28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017 - 16:58

Έβαλε τον ΑΟΤ από κάτω ο Παναιγιάλειος

Για μία ακόμη φορά οι «μελανόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την έδρα τους και επικράτησαν 1-0 των Τρικάλων * Σκόρερ ο Κρητικός

Έχει κάνει το Αίγιο κάστρο... Μία ακόμη νίκη στο γήπεδό του πανηγύρισε ο Παναιγιάλειος, ο οποίος το απόγευμα της Τετάρτης (22/2) υπέταξε 1-0 τα Τρίκαλα και τα προσπέρασε στη βαθμολογία.

Οι «μελανόλευκοι» βρήκαν πολύ γρήγορα το γκολ της νίκης, το οποίο πέτυχε ο Κρητικός, και στη συνέχεια έκαναν διαχείριση του προβαδίσματός τους. Επί της ουσίας δεν απειλήθηκαν και έτσι προσέθεσαν στη συγκομιδή τους ένα ακόμη τρίποντο.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Δημήτρη Σπανού προσπέρασε ακόμη Αχαρναϊκό και Χανιά που αμφότεροι γνώρισαν την ήττα και φιγουράρει αρκετά ψηλά στη βαθμολογία έχοντας σαφέστατη βελτίωση από τη μέρα που ο Αιγιώτης τεχνικός ανέλαβε τις τύχες της ομάδας.

Τα Τρίκαλα, από την άλλη, προβλημάτισαν συνολικά με την απόδοσή τους για άλλο ένα ματς. Έχουν μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους και ο καθένας αντιλαμβάνεται πως ο φετινός στόχος έχει χαθεί και πως πλέον το μόνο που απομένει είναι το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στη βαθμολογία μέχρι το φινάλε.

Μπορεί τα Τρίκαλα να φάνηκε ότι μπαίνουν δυνατά στα πρώτα λεπτά, όμως, ο Παναιγιάλειος ήταν εκείνος που πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, αφού μόλις στο 5' ο Κρητικός πρόλαβε την έξοδο του Αποστολίδη και έκανε το 1-0 ύστερα από εξαιρετική πάσα του Τρίγκα.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι οποίοι στα επόμενα λεπτά πατούσαν καλύτερα και έχασαν σημαντική ευκαιρία για το 2-0 με Κρητικό και Σκαρτσίλα στο 9'. Τα Τρίκαλα ήταν εμφανώς επηρεασμένα από το τέρμα που δέχτηκαν, όμως, στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Το πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους είναι πως δεν είχαν τρόπο να διασπάσουν την αμυντική λειτουργία των «μελανόλευκων». Με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Ρομπέρ δεν μπορούσαν να απειλήσουν, ενώ δεν κατάφερναν να εκμεταλλευτούν ούτε τα αρκετά κόρνερ που κέρδισαν και εκτέλεσε ο Γάλλος.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακό και επί τους ουσίας χωρίς φάσεις. Τα Τρίκαλα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και όσο περνούσαν τα λεπτά, έπαιρναν και περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Αυτό ως έναν βαθμό το επεδίωξε και ο Παναιγιάλειος, ο οποίος σταδιακά γύρισε προς τα πίσω ώστε να μπορεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Δεν κατάφεραν, πάντως, οι Αιγιώτες να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους που βρήκαν. Σε 2-3 φορές που θα μπορούσαν να έχουν απειλήσει οι τελικές επιλογές παικτών όπως οι Ρότα και Κρητικός ήταν κακές με αποτέλεσμα να μην ανησυχήσει ο Αποστολίδης.

Ο Βοσνιάδης βλέποντας το σημαντικό πρόβλημα που είχε ο ΑΟΤ στο κομμάτι της δημιουργίας ανακάτεψε την τράπουλα. Έβαλε στο ματς τους Στεφάνοβιτς και Μπαϊκαρά, αλλά κανείς τους δεν προσέφερε τα αναμενόμενα. Έτσι τα Τρίκαλα κατέφευγαν στις βαθιές μπαλιές. Το παιχνίδι τους έγινε εντελώς προβλέψιμο και το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιωτόπουλος (Αιτ/νιας), βοηθοί του οι Πυλαρινός (Ζακύνθου) και Τριανταφύλλου (Αιτ/νιας), ενώ τέταρτος ο Αδαμόπουλος (Ζακύνθου)

Κίτρινες: 25' Κρητικός, 51' Μωϋσίδης, 85' Ρότα, 90'+4 Παπαδόπουλος - 17' Ριζογιάννης, 25' Βέρτζος, 74' Λαμπάκης, 90'+4 Μπαλμπόα

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Ρότα, Ντέμο, Στίκας, Μωυσίδης, Καζναφέρης, Μπούζας, Τρίγκας, Τσιλιγκίρης (67' Ιβάνκο), Σκαρτσίλας, Κρητικός (86' Παπαδόπουλος).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Σαρακατσάνος, Βέρτζος, Ριζογιάννης (25' λ. τρ. Μπαλμπόα), Μουμίν, Αρναρέλλης (73' Στεφάνοβιτς), Κουσκουνάς, Γιαννιτσάνης (46' Μπαϊκαρά), Ρομπέρ.