18/04/2024
Europa League | Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2017 - 20:05

Αυτός είναι ο Ολυμπιακός! (video)

Παλικαρίσια πρόκριση με 0-3 μέσα στην Άγκυρα * Καθοριστικός και δις σκόρερ κόντρα στην Οσμάνλισπορ ο Ανσαριφάρντ

Θρύλος ο... πορθητής! Με το εμφατικό 0-3 άλωσε το βράδυ της Πέμπτης (23/2) την Άγκυρα ο Ολυμπιακός, ο οποίος έπιασε εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε σμπαράλια την άμυνα της Οσμάνλισπορ παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Πειραιώτες ήταν υπομονετικοί για 45 λεπτά, άντεξαν στην πίεση που τους ασκήθηκε και στη συνέχεια βρήκαν τον τρόπο να χτυπήσουν και να εξασφαλίσουν έτσι πως θα συνεχίσουν να αγωνίζονται στην Ευρώπη.

Από τη στιγμή που μπήκε το πρώτο γκολ και άνοιξαν οι χώροι ο Ολυμπιακός οσμίστηκε αίμα και έκανε πάρτι. Ήταν απολαυστικός και έδειξε πως μπορεί να παίξει και ωραίο ποδόσφαιρο. Έτσι μετά από 25 χρόνια προκρίθηκε σε διπλό νοκ άουτ στην Ευρώπη παρόλο που δεν είχε κερδίσει εντός στο πρώτο ματς (Τσερνομόρετς η προηγούμενη φορά).

Αξίζει αν σημειωθεί πως κλειδί για να έρθει αυτή η εμφατική νίκη ήταν η παρουσία του Ανσαριφάρντ στο αρχικό σχήμα. Ο Πάουλο Μπέντο του έδωσε την ευκαιρία αναγνωρίζοντας πως τον είχε αδικήσει και ο Ιρανός πέτυχε δύο γκολ. Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Φορτούνης, ο οποίος μοίραζε μαεστρικά την μπάλα, ενώ καθοριστικές επεμβάσεις έκανε ο Λεάλι.

Άντεξε στην πίεση

Να αιφνιδιάσει προσπάθησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε μόλις στο 3' μία καλή στιγμή με τον Ντα Κόστα από κόρνερ. Ωστόσο, αυτή ήταν και η μοναδική του ευκαιρία για μεγάλο χρονικό διάστημα, αφού στη συνέχεια πήρε τα ηνία του ματς η Οσμάνλισπορ, η οποία κυριάρχησε στον χώρο του κέντρου.

Οι Τούρκοι είχαν σε καλή μέρα τους Γουεμπό και Μπιφουμά και με αυτούς τους δύο προσπάθησαν στα επόμενα λεπτά να δημιουργήσουν προβλήματα. Αμφότεροι ήταν αρκετά γρήγοροι και δυσκολευόταν η τετράδα των «ερυθρολεύκων» να τους περιορίσει, όπως φάνηκε στις ευκαιρίες που δημιούργησαν στο 12' και στο 18'.

Από το 20' περίπου και μετά οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να αμύνονται μαζικά όταν είχε την μπάλα ο Ολυμπιακός και να μην πιέζουν. Τον άφηναν να ανεβεί προκειμένου να βρίσκουν χώρους στην κόντρα. Ωστόσο, σταδιακά οι Πειραιώτες βρήκαν τρόπο να ρίξουν τον ρυθμό και έκοψαν τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις των Τούρκων με εξαίρεση αυτή στο 40' με τον Εν' Ντιάιγ.

Το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό ήταν στο δημιουργικό κομμάτι. Εκεί κόντρα σε συμπαγή άμυνα δεν μπορούσε να κάνει φάση και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχε δύο άστοχες τελικά και ένα επικίνδυνο γύρισμα του Φιγκέιρας. Δεν κυκλοφορούσαν εύκολα την μπάλα οι παίκτες του Μπέντο, οι οποίοι δυσκολεύονταν πολύ να αντεπεξέλθουν στις παγίδες που έκανε η Οσμάνλισπορ για να κλέψει την μπάλα.

Χτύπησε στην αρχή και την τέλειωσε μετά

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μόλις στο 47' έκανε το 0-1. Φαινόταν πως μόνο από κάποιο στημένο μπορεί να έρθει το γκολ και αυτό έγινε με τον Μποτία να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Ανσαριφάρντ να σκοράρει και να βάζει νέα δεδομένα στο ζευγάρι αναγκάζοντας τους Τούρκους να επιτεθούν. Το ματς, πλέον, ήταν στα μέτρα των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι βρήκαν πολλούς χώρους στη συνέχεια.

Η Οσμάνλισπορ δεν είχε παίκτες με χαρακτήρα για να μπορέσει να αντιδράσει. Προσπάθησε σπασμωδικά κυρίως να βγάλει κάποιες φάσεις, όμως, φαινόταν πως πιο εύκολα θα βάλει δεύτερο γκολ ο Ολυμπιακός παρά θα ισοφαριστεί. Σε αυτό, βέβαια, ρόλο έπαιξε και η καλή κατάσταση που βρισκόταν ο Λεάλι σε συνδυασμό με τα προβληματικά τελειώματα των Γουεμπό και Εν' Ντιάιγ.

Ο Σεμπά στο 66' δεν κλείδωσε την πρόκριση, αλλά αυτό έγινε τέσσερα λεπτά μετά όταν ο Ελιουνούσι έκανε το 0-2 ύστερα από ωραία ενέργεια του Ανδρούτσου. Τα κενά ήταν πολλά, ο Φορτούνης με τις πάσες του τα εκμεταλλευόταν ιδανικά και τα τελευταία λεπτά ήταν απλώς μία ευκαιρία για να έρθει μία εμφατική νίκη.

Η Οσμάνλισπορ προσπαθούσε να πιέσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα και ο Ολυμπιακός στις αντεπιθέσεις έκανε ό,τι ήθελε. Έχασε ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή στο 79' του Ανσαριφάρντ, ο οποίος στο 86' διαμόρφωσε με κοντινή κεφαλιά το 0-3. Με αυτό τον τρόπο ολοκληρώθηκε ο θρίαμβος στην Τουρκία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ίστβαν Βαντ από την Ουγγαρία και βοηθοί του οι Ίστβαν Άλμπερτ (Ουγγαρία), Πίτερ Μπερετιάν (Ουγγαρία). Επιπρόσθετοι οι Γιόζεφ Έρντος και Σάντορ Ζάμπο επίσης από Ουγγαρία.

Κίτρινες: 67' Μάχερ, 90'+2 Μπιφουμά

ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρτσεμάρσκας, Βρσάγιεβιτς,Τσιουριουκσού, Προχάζκα, Τιάγκο Πίντο (67' Μπαγίρ), Εν' Ντιάιγ, Τσαγκιράν (74' Γκιουβέν), Ρεγκατέν (75' Ντελάρζ), Μάχερ, Μπιφουμά, Γουεμπό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Μποτία, Σισοκό, Μάρτινς (65' λ. τρ. Ανδρούτσος), Ρέτσος, Ελιονούσι (81' Μανθάτης), Φορτούνης (86' Ρομαό), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.