλατέλλας. Ακόμη κι έτσι, όμως, οι Περιστεριώτες άγγιξαν το γκολ στο 45'+1 με τον Φυτανίδη να σημαδεύει το δοκάρι με σουτ.

Δεν άλλαξαν πολλά ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Καπετάνος στο 47' δεν νίκησε τον Γκορμπούνοφ και έτσι το ματς δεν ξέφυγε από τη μετριότητα. Η Βέροια ήταν σαφώς πιο πιεστική, αλλά αυτό από μόνο του δεν ήταν αρκετό. Της έλειπαν οι εμπνεύσεις. Ούτε σωστά γίνονταν οι πλαγιοκοπήσεις ούτε έβγαιναν κάθετες πάσες.

Ο Ατρόμητος επέλεξε να αφήσει την μπάλα στους γηπεδούχους και να περιμένει προκειμένου να χτυπήσει στην κόντρα. Μία φορά πήγε να του βγει με τον Ντάουντα, αλλά τελική δεν έκανε ούτε τότε με αποτέλεσμα να είναι εντελώς ακίνδυνος. Αυτό ανάγκασε τον Σα Πίντο να περάσει στο ματς τον Λε Ταλέκ και αργότερα τον Ντιγκινί.

Η Βέροια, πάντως, ήταν η ομάδα που έδειξε διάθεση να επιτεθεί και να βρει το γκολ της νίκης. Ο Κάλβο προσπάθησε να ανεβάσει στροφές για να βοηθήσει και στο 83' ήταν πρωταγωνιστής σε μία φάση που θα συζητηθεί πολύ. Ο Κυριακίδης τον ανέτρεψε εντός περιοχής, αλλά ο Βάτσιος είδε χέρι του Ισπανού στο κοντρόλ και έδωσε επιθετικό φάουλ αντί για πέναλτι.

Το ματς άνοιξε εντελώς και τελικά αυτός που ευνοήθηκε ήταν ο Ατρόμητος. Από το πουθενά στο 89' ο Μανιάτης βρήκε τον αμαρκάριστο Ούμπιντες, εκείνος τον Ντιγκινί και ο τελευταίος έκανε το 0-1. Η ψυχολογία των γηπεδούχων έγινε θρύψαλα με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Λόπεθ που βούρκωσε. Αντίδραση δεν υπήρξε στα εναπομείναντα λεπτά και η ήττα για τους «κυανέρυθρους» δεν αποφεύχθηκε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), βοηθοί του οι Νικολακάκης (Ηρακλείου) και Πάτρας (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ο Σέζος (Κιλκίς).

Κίτρινες: 40' Μπαλάφας, 48' Τομάς - 45' Ντάουντα

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Λόπεθ, Βασιλαντωνόπουλος (82' λ. τρ. Σισοκό), Καλί, Ασίγκμπα, Αντονιάν, Μπαλάφας (73' Μπελαΐντ), Τομάς (49' Άρτσε), Στόιτσεφ, Σαρπόνγκ, Κάλβο, Καπετάνος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Κατράνης, Μανιάτης, Μπάγκα, Πλατέλλας (77' Ντιγκινί), Ούμπιδες, Λημνιός (89' Βασιλείου), Ντάουντα (68' Λε Ταλέκ).