20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017 - 21:38

Καμικάζι και λάιτ (video)

Η ψυχωμένη ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό * Οι εμμονές του Μπέντο στοίχησαν στους κακούς «ερυθρόλευκους» * Σφύριξε έδρα ο Μάνταλος * Με δέκα από το 75’ οι Πειραιώτες

Το ήθελε περισσότερο, μπήκε από την αρχή δίνοντας την εντύπωση πως για εκείνη το ματς είναι τελικός και έτσι η ΑΕΚ κατάφερε το βράδυ της Κυριακής (19/2) να κερδίσει 1-0 τον Ολυμπιακό, ο οποίος παρουσιάστηκε νωχελικός.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν το ντέρμπι στην ένταση και στη δύναμη και σε αυτό υπερείχαν. Έπαιξαν έξυπνα, βρήκαν και ένα γκολ από στημένο και κατάφεραν στη συνέχεια να διατηρήσουν την εστία τους ανέπαφη και με αυτό τον τρόπο να μπουν στην πεντάδα πιάνοντας στην ισοβαθμία την Ξάνθη.

Κατώτεροι των προσδοκιών οι Πειραιώτες, οι οποίοι δεν απείλησαν ουσιαστικά σε όλο το ματς. Κακός ο Φορτούνης, δεν τράβηξαν ούτε οι Σεμπά και Ελιουνούσι με αποτέλεσμα ο Ιντέγιε να είναι αποκομμένος. Μεγάλο το μερίδιο ευθύνης του Πάουλο Μπέντο σε όλα. Από την επιλογή του να αφήσει εκτός αποστολής παίκτες όπως οι Ανσαριφάρντ και Ντομίνγκεζ μέχρι το ότι έπαιξε ξανά με την άμυνα ψηλά. Η ομάδα του πήρε εύκολα κάρτες, ήταν εκνευρισμένη και ο Πορτογάλος δεν έκανε κάτι για να το αλλάξει με αποτέλεσμα να έρθει η αποβολή του Μποτία στο 75', κάτι που έμοιαζε μαθηματικά βέβαιο.

Έπαιξε έδρα ο Σταύρος Μάνταλος με τον Ολυμπιακό να έχει παράπονα. Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται κυρίως για τρεις φάσεις, το οφσάιντ του Αραούχο στο 30', το πέναλτι του Μποτία στο 50' και το οφσάιντ στον Ελιουνούσι στο 42', ενώ υπάρχει και η «σφαλιάρα» του Αραούχο στον Φορτούνη στην αρχή του ματς.

Ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα και «κιτρινόμαυρο προβάδισμα»

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, η οποία με την ώθηση του κόσμου της προσπάθησε να αιφνιδιάσει. Πάτησε γκάζι προκειμένου να βρει γρήγορα ένα γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα και είχε μία καλή στιγμή με τον Ροντρίγκες. Τρία λεπτά μετά απάντησε ο Ολυμπιακός με τον Φιγκέιρας

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο περίπου στο 20' και να κυκλοφορούν την μπάλα. Ο Φορτούνης προσπαθούσε να παίρνει πρωτοβουλίες για να οργανώσει το παιχνίδι της ομάδας του και να μοιράσει την μπάλα στα πλάγια με τον Σεμπά να δυσκολεύεται να γίνει απειλητικός.

Το ματς δεν είχε φάσεις, αλλά πολύ καλό ρυθμό. Σε αυτό βοήθησε ο Μάνταλος που σφύριζε λίγο. Βέβαια από κάποια φάση και μετά ξέφυγαν κάπως τα πράγματα με τα δυνατά μαρκαρίσματα να δίνουν και να παίρνουν και τις κάρτες να δίνονται η μία μετά την άλλη.

Η μοναδική πραγματική ευκαιρία του ημιχρόνου προήλθε από λάθος του επόπτη, ο οποίος στο 30' άφησε τον Αραούχο να συνεχίσει την προσπάθειά του και εκείνος αστόχησε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αϊντάρεβιτς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε και στον Ντα Κόστα και έτσι έγινε το 1-0. Δεδομένου ότι σε ροή παιχνιδιού καμία ομάδα δεν έβγαζε φάση, γκολ δύσκολα θα βλέπαμε με άλλο τρόπο, πλην δηλαδή κάποιου στημένου.

Δεν υπήρξε «ερυθρόλευκη» αντίδραση

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει διάθεση να πάρει τα ηνία του ματς, αλλά να αρκείται σε μία φλύαρη υπεροχή στα πρώτα λεπτά. Υπάρχουν, βέβαια, φωνές στο 50' από τους φιλοξενούμενους για πέναλτι σε τράβηγμα του Λαμπρόπουλου στον Μποτία.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφερναν από τα πλάγια να διασπάσουν την άμυνα της ΑΕΚ, ενώ δεν μπορούσαν με τίποτα και να τροφοδοτήσουν στον Ιντέγιε, ο οποίος δυσκολευόταν ακόμη και να έρθει σε επαφή με την μπάλα. Έτσι το αποτέλεσμα ήταν να μην κάνουν καν τελικές προσπάθειες με εξαίρεση ένα σουτ του Μάρτινς στο 61'.

Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας και είχε ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο. Σε αυτό προσπάθησε να κλειδώσει το ματς και είχε μία μεγάλη ευκαιρία να το κάνει με τον Αραούχο. Αμέσως μετά ο Χιμένεθ έβαλε στην εξίσωση και τον Χριστοδουλόπουλο προκειμένου να έχει έναν φρέσκο παίκτη που θα μπορεί να βγει στις αντεπιθέσεις. Αυτό έκανε στη φάση του 75' ο διεθνής εξτρέμ και έτσι κέρδισε την αποβολή του Μποτία.

Τα πάντα έγιναν δύσκολα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι με παίκτη λιγότερο κλήθηκαν να ρισκάρουν. Ο Μπέντο «έχασε» αναγκαστικά μία αλλαγή βάζοντας τον Ρέτσο για να έχει δεύτερο στόπερ και στο φινάλε έφτασε να βάλει τον Ντα Κόστα στην επίθεση. Η ομάδα του με γεμίσματα προσπάθησε να απειλήσει την ΑΕΚ, αλλά δεν το κατάφερε. Η Ένωση οπισθοχώρησε, έκλεισε σωστά τους χώρους και πήρε τη νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας), βοηθοί του οι Χρήστος Ακρίβος (Αθηνών) και Δημήτριος Τάτσης (Ηπείρου), ενώ τέταρτος ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 33' Αϊντάρεβιτς, 33' Ντίντακ, 48' Βράνιες, 59' Μπακασέτας, 90'+1 Αραούχο - 27' Φιγκέιρας, 32' Μποτία, 33' Ντα Κόστα, 45' Ελιουνούσι, 79' Μάρτινς

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Βράνιες, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας (66' Χριστοδουλόπουλος), Ροντρίγκες (λ. τρ. 55' Γιόχανσον), Μάνταλος (84' Βινίσιους), Αραούχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Ντα Κόστα, Μποτία, Ρομαό (63' Ανδρούτσος), Μάρτινς, Σεμπά, Ελιουνούσι (73' Μανθάτης), Φορτούνης (77' Ρέτσος), Ιντέγιε.