18/05/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017 - 17:13

Αυτός δεν είναι Άρης…

Οι «κίτρινοι» έμειναν στο 0-0 κόντρα στην αξιόμαχη Σπάρτη

Η Λακωνία αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τον Άρη! Η Σπάρτη έδειξε χαρακτήρα βάζοντας δύσκολα σε ακόμη έναν αντίπαλο που φιλοδοξεί να ανέβει στη Σούπερ Λίγκα. Οι «κίτρινοι» υπήρξαν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο εντυπωσιακός Μελίσσας έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε διπλή ευκαιρία των Μιλούνοβιτς και Μπαργκάν. Ωστόσο, τα δεδομένα αντισταθμίστηκαν στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης, όπου οι γηπεδούχοι απείλησαν περισσότερο με τους φιλοξενούμενους να μένουν σε μία ανούσια κατοχή μπάλας. Το 0-0 «επισφράγισε» την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι δύο ομάδες το μεσημέρι της Τετάρτης (22/02) για τη 17η αγωνιστική της Β' Εθνικής και μάλλον αποδίδει δικαιοσύνη –εάν υπάρχει τέτοια- στο ποδόσφαιρο.

Υπεροχή ο Άρης, αλλά…

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο ημίχρονο. Αναμφίβολα, ο Άρης διατηρούσε τον έλεγχο δημιουργώντας τις περισσότερες ευκαιρίες έχοντας ταυτόχρονα υπεροχή αναφορικά με την κατοχή μπάλας (57%). Η Σπάρτη αμυνόταν μεθοδικά με δύο ζώνες να κινούνται πίσω από τη μπάλα έχοντας σε αρκετά καλή ημέρα τον δραστήριο Μπουντόπουλο. Με μακρινά σουτ απείλησαν οι γηπεδούχοι, δίχως να δυσκολέψουν ιδιαίτερα τον σταθερότατο, Διούδη.

Οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν αρκετές πρωτοβουλίες, αλλά δυσκολεύονταν στην τελική μεταβίβαση προς τον προωθημένο Ίλιτς. Σημειώνεται πως ο Σέρβος υπήρξε ιδιαίτερα κινητικός κάνοντας αρκετές κινήσεις εκτός περιοχής. Στον Σέρβο πιστώνεται η κλασσικότερη ευκαιρία που καταγράφηκε στο ημίωρο. Εντούτοις, ο εκπληκτικός –για ακόμη μία φορά- Μελίσσας απέκρουσε πρώτα κεφαλιά του Μιλούνοβιτς και στην επαναφορά εξουδετέρωσε βολέ του Μπαργκάν!

Ο Άρης είχε προειδοποιήσει και νωρίτερα έπειτα από σέντρα του Καράμπελα και κεφαλιά του Μιλούνοβιτς στο 26ο λεπτό. Ωστόσο, η Σπάρτη έμοιαζε να ελέγχει το ματς έχοντας περιορίσει αποτελεσματικά τον Τάτο με τους Μπανούση – Αναστασόπουλο και αμέσως μετά τον Οικονομόπουλο να «εγκλωβίζουν» τον 27χρονο επιτελικό χαφ. Οι Λάκωνες αποζητούσαν τις αντεπιθέσεις με τους ταχύτατους Φράγκο και Ηλιόπουλο.

Στον αντίποδα, εκτός κλίματος αγώνα έδειχναν οι αντίστοιχοι εξτρέμ των Θεσσαλονικέων, Μπαργκάν και Μιλούνοβιτς που βασίζονταν κυρίως σε ατομικές εξάρσεις και λιγότερο στην αφοσίωση που έδειχναν στο αγωνιστικό πλάνο του συνόλου. Ουδέν αξιοσημείωτο σημειώθηκε στα εναπομείναντα λεπτά έως την ανάπαυλα.

Κατοχή ο Άρης, ευκαιρίες η Σπάρτη

Ο Άρης έδειχνε πιεσμένος και έμοιαζε να κυριεύεται από έντονο άγχος προϊόντος του χρόνου. Επομένως, αδυνατούσε να κάνει παιχνίδι και πόσο μάλλον να δημιουργήσει ευκαιρίες... Ο Νίκος Αναστόπουλος απέσυρε διαδοχικά τους Μπαργκάν και Ντούνη επιχειρώντας να προσδώσει περισσότερη επιθετικότητα. Παράλληλα, οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να πιέσουν πιο ψηλά αφήνοντας εκτεθειμένα τα μετόπισθεν, ενώ η μπάλα δύσκολα περνούσε από τους χαφ και τη μεσαία γραμμή.

Στην αντίπερα όχθη, ο Σωτήρης Αντωνίου έμμενε στο δικό του πλάνο που περιελάμβανε κλείσιμο όλων των… διαδρόμων προς τα μετόπισθεν του Μελίσσα. Φάσεις δεν υπήρξαν ούτε για δείγμα για να φτάσουμε στο 76ο λεπτό, όταν καταγράφηκε η πραγματική κλασσική ευκαιρία!

Ήταν μία φάση που ανήκε στη Σπάρτη που προέκυψε έπειτα από προσωπική ενέργεια του Μπουντόπουλου, αλλά ο Διούδης έδειξε σπουδαία αντανακλαστικά στο σουτ του πρώτου μετά από 76 ‘. Τα λεπτά κυλούσαν υπέρ των γηπεδούχων και καταφανώς σε βάρος των φιλοξενούμενων.

Ο Άρης ασκούσε πίεση με ανορθόδοξο τρόπο και αδυνατούσε να φανεί απειλητικός σε κανονική ροή αγώνα. Όλες οι στατικές φάσεις πέρασαν ανεκμετάλλευτες διότι οι Λάκωνες έδειξαν σοβαρότητα «καθαρίζοντας» όλα τα γεμίσματα με μπόλικα τρεξίματα και καλύψεις μέσα στον αγωνιστικό χώρο καθώς οι Γιαννίτσης – Γκαλίτσιος έβγαιναν πάντα πρώτοι στη μπάλα.

Το ματς διηύθυνε ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος από τον Σύνδεσμο Αρκαδίας έχοντας ως βοηθούς τους Γιώργο Κουντουρέλη (Αθηνών), Σταύρο Σίπκα (Σάμου) και τέταρτο τον Νίκο Ρατσιάτο (Αργολίδας).

Κίτρινες: 47’ Μπανούσης, 63’ Αναστασάκος, 69’ Σιώπης - 33’ Ούγκο Σόουζα, 39’ Μπούρμπος, 73’ Ταυλαρίδης

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Μελίσσας, Σιώπης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Παπαχρήστος (39’ λ.τρ. Οικονομόπουλος), Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Ηλιόπουλος (71’ Μουζακίτης), Μπουντόπουλος, Φράγκος, Αναστασάκος.

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος, Ταυλαρίδης, Σόουζα, Καράμπελας, Παυλίδης, Πίτου Γκαρσία (86’ Ανάκογλου), Τάτος, Μπαργκάν (46’ Ντούνης), Μιλούνοβιτς (68’ Καπνίδης), Ίλιτς.